Hava Durumu

ŞEHİTLERİ TEMSİL EDEN 40 FİDAN DİKİLDİ

Edirne'de Cumhuriyetin 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında Cumhuriyetin 100'üncü Yılı Fidan Dikim Etkinliği gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 17:42
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2023 17:53
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
ŞEHİTLERİ TEMSİL EDEN 40 FİDAN DİKİLDİ

Edirne'de Cumhuriyetin 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında Edirne Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 100'üncü Yılı Fidan Dikim Etkinliği, Edirne Şehit Aileleri Derneği'nde gerçekleştirildi.

Programa Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkan Yardımcıları, Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Leyla Vardar Karaduman, anasınıfı öğrencileri, gaziler, gazi ve şehit aileleri katıldı. Program ilk olarak Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, anasınıfı öğrencileri birlikte fidan dikimi gerçekleştirdi.

“FİDANLAR SULANDIKÇA ŞEHİTLERİMİZİN RUHUNA DEĞER”

Ekilen fidanların şehirleri temsil ettiğine Edirne Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Leyla Vardar Karaduman, “Her karış toprağı için fidanlar feda edilmiş, her bir fidanı için yüreklerin yandığı güzel vatanımızın cumhuriyetle taçlanışının 100’üncü yılı dönümünde büyük bir aile olarak bir aradayız. Vatan uğruna feda ettikleri fidanları olan biz şehit aileleri, derneğimizin çatısı altında buluşup, her biri şehidimizi temsil eden ağaçların bulunduğu bu bahçede teselli buluyoruz. Bu güzel düşünceyi hayata geçirip bu günlere getiren herkese teşekkürü borç bilirim. Bugün dikilen fidanlar yeşerecek, büyüyüp ağaç olacak. Temsil ettikleri makam çok önemli ve onurlu bir makam. Fidanlar sulandıkça şehitlerimizin ruhlarına değer, biz böyle hissederiz” dedi.

“HAFIZALARDA YAŞAMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

Ekilen fidanlar ile şehitlerin hafızalarda yaşayacağına değinen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını büyük bir onurla, heyecan ve gururla kutluyoruz. Elbette cumhuriyeti bize armağan eden başta ulu önderimiz büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları vatan yapmak için gözünü kırpmadan canını veren bütün aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Yine bu topraklar için şehit olmak için yola çıkmış ama şehitlik mertebesine ulaşamayıp gazi olmuş aramızdan ayrılan bütün gazilerimize rahmet, hayatta olanlara da sağlıklar diliyorum. Şehit ailelerimizle her ortamda beraberiz. Bu hep böyle olacak. Bahçemizde kıymetli şehitlerimizi temsilen diktiğimiz ağaçların bir kısmının kuraklığa dayanamayarak kuruması nedeniyle bugün 40 tane yeni fidanımızı toprağa vereceğiz. Onları yeşertecek, yaşatacak ve aziz şehitlerimizin isimlerini de sonsuza kadar hem bizlerin hem de Türk milletinin hafızasında yaşamasını sağlayacağız. Bu ülkede can veren her şehit, bu ülkenin temellerinin sarsılmadan gelecek yüz yıllara da ilerlemesini sağlayan koca bir çınardır” ifadelerine yer verdi.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.