Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Selimiye’nin gölgesinde Edirne Sofrası

Edirne Belediyesi tarafından Kadir geceleri yapılan, “Edirne Softası” iftar programı bu yıl Edirne’nin simgesi Selimiye Camii gölgesinde yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2024 21:27
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2024 22:22
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Selimiye’nin gölgesinde Edirne Sofrası

Edirne Belediyesi tarafından her Kadir Gecesi yapılan geleneksel Edirne Sofrası iftar programı bu yıl Selimiye Camii meydanında yapıldı. Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne Milletvekili Baran Yazgan, Garnizon Komutanı Tuğ. Berat Acar’ın ve protokol üyeleri ve yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı iftar programı Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı. Kuran-ı Kerim okunması sonrası Selimiye’nin gölgesinde oruçların açılması sonrası dua okundu ve Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın katılanlara teşekkür konuşması yaptı.

Kadir Gecesi'nde UNESCO Listesinde yer alan ve Mimar Sinan'ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii'nin gölgesinde, inançların buluştuğu, dostlukların filizlendiği, özgürlüğün, kardeşliğin ve sevginin kenti olan Edirne'de, Edirne Sofrası'nda olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Akın; “Belediyemiz tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen Edirne Sofrasında sizlerle buluşmaktan çok mutlu ve huzurluyum. Bu kadim kentin bizlere vermiş olduğu mesaj her zaman dostluk, kardeşlik ve paylaşmak üzerine olmuştur. Fatih Sultan Mehmet'in dediği gibi; insanlara dinin nedir, namaz kılıyor musun, oruç tutuyor musun gibi Allah'ın soracağı soruları sormayın. İnsanlara aç mısınız, bir şeye ihtiyacınız var mı, bir sorunun var mıdır gibi kulun kula soracağı sorular sorun. İşte bizler de bin aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi'nde ekmeğimizi, suyumuzu, dualarımızı paylaşarak, beraber iftarımızı açtık. Kadir gecemiz mübarek olsun. Allah tutulan tüm oruçlarımızı kabul etsin. Allah boğazımızdan haram lokma geçirmesin. Başta ülkemiz olmak üzere, tüm dünyada huzur ve barış için ettiğimiz dualar kabul olsun. Bu akşam burada sadece Edirneli hemşerilerim yok. Kadir Gecesi nedeniyle Edirne'yi, Selimiye'yi görmek için bu güzel kente gelen bütün vatandaşlarımızla; komşu ülkelerden gelen soydaşlarımızla beraberiz. Güzel Edirne'mize hepiniz hoş geldiniz. Burası sizin de evinizdir. İnanıyorum ki, Edirne'mizdeki bu sevgi, saygı ve huzur ortamı hiç ama hiç bozulmayacak, özellikle Edirne'miz bu konuda birçok ülkeye örnek olacaktır. Yaklaşmakta olan Ramazan Bayramımız var. Bayram kucaklaşmaktır, küslükleri bitirmektir. 31 Mart'ta ülkemiz demokrasi bayramını yaşamıştı, bu bayram da milletçe kucaklaştığımız bayram olsun” dedi.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.