Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

SIRRI; EDİRNE’DE YETİŞEN BADEM

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Saray mutfağına ait bir lezzet olan Bademli Kurabiye Selimiye Meydanı’nda tanıtıldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2023 17:57
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2023 17:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
SIRRI; EDİRNE’DE YETİŞEN BADEM

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda devam eden Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Saray mutfağına ait bir lezzet olan Bademli Kurabiye (Kavala Kurabiyesi) Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk’ün katılımıyla Selimiye Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Türk mutfağının sahip olduğu zenginliği, Edirne’nin coğrafi işaretli ürünlerini yerli ve yabancı ziyaretçilere anlatmak için Selimiye Meydanı’nda toplandıklarını belirten Soytürk, “Yine saray mutfağından, kokusu mis gibi, sarayın mutfağından tüm ülkemize, tüm Anadolu’ya ve Dünyaya yayılan Bademli Kurabiyemizi yapacağız. Bolluğun ve bereketin coğrafyası, ülkemizi ve şehrimizi tanıtmanın en önemli unsuru gastronomidir. Gastronomi turizmini önemsiyoruz” dedi

Bademli Kurabiyenin, Osmanlı mutfağına ait geleneksel bir lezzet olduğunu söyleyen, Edirne’de faaliyet gösteren bir firmanın Üretim Müdürü Pınar Karaca, “Kavala şehrinin adıyla anılması, Kavala şehrinin geçmiş yüzyıllarda Osmanlı coğrafyasının bir parçası olmasından kaynaklanmaktadır. Bu özel lezzet, eşsiz tariflerle Edirne’mize gelmiş ve bir emanet olarak bizlere kalmıştır. Bademli Kurabiye Osmanlı döneminde saray mutfağının bir öğesi olarak, Türk ustaları tarafından hazırlanan özel bir lezzettir. Bu özel tarif Edirne’den Balkan coğrafyasına yayılmıştır. Edirne ve civarında yetiştirilen bademler, Edirne ve yöresinde birçok mutfakta, birçok tarifte kullanılmaktadır. Bizim Bademli Kurabiyemizde de başrolü yöremizin bademleri almaktadır. Bu bademlerle beraber, un ve tereyağıyla harmanlanarak bu özel lezzet elde ediliyor” diye konuştu.

Bademli Kurabiye yapımı şef Muhammet Çetinkaya tarafından katılımcılara ve vatandaşlara gösterildikten sonra, çevredeki yerli ve yabancı turistlere önceden hazırlanmış kurabiyeler ikram edildi.

TUNÇ ÜÇER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.