Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Soytürk’ten Namık Kemal’in vefatının 135. Yıldönümü mesajı

Recep Soytürk, Namık Kemal’i vefatının 135’inci yıldönümünde andı.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2023 14:28
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2023 14:30
Kaynak: Haber Merkezi
Soytürk’ten Namık Kemal’in vefatının 135. Yıldönümü mesajı

Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Namık Kemal'in Vefatının 135’inci sebebiyle yıldönümü mesajı yayınladı. Soytürk yayınladığı mesajda “Tanzimat Dönemi’nin en önemli şairlerinden ve aydınlarından biri olan Namık Kemal, vatan ve özgürlük konusunda ilham kaynağı olmuş bir yazardır. Şuray-ı Devlet (Danıştay) üyeliği yapan ve ilk anayasamız olan Kanun-i Esasi’yi hazırlayan kurulda görev alan Namık Kemal, Osmanlı Devleti’nde çeşitli vilayetlerde hizmetlerde bulunmuştur.

Pek çok gazetede yazılarını yayımlayan ve Tanzimat Dönemi aydınlarından Ziya Paşa ile birlikte Hürriyet Gazetesi’ni çıkaran Namık Kemal, gazeteci kimliğiyle Türk basınının oluşmasında ve güçlenmesinde önemli katkıları olmuştur.

Bir edebiyatçı olmakla birlikte, bir dava, inanç ve ülkü adamıdır. Edebiyat, onun için fikirlerini, duygularını ve heyecanlarını Millete taşıyan bir vasıtadır.

Vatan ve Millet sevgisi, hürriyet, hamiyet, gibi kavramları Türk Edebiyatı’na sokan Namık Kemal, roman, tiyatro, edebiyat eleştirisi gibi türlerde önemli eserler vererek Türk Edebiyatı’na damgasını vurmuştur. Edebiyatımızda ilk edebi roman “İntibah”, ilk tarihi roman “Cezmi”, Batılı anlamda sahnelenen ilk tiyatro eseri “Vatan Yahut Silistre” onun tarafından yazılmıştır.

Siyasal, toplumsal, dil, edebiyat ve kültür alanlarında yazdığı makalelerle pek çok aydınımızı derinden etkilemiştir. Eserlerinin önemli bir kısmı Batı dillerine çevrilmiş ve hakkında pek çok kitap yayımlanmıştır.

Bugünün, “Vatan ve Hürriyet Şairi” Namık Kemal’in daha fazla tanınmasına vesile olmasını diliyorum. Vefatının 135. yıl dönümünde şair, yazar, gazeteci ve devlet adamı Namık Kemal’i rahmetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.