Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tabipler Edirne'den ses yükseltti

Türk Tabipler Birliği Edirne Tabip Odası tarafından “aile hekimliği çalışanları vergide adalet istiyor" sloganlarıyla ses yükseltti.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2024 14:41
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2024 17:08
Kaynak: MERT ERİŞKİN
Tabipler Edirne'den ses yükseltti

Türk Tabipler Birliği (TTB) Edirne Tabip Odası tarafından Tabip Odası Lokali'nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen basın açıklamasında aile hekimleri vergide adalet istediklerini belirttiler. Türkiye’nin dört bir yanından basın açıklamasına katılan aile hekimleri, Edirne’den yükselen ilk sesin, önümüzdeki günlerde bütün şehirlerden yükseleceğini belirttiler.

“YÜKSEK VERGİLER DAYANILMAZ HALE GELDİ”

TTB adına basın açıklamasını okuyan TTB Aile Hekimliği Kol Sekreteri Dr. Sibel Uyan, “Aile hekimlerinin performansa dayalı sözleşmeli çalışmak zorunda kaldığı, uygunsuz ve yetersiz binalarda bazen tek başına çalışıp koruyucu hekimlikten ziyade tedavi edici hekimliğin teşvik edildiği bir ortamda hizmet vermeye çalıştığını hatırlatmak istiyoruz. Aile hekimlerinin hem birinci basamak sağlık hizmetlerinin temel özellikleri ve toplum sağlığına olan katkıları bakımından hem de yaşadıkları ekonomik özlük hak kısıtlamaları, idari baskılar bakımından birçok sorun yaşadığını bildirmek istiyoruz. En son TBMM’de TTB’nin ve muhalif partilerin milletvekillerinin tüm itirazlarına rağmen sağlıkla ilgili bazı kanunlarda ve 663 Sayılı KHK de değişiklik yapılarak Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen bazı düzenlemeler yeniden yasaya konulmuş, ASM çalışanlarına hem disiplin cezası hem de ek ödeme kesintisi getiren yasa komisyondadır. Tüm bu sorunların yanında ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon karşısında yetersiz ücret artışı ve ücretlerden kesilen yüksek vergiler dayanılmaz hale gelmiştir. Deprem felaketi döneminde tüm güçleri ile görevinin başında olan sağlık çalışanları bu son beş yıl içinde giderek daha fazla gelir kaybına uğramıştır. Aile Hekimlerinin ücretleri parçalı hale getirilmiş, yıllar önce artırılacağı müjdesi verilen temel maaşımız yoksulluk sınırının altında kalmış, ilave ödeme, teşvik, destek, performans gibi kalemlerle emekliliğe yansımayan, sağlık hizmetine katkısı olmayan ödeme sistemi tercih edilmiştir.  Tüm bu sağlıksız ortamın içinde Aile Hekimliği çalışanları dışında bu ek ödemeler vergiye dâhil edilmezken aile hekimliğinde ek bir vergi yükü olarak gelirimizin daha da düşmesine neden olmakta, 2023 Ocak ve 2023 Kasım aylarında elimize geçen ücretler karşılaştırıldığında arada yapılan ilave ödemelerin yok olduğu görünmektedir” dedi.

“ÇARŞAMBA GÜNÜ SINIRSIZ EYLEM BAŞLATIYORUZ"

Çarşamba gününden itibaren eylem başlatacaklarını belirten Uyan, “Vergi dilim sınırları yıllar içinde enflasyonun çok daha altında bir oranda artırılarak daha ilk aydan itibaren yapılan zamlar vergi dilimi içinde kaybolmaktadır. Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) sözleşmeli ve ücretli çalışanlardan kesilen verginin yılın ikinci ayından itibaren yılın son aylarına doğru yaklaşık yüzde 35 oranına eriştiğini, ücretlerden kesilen bu kadar yüksek verginin kabul edilemez olduğunu, adaletsiz ve haksız vergi kesintilerine karşı 21 Şubat 2024 Çarşamba gününden itibaren süresiz eylem başlatacağımızı bildirmek istiyoruz. ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi uygulamasından vazgeçilene, kesintilerin yıl içinde sabit kalması ve vergi kesinti oranının en fazla yüzde 15 ile sınırlanması talebiyle 21 Şubat 2024 tarihinden itibaren ülkemizin bütün Aile Sağlığı Merkezinde her hafta Çarşamba günleri süresiz eylemlere başlıyoruz. Bu eylemimiz mesai saati dışında, öğlen arasında yapılacak. 'Aile sağlığı çalışanları vergide adalet istiyor!’ sloganı yazılı pankart ya da dövizleriyle her Çarşamba günü yurt çapında hizmet veren tüm Aile Sağlığı Merkezlerinde taleplerimiz karşılık bulana dek süresiz eylem yapacağımızı Edirne’den ilan ediyoruz.  Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığından ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde yapılan yüzde 35-40’lara varan gelir vergisi kesintilerinden vazgeçmesini, yoksulluk sınırının en az iki katı farklı kalemler değil emekliliğe yansıyan temele ücretimizin insanca yaşam şartlarına uygun olmasını talep ediyoruz. 21 Şubat 2021 Çarşamba günü başlayacak ve her Çarşamba sürecek eylemlerimiz haklı ve meşrudur, emeğimizin karşılığını alana talebimiz karşılanana dek sürecektir. Halkın sağlık hakkı ve sağlık çalışanlarının hakları için sürdürdüğümüz mücadeleye tüm kamuoyunun destek vereceğine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

"EYLEMLERİMİZ DEVAM EDECEK"

Eylemlerin süreceğini belirten Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları, "Vergide adalet istiyoruz aslında şu anda ülkemizde her alanda adalet istiyoruz. Bunlardan biri de vergide adalet. Ülkemizde maalesef daha çok hasta bakmakla övünen bir Sağlık Bakanı var. 900 milyon hasta bakmakla övünen, rant elde etmeye çalışan bir Sağlık Bakanı var. Halbuki koruyucu sağlık hizmetleri bizim temel hedefimiz. Alkın ve bilimin gösterdiği yol bu ve bu sağlık hizmetlerine ayrılan pay bütçeden her geçen yıl daha da azalarak sürüyor. Ve bu sistem biz sağlık emekçilerinin özverisiyle sürüyor. Bugün burada arkadaşlarımızın talebi şu; altın madenlerine milyonlarca dolarlık vergi yükünü affeden iktidarın çalışanlardan yüzde 35 vergi almasını kabul etmediği için arkadaşlarımız burada. Sahayı gezdiler, emek verdiler. Havamızı, suyumuzu, besinlerimizi, toprağımızı kirleten rant anlayışına karşı şehir hastanlerinde daha çok hasta bakarak rant anlayışına karşı seslerini yükseltiler. Buradan tekrar söyleyelim. Eylemlerimiz sonuçlanana kadar her geçen gün büyüyerek devam edecek" diye konuştu.

MERT ERİŞKİN

Kaynak: MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.