Hava Durumu

TUNÇYÜREK’TEN ANAYASA MAHKEMESİ TARTIŞMALARINA TEPKİ

Memleket Partisi Edirne İl Başkanı Süheyl Tunçyürek, Anayasa Mahkemesi tartışmalarına tepki gösterdi. Tunçyürek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin orman kanunlarıyla yönetilmesi engellemelidir” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.11.2023 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 11.11.2023 16:16
Kaynak: Haber Merkezi
TUNÇYÜREK’TEN ANAYASA MAHKEMESİ TARTIŞMALARINA TEPKİ

Memleket Partisi Edirne İl Başkanı Süheyl Tunçyürek, Hatay Milletvekili Can Atalay için "hak ihlali" kararı veren Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulması hakkında açıklama yaptı. Suheyl, tartışmaların vahim bir durum halini aldığını söyledi.

“BAĞIMSIZ YARGININ TABUTUNA SON ÇİVİ Mİ?

Anayasayı kendi elleriyle yok ettiler diyen Tunçyürek “Son günlerde şahit olduğumuz Anayasa Mahkemesi tartışmaları gayet vahim bir durum halini almıştır ve aynı zamanda yasama organının bağımsız olmayan bir hal aldığının açık bir göstergesidir” dedi.

AYM'yi ortadan kaldırma planının bir parçası olduğunu ileri sürdüğü gelişmelerle ilgili olarak ise şunları söyledi: “Anayasa'ya uymayıp fiili düzene karşı çıkanların yine kendileri olduğu halde. Yıllarca yüksek yargıyı vesayetçi olmakla suçlayan AK Parti'nin asıl dertleri hiçbir zaman vesayet değildi. Bunlar despotik iktidarlarına sınır koyan her kuruma karşı oldular. Bugünkü 15 üyeli AYM'nin 7'sini Erdoğan, 5'ini Gül, 3'ünü de Meclis seçti. Kendi seçtikleri yüksek yargı üyelerinin bile hukuku azıcık korumalarına tahammülleri kalmamış bir iktidarla karşı karşıyayız. Şimdiki Anayasayı çiğneyen bu akıl neye hizmet yeni Anayasa yapmak istemektedir? Yeni anayasa çalışmaları, kendi elleriyle yok ettikleri bağımsız yargıyı kendilerine bağımlı hale getirmelerinin son noktası yani bağımsız yargının tabutuna çakılmaya çalışılan son çivi midir?”

“ANAYASAL DÜZENE KARŞI KALKIŞMAYA ORTAK OLURLAR”

Yargının bağımsız, şeffaf ve adil olması gerektiğine değinen Tunçyürek “Hangi muhalefet partisi olursa olsun, mevcut anayasaya uymayanlarla yeni anayasa yapımına destek verirse anayasal düzene karşı kalkışma suçuna o da ortak olmuş demektir. Tüm muhalefet partileri koşulsuz bu zihniyetle yeni anayasa yapımına kapıyı kapatmalı, Türkiye Cumhuriyeti’ni orman kanunlarıyla yönetilmesi engellemelidir. Memleket Partisi olarak Türkiye'nin adil, özgür ve zengin bir ülke olmasının öncülünün bağımsız, şeffaf ve adil bir yargının var olması olduğu görüşündeyiz ve bunun için mücadele etmeyi tüm siyasi partilerin üzerindeki sorumluluk olması gerektiğini savunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.