Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Türk pilotlarca ilk yolculu sefer Edirne’den yapıldı”

Edirne'den, İstanbul'a Geçen Türk Havacılığı ve İstanbul Atatürk Havalimanı Konferansı düzenlendi. Araştırmacı- yazar Stuart Kline, tarihte ilk defa Edirne’den Türk pilot tarafından yolculu sefer gerçekleştirildiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 09.03.2024 17:18
Haber Güncellenme Tarihi: 09.03.2024 17:18
Kaynak: MERT ERİŞKİN
“Türk pilotlarca ilk yolculu sefer Edirne’den yapıldı”

Edirne Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi ve Türk Hava Kurumu Edirne Şubesi tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde moderatörlüğünü Edirneli Araştırmacı Sanat ve Kültür Yönetimi Uzmanı Kutalmış Bayraktar’ın yaptığı Edirne'den, İstanbul'a Geçen Türk Havacılığı ve İstanbul Atatürk Havalimanı Konferansı gerçekleştirildi. Konferansa araştırmacı-yazar Stuart Klıne, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Türk Hava Kurumu Edirne Şube Başkanı Coşkun Molla, Atatürkçü Düşünde Derneği Edirne Şubesi Başkanı Celil Özcan, Trakya Üniversitesi öğretim üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“TÜRKİYE ÜZERİNDE YOLCULU SEFER GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Araştırmacı- yazar Stuart Kline, “İtalyanların savaş bittikten sonra, Edirne üzerinde uçtukları sırada arızalanarak iniş gerçekleştirdiği uçakları tamir etmeyerek Türkiye’ye hediye ettiler. Ordunun hava kuvvetleri Vecihi Hürkuş’u Edirne’ye yolladı. Çünkü Vecihi, çift motorlu uçaklarda kullanılan tek pilottu. O da Edirne’ye gelerek uçağı tamir etti ve 9 kişi seçilerek bir uçuş yapılacağı belirtildi. Ve tarihte ilk defa Türk pilot tarafından Türkiye üzerinde yolculu sefer gerçekleştirildi. Bu da ilk defa 1923 yılında Edirne’de oldu” dedi.

“DENİZ AŞARAK UÇTULAR”

Babaeski’den Bandırma’ya deniz aşırı uçuş gerçekleştiğini belirten Kline, “3 saat 5 dakika mesafe ile Edirne’den İstanbul’a uçuş gerçekleştirildi. Çok takdire şayan bir uçuştu. Ve 5 gün sonra Babeski’den, Marmara Denizi’ni aşarak Bandırmaya uçtular. Ve tarihte ilk defa deniz aşırı bir uçuş oldu” ifadelerine yer verdi.

“TUZ DEPOSU OLARAK KULLANILMASI ÜZÜCÜ”

Geçtiğimiz günlerde Milli Saraylar Bakanlığı tarafından ayağa kaldırılarak turizme kazandırılacak Balon Hangarı hakkında açıklamalarda bulunan Kline, “7 yıl önce Kutalmış Bayraktar’ın misafiri olarak birlikte bu hangarı incelemiştim. Çok inanılmaz bir olay. Ayakta kalması bir mucize aslında. Umarım yakında layık olduğu bir müze olacağını göreceğiz. Özellikle tuz deposu olarak kullanılması çok üzücü” diye konuştu.

MERT ERİŞKİN

Kaynak: MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.