Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vali Sezer: “Yatırımcının bürokrasisini biz takip edelim”

Edirne Valiliği tarafından oluşturulan Balkan Şehirleri İşbirliği Edirne Platformu, Edirne İş Forumu, bugün toplandı. Toplantıda Edirne Valisi Yunus Sezer, yatırımcıların bürokratik işlemlerine Edirne Valiliği olarak talip olduklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2024 14:29
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2024 14:50
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Vali Sezer: “Yatırımcının bürokrasisini biz takip edelim”

Edirne Valiliği öncülüğünde, Balkan Şehirleri İşbirliği Edirne Platformu tarafından düzenlenen Edirne İş Forumu büyük buluşması Karaağaç Yolunda bir restoranın salonunda gerçekleştirildi.

Balkanlar’dan ve Trakya’dan yaklaşık 240 iş insanının katıldığı forumda konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer; Edirne’ye sanayi, ekonomi ve ticaret alanlarında yatırım yapmak isteyenlerin, bürokratik işlemlerini yürütmeye Edirne Valiliği olarak talip olduklarını söyledi. Bu konuda bir ekip oluşturacaklarını söyleyen Vali Sezer; “Biz Edirne olarak, platform olarak şuna talibiz; burada iş insanlarımızın yapacağı ticaretle ilgili, sanayiyle ilgili, bütün yatırımlarda bürokrasiyi kendimiz üstlenip, sizin adınıza biz takip edelim. Bütün bürokratik işlemlere talibiz. Bir kapı olmaya, bir nokta olmaya talibiz. Gelen iş insanlarının hepsi bir muhatap bulsunlar. Kendileri adına bütün bürokratik işlemleri biz takip edelim. Biz aynı zamanda kadim şehir Edirne’de güven ortamına talibiz. İş insanlarının güvenli platformlarda bir araya gelmesi, birbirlerini tanıması ve dolayısıyla kuracakları birlikteliklerin de güven ortamı içerisinde yürümesine talibiz. Bunu bizim Ticaret ve Sanayi odalarımız üzerinden, MÜSİAD ve bizim diğer oda ve borsalarımız üzerinden bunu sağlamaya talibiz. Buraya gelen arkadaşlarımızın, iş insanlarımızın burada muhatap olacakları ve iş ilişkilerinin bütün bürokratik işlemlerini halledecekleri bir ekiple karşılamayı istiyoruz. Biz Edirne olarak kendi potansiyelimizin her alanda yüzde 10’unu kullandığımızı düşünüyoruz. Bu alanda da biz yüzde 10 potansiyelimizi, yüzde 100e’ çıkartmak hatta onun üzerine çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.

İLK ETAPTA 240 FİRMA KATILIYOR

Edirne’nin tarih boyunca çok önemli bir lokasyona sahip bir şehir olduğunu belirten Vali Yunus Sezer; “Bu kadim şehir, tarihin her devrinde bütün medeniyetlere çok önemli ve kritik bir ev sahipliği yapmıştır. Bugün de ülkemiz açısından ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı konumundadır. İkisi Yunanistan’la, ikisi Bulgaristan’la 4 gümrük kapımız var. Özellikle Kapıkule gümrük kapımız dünyada en fazla araç ve yolcu sirkülasyonunun olduğu ikinci kapı olarak biliniyor. Bu potansiyelinin de her sene yüzde 15 arttırarak üzerine koyuyor. Bu Avrupa’nın ötesinde ticaretin, sanayinin ve üretimin çok arttığının göstergesi. Ticaretin ve sanayinin bu topraklarda giderek artacağını gösteriyor. Trakya bölgemiz gerçekten hem tarım açısından hem de stratejik konumu açısından çok önemli bir bölge. Edirne olarak bir tane Organize Sanayi Bölgemiz vardı. Geçtiğimiz 6 ay içerisinde 3 tane daha organize sanayi bölgesinin temelleri atıldı ve hızlı bir şekilde devam ediyor. Biz Edirne olarak hem tarımda, hem ticarette, hem sanayide, hem kültürde, hem de spor ve diğer alanlarda bir köprü olma vazifesine talibiz. Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu’nun kuruluş amacı da budur. Edirne’nin, tarihi olarak üstlenmiş olduğu misyonu ete ve kemiğe büründürmeyi amaçlıyoruz. Burada köprüler var. Köprüler sadece Edirne’nin sembolü değil, tüm Balkanlar’ın sembolü. Bu köprüleri biz fiziki olmaktan çıkarıp gönül köprülerine dönüştürmeyi, kalıcı dostlukların inşası için bir vesile olmayı amaçlıyoruz. Bu manada 3 ay önce kurulan Edirne Balkan Şehirleri Platformu çok güzel bir faaliyet planı çerçevesinde çalışmalarını devam ettiriyor. Bugün de Balkanlar’dan gelen, Trakya’dan gelen güzel iş insanlarının katılımıyla bu forumu düzenliyoruz ve kalıcı hale getirmeye çalışıyoruz. Bu bizim iş forumu adına, ticaret adına, sanayi adına bir başlangıcımız. Şu anda 240 firmanın katılımıyla bunu gerçekleştiriyoruz, sonbaharda inşallah büyük bir fuarla beraber 2 bine yakın iş insanını bir araya getireceğiz. Balkanlardaki Sanayi ve Ticaret Bakanları’mızı, Türkiye’deki oda ve borsaları burada toplamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

AKIN: “EDİRNE FARKLI KÜLTÜRLERİN BİR ARADA YAŞADIĞI BİR KENT”

Edirne’nin yüzyıllardır farklı kültürlerin, farklı inançların bir arada yaşadığı bir kent olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın; “Bugün Edirne’miz ikisi demiryolu olmak üzere altı sınır kapısıyla Türkiye’nin batıya açılan yüzü, üretim ve ihracat açısından önemli bir merkezi konumundadır. Bugün yapacağımız bu toplantı ve sonucunda sağlanacak işbirliğiyle birlikte balkanların aynı alanda faaliyet gösteren ve üretim yapan pek çok firma birbirini tanıyacak, birbiriyle fikir alışverişinde bulunacak ve ticari ilişkilere girecektir. Küreselleşen dünyada artık bu bir zorunluluk haline gelmiştir. Üretimi ve üretimden kaynaklanan ticareti ülkeler ve şehirler tek başına yapmak yerine güçlerini birleştirerek yapması çık daha anlamlı be başarılı olacaktır. Bundan sonraki süreçte bu birlikteliklerin ve forumların artması yönünde gerek Edirne Belediyesi, gerekse Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu aracılığıyla çalışmalarımız artarak devam edecektir. İnanıyoruz ki bu çalışmaların meyvelerini çok yakın bir süreçte çok verimli bir şekilde alacağız” şeklinde konuştu.

IRMAK: “TİCARİ VE EKONOMİK HEDEFLERİNİ DESTEKLEMEYİ ÜSTLENDİK”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) olarak platformun ticari ve ekonomik hedeflerini desteklemeyi üstlendiklerini söyleyen ETSO Başkanı Sezai Irmak ise; “Odamız, bölgemizin en eski ve en köklü sivil topum kuruluşlarından biridir. Balkan ülkeleri odalarıyla ve iş çevreleriyle en büyük networke sahip bir kurum. Geçmişte gerçekleştirdiğimiz benzeri onlarca iş insanları buluşmaları, ikili işbirliği organizasyonları, heyet programları, fuar ziyaretleri, Avrupa Birliği projeleriyle ciddi bir işbirliği ağı içindeydik. Ne mutlu bizlere ki bugün burada Balkan ülkelerinden aramıza katılan birçok tanıdık sima görüyorum. Bu dostluğumuz ve ahbaplığımız geçmişte ekonomik işbirliğini tesis etmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz ortak çabalara dayanmaktadır. Bizler şimdiye değin olduğu gibi, şimdiden sonra da bölgemiz iş insanlarının Balkanlarda yeni pazarlara açılması, karşılıklı, verimli ticari faaliyetlerde bulunması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Ümit ediyorum ki bu iş forumu takip eden zamanlarda daha büyük birlikteliğe ve teşkilat yapısına kavuşur. Trakyamız, ülkemizin Balkanlara açılan kapısıdır. Bu coğrafyada yüzlerce yıldır birlikte yaşadık, bundan sonra da yaşamaya devam edeceğiz. Bu önemli buluşmanın tüm iş camiasına yeni ve verimli ufuklar açmasını temenni ediyor, başta Edirne Valiliği olmak üzere Balkanlar’dan onca yolu gelerek, aramızda bulunan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin katılımcılara sunum yaptı. Ardında tüm katılımcılar hep beraber öğle yemeğine geçtiler. Programın öğleden sonraki kısmı ise bire bir sohbet şeklinde devam edeceği iletildi.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.