Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Verilen zamları asla kabul etmiyoruz”

Emekli-Sen Edirne Şubesi, emeklilere verilen zam ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Emeklilere verilen zammın açlık sınırının altında olduğu ve asla kabul etmedikleri belirtilen açıklamada, her ay gerçek enflasyon oranlarında zam artışı yapılması gerektiğini ifade edildi.

Haber Giriş Tarihi: 02.02.2024 13:56
Haber Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 13:57
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
“Verilen zamları asla kabul etmiyoruz”

Emeklilere 2024 yılı için zam oranının açıklanmasından sonra DİSK’e bağlı Emekli-Sen Edirne Şubesi Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması düzenledi. Verilen zamların açlık sınırının altında olduğu, emeklilerin verilen zamlarla açlığa ve yoksulluğa mahkum edildiği belirtildi. Emekli-Sen Edirne Şube Mali Sekreteri Ekrem Kaya ve Sekreter Ayşe Çotuk’un beraber okuduğu açıklamada; “Emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğiz vaatleriyle kendilerini emekli dostu gösteren AKP Hükümeti seçimlerin arifesinde 2024 yılı emeklilerin yılı olacak söylemiyle bizleri açlığa ve yoksulluğa mahkum etmeye devam ediyor. İktidarın kontrolündeki TÜİK’in açıkladığı takla attırılmış ısmarlama enflasyon oranına göre biz emeklilere reva görülen yüzde 37,57 zam oranına Sayın Cumhurbaşkanı’nın lütfü ile 5 puan daha eklenerek yüzde 42.6 oranında zam yapılacağı açıklandı. Gelen tepkiler neticesinde yeniden bir ayarlama yapılarak bu sefer yüzde 49.25 zam yapılacağı açıklandı. Peki, bu zam oranı yeterli mi? Asla kabul etmiyoruz. Farklı kurumların (TÜİK, ENAG, İTO) ayrı ayrı farklı enflasyon oranları açıklamış olsa da çarşıda pazarda gerçek enflasyonun yüzde 300’lerin üstünde olduğunu biliyoruz. Her sabah yeni zamlarla ve yeni vergilerle tanıştığımıza hepimiz şahit oluyoruz. Peki aldığımız zamlar daha cebimize girmeden bizlerden kat kat fazlası ile geri alındığına göre, yapılacak zam oranının ne önemi var?  Bir yandan açlık ve yoksulluk sınırının altındaki rakamlarla geçinmemizi tavsiye ederken, diğer yandan bizlere ekonomi dersi vermekten vazgeçmiyorlar. Bizlere ekonomi dersi vermek istiyorsanız, her ay gerçek enflasyon oranına göre maaş artışı yaparak insanca yaşamamıza olanak tanıyınız” ifadelerine yer verildi.

“EMEKLİLER GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRMEYE HAK KAZANIR”

Emeklilerin müracaat etmeleri halinde 10 bin lira ile bir ay geçirmeyi başarmalarının Guinness rekorlar kitabına girmeyi hak edecekleri söylenen açıklamada; “2002 yılında asgari ücretin yüzde 60 fazlası olan en düşük emekli aylığı bu gün asgari ücretin yüzde 42 eksiğidir. Yani 2002 yılındaki orana göre bu gün en düşük emekli aylığı 27 bin lira olacaktı. Bizi kıskanan batı ülkelerinde olduğu gibi 4 çalışan bir emekliyi finanse ediyor olsaydı yine en düşük emekli aylığı 27 bin 600 lira olacaktı. 2024 yılı emeklilerin yılı olacak açıklamalarıyla aklımızla alay ediyorlar. 2023 yılında fert başına düşen milli gelirin 13 bin 384 dolar olduğu açıklanıyor, o halde buna göre her birimize aylık ortalama 33 bin 460 lira düşmektedir. Bize hakkımız olanı verin yılınız sizin olsun. Bizler de dünya emeklileri gibi mutlu ve onurlu bir emeklilik yaşamak istiyoruz.  Avrupa emeklileri gibi ülke ülke seyahat etmek istiyoruz. Ne yazık ki bayramlarda eş dost akraba ziyaretlerimizi bile yapamıyoruz” denildi.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.