Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Veteriner hekimlerden ‘Sağlık Çalışanı’ vurgusu

Dünya Veteriner Hekimler Günü, Edirne’de Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası tarafından Atatürk anıtında düzenlenen törenle kutlandı. Törendeki konuşmada veteriner hekimlerin temel sağlık çalışanları olduğu vurgusu yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2024 11:07
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2024 11:07
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Veteriner hekimlerden ‘Sağlık Çalışanı’ vurgusu

Dünya Veteriner Hekimleri Günü Edirne’de, Atatürk anıtında düzenlenen törenle kutlandı. Trakya Bölge Veteriner Hekimleri Odası tarafından düzenlenen tören, anıta çelenk sunma ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması sonrası konuşan, Trakya Bölge Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Caner Çakır; Dünya Veteriner Hekimler Günü her yıl farklı bir tema ile kutlandığını belirterek; “Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) 2024 yılında belirlediği tema; ‘Veteriner hekimler temel sağlık çalışanlarıdır’ dedi. 

Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin, 2000 yılından itibaren her yıl Nisan ayının son Cumartesi gününü ‘Dünya Veteriner Hekimler Günü’ olarak kutlanmasını kararlaştırdığını belirten Çakır; “Veteriner hekimlik hayvanların evcilleştirilmesi ile tarih sahnesine çıkmış dünyanın en saygın ve köklü mesleklerinden biridir. Veteriner hekimlik eğitiminin başlaması ile birlikte hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, beşeri hekimliğin gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır. Veteriner hekimler, hayvan sağlığının ve aynı zamanda insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesinin yanı sıra, gıda güvenliğinin sağlanması, küresel açlığın azaltılması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanında yaptıkları çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamışlardır. Veteriner, tıp uygulamalarını aldığı eğitim sonunda uzmanlıkla yapan ve insan harici hayvanların üreme, beslenme, hatalık ve yaralanma süreçlerine müdahale eden, öncelikle koruyucu hekimlik uygulamaları ile hastalıklar ortaya çıkmadan önleyen, hayvanlardan insanlara bulaşan yüzlerce hastalığın önlenmesi için insan sağlığına da hizmet eden bir tıp mensubudur. Yani sağlık çalışanıdır. Bugün insanımızın daha iyi beslenmesi, et, süt, yumurta ve diğer hayvansal gıda üreticilerinin yanında, ilaç sanayinin gelişmesine önemli katkılar sağlayan yetiştiricimizin daha kaliteli ve yüksek verim elde edebilmesi için ıslah çalışmalarını yürüten, en büyük sevinç kaynağı acılarını dilleri ile değil ancak sesleri ve bakışları ile anlatan hayvanların dertlerini dindirmek olan, sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda neticede sağlıklı nesillerin yetişmesinde öncü ama bugüne kadar yaptıklarına oranla takdir edilmemiş, buna rağmen sorumluluklarının bilincinde olan Türk veteriner hekimlerinin gündeme gelmesi açısından çok önemlidir” diye konuştu.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.