Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yola çıkacak sürücülere önemli uyarılar

Edirne’de sanayi sitesinde oto lastik dükkanı işleten Remziye Cankıran, bayram tatili dönüş yolculuğuna çıkacak vatandaşlara güvenli sürüş ve yolculuk konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2024 09:41
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2024 09:41
Kaynak: HİLAL PEKER
Yola çıkacak sürücülere önemli uyarılar

Edirne’de sanayi sitesinde oto lastik dükkanı işleten Remziye Cankıran, bayram tatili dönüş yolculuğuna çıkacak vatandaşlara gitmek istedikleri yerlere güvenle ulaşabilmeleri için uyarılarda ve tavsiyelerde bulundu.

Cankıran, özellikle bayram günlerinde artış gösteren trafik kazalarına karşı dikkatli olunması gerektiğinin altını çizerek, uzun yolculuklar öncesinde araç bakımlarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

“YAZ LASTİĞİ TAKMAYI UNUTMAYIN”

Yaz lastiğinin önemine değinen Cankıran; “Bazı vatandaşlar ekonomik sebeplerden ötürü kış lastiğini yaz lastiği ile değiştirmeden uzun yolculuğa çıkıyor. Ama çok tehlikeli. Çünkü tamamen içindeki kauçuk, tutma, frenleme lastiğe göre ayarlı olduğu için yazın kış lastiğinde su tahliyesi yok. Yaz lastiğinin su tahliyesi, yere tutunuşu, fren mesafesi, havanın şartıyla birlikte ona göre kauçuğa endekslidir. Ben hep şunu söylerim. Yaz döneminde çok sık olan trafik kazalarının çoğunun oluş nedeni bence lastiğin düzgün olmamasındandır. Aracınızın motoru arızalanır, anlarsınız, durursunuz. Aküsü biter, durursunuz. Marş basmaz, durursunuz ama lastik öyle değil. Sen hız yaparsın, lastiğine güvenirsin. 180-200 kilometre hızla bir bakarsın takla atmışsın. Nasıl ki aracın motoruna baktırıyorsa, yağını suyunu filtresini değiştiriyorsa, klima gazını bastırıyorsa, yaz lastiğine de baktırması gerekiyor. Çünkü yaz ve kış lastiği içerisindeki kauçuklar gerçekten birbirinden çok farklı orantıda. Özellikle yola çıkmadan önce aracın yağına, suyuna, filtresine nasıl bakılıyorsa, yürüyen aksamı yani lastiğini de baktıracak, kontrol edecek. Yaz lastiği takacak. Hava kontrolünü iyi yapacak. Düşük havada lastik kullanmayacak” diye konuştu.

HİLAL PEKER

Kaynak: HİLAL PEKER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.