Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#Bulgaristan

Batı Ekspres - Edirne'nin Haber Sitesi - Bulgaristan haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Bulgaristan haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Edirne Valiliği Bulgaristan'da iftar programı düzenledi Haber

Edirne Valiliği Bulgaristan'da iftar programı düzenledi

Filibe Bölge Müftülüğü ev sahipliğinde şehirdeki Yeni Mahalle'de bir düğün salonunda düzenlenen iftar programına, Edirne Valisi Yunus Sezer, Filibe Bölge Müftüsü Taner Veli, Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, TBMM ve Bulgaristan Parlamentosu milletvekilleri, Filibe Valisi İliya Zümbülev, Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şurası Başkanı Vedat Ahmet ile davetliler katıldı. Programda konuşan Edirne Valisi Sezer, Edirne'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini belirterek, "Edirne Balkan Şehirleri İşbirliği Platformunun iftarlarının hepimizin dostluğunu, kardeşliğini, dayanışmasını artırmasını temenni ediyorum." dedi. "Bugün bizim için büyük bir bayramdır." diyen Filibe Bölge Müftüsü Veli, 1500 kişinin katıldığı iftara destek veren Edirne Valiliğine teşekkür etti. Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Eş Başkanı Cevdet Çakırov, "Bu akşam hep beraber mutlu olduk. Bizler bunun için varız. Parti olarak, felsefe olarak ülkemizin gelişmesi için, etraftaki komşu ülkeleri ile, elbette ana vatan Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirelim." diye konuştu. Filibe Valisi Zümbülev ise "Ramazan ayında biz birlikte olduğumuzu gösteriyoruz. İyi olan her şeyin her zaman üstün olacağını da gösteriyoruz." ifadesini kullandı. Filibe sakinlerinin her zaman birlik ve beraberlik içinde olacaklarını kaydeden Zümbülev, "Dinimiz, dilimiz, kökenimiz ne olursa olsun biz biriz." dedi. Kuran-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu iftar organizasyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu konser verdi. Emel-Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan bir grup, sema gösterisi gerçekleştirdi. İftara katılanlar coşkuyla "Türkiye" diyerek tezahürat yaptı.

Bulgaristan'da iftar programı düzenlendi Haber

Bulgaristan'da iftar programı düzenlendi

Programda konuşan Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci, Edirne Valiliğinin desteği ile düzenlenen iftarda Türkiye'nin desteğinin kendilerine devam ettiğini kaydetti. Haci, geçmişte yaşanan acıların geride kaldığına dikkati çekerek. "Biz Bulgaristan’da yaşıyoruz ama Türk ve Müslümanız. Bundan hiçbir zaman taviz vermedik, vermeyeceğiz. Allah'a şükür bugünlerde Bulgaristan Cumhuriyeti'nden artık bir sıkıntımız olmadığı için Allah'a sonsuz şükür olsun diyoruz. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki köprüler daha da sağlamlaşacak ve inşallah herkes rahat edecek. Güzel günler bizi bekliyor diye inanıyoruz." ifadelerini kullandı. Edirne Valisi Yunus Sezer, ramazan ayının önemini hatırlatarak, "Peygamberimiz Muhammed, ‘Komşusu açken tok yatanın bizden olmadığını’ belirtiyor. Ben ramazan ayında dostlukların, barışın, huzurun artmasını ve bu ayın vesile olmasını diliyorum." dedi. Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Eş Başkanı Cevdet Çakırov da ramazan ayında gerçek değerlerin ön plana çıktığına işaret ederek, "Oruçluyken gösterdiğimiz sabır ve fedakarlık bizi daha ahlaklı ve vicdanlı kılar." diye konuştu. Programa, 700'ü aşkın misafirin yanı sıra şeref konukları olarak, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Parlamento Başkan Yardımcısı Filiz Hüsmenova, Dışişleri Bakan Yardımcısı İrena Dimitrova, Kültür Bakan Yardımcısı Viktor Stoyanov, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ve Sofya Valisi Vyara Todeva da katıldı. - Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim'in temasları Bulgaristan'a iki günlük ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, başkentteki iftar programına katılmadan önce Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftülüğü'nü ziyaret etti. Ülkedeki Müslümanların durumu ve Başmüftülüğün çalışmaları konusunda bilgi alan Serim, daha sonra Sofya'da ibadete açık tarihi Banyabaşı Camisi'ne uğradı. Serim, ziyaretinin ikinci gününde Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Filibe ve Kırcaali şehirlerinde temaslarda bulunacak ve Kırcaali'de düzenlenecek iftar programına katılacak.

Rektör Tabakoğlu Filibe’de gıda fuarına katıldı Haber

Rektör Tabakoğlu Filibe’de gıda fuarına katıldı

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Bulgaristan Tarım ve Gıda Bakanı Kiril Vatev’in daveti üzerine Bulgaristan’ın Filibe (Plovdiv) kentinde Uluslararası Tarımsal Gıda fuarının açılışına katıldı. Geleneksel halk oyunları gösterisi ile başlayan açılış törenine, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Rektör Danışmanı Kamil Kolabaş, Ulusal Meteoroloji Merkezi Genel Müdürü Dr. Abdullah Al Mandus, Kosova Cumhuriyeti Tarım, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanı Faton Peci, Bölge Valisi Ilia Zyumbyulev, Bulgaristan Milletvekili Rosen Kosturkov, Gıda Teknolojileri Üniversitesi Rektörü Prof. Galin Ivanov, Tarım Akademisi Başkanı Prof. Violeta Bozhanova, IALV İcra Direktörü Krasimir Koev, akademisyenler, çiftçiler ve ziyaretçiler katıldı. Açılış töreni öncesinde düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Fuar Genel Müdürü Dr. Ivan Sokolov, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen fuarda katılımcı sayısında ciddi bir artış olduğunu söyledi. Trakya Üniversitesi standının da yer aldığı fuara, 21 ülkeden yaklaşık 600 şirket katıldı. Üniversitemiz standını gezen Bulgaristan Tarım ve Gıda Bakanı Kiril Vatev’e Rektör Tabakoğlu hediye takdim etti. Stantların gezilmesinin ardından konferans salonunda gerçekleştirilen programda, Rektörler, Bakanlar ve sunum yapacak olan akademisyenler sahnede kendilerine ayrılan yerlere alındılar. Ev sahibi ülke tarafından büyük bir ilgi ve özenle ağırlanan temsilciler birer sunum gerçekleştirdiler. Bu kapsamda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya ile birlikte bir konuşma yaptı. Kaya, “Tarımda Türkiye-Bulgaristan İşbirliği” konulu bir sunum gerçekleştirerek, Trakya Üniversitesi, Teknopark, Balkanların tarımsal potansiyeli ve Bulgaristan ile yapılacak işbirliğinin Balkanlara sağlayacağı avantajlar üzerinde dururken; Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise Bakanları Türkiye’ye davet ederek, kendilerini Trakya Üniversitesi’nde görmekten duyacakları memnuniyeti dile getirdi ve bu güzel organizasyon için kendilerine teşekkürlerini iletti. HABER MERKEZİ

Sınır ötesi işbirliğine ilişkin konferans düzenlendi Haber

Sınır ötesi işbirliğine ilişkin konferans düzenlendi

Bulgar Telgraf Ajansının (BTA) hazırladığı, "Balkanlar’da Avrupa: Ortak Gelecek Projesi" kapsamındaki konferans Türkiye’nin Edirne, Bulgaristan’ın da Hasköy şehrinde eş zamanlı yapıldı. Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Borislav Dimitrov, Edirne Aliba Otel'deki konferansta yaptığı konuşmada, Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin her geçen gün daha da ileri taşındığını, Türkiye ile pek çok konuda başarıyla süren işbirlikleri olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ortak girişimlerin, Türkiye'nin Avrupa yolculuğuna katkı sunduğunu belirten Dimitrov, "Bulgaristan ve Türkiye, NATO'nun müttefikleri ve dost ülkelerdir. İlişkilerimiz iyi komşuluk, saygı ve karşılıklı çıkarlara dayanmaktadır. Sınır ötesi suçlarla, yasa dışı göçle ve terörle mücadelede işbirliği çok iyi düzeydedir." şeklinde konuştu. Balkan ülkelerinin Avrupa entegrasyonunu desteklediklerini de kaydeden Dimitrov, iki halk arasındaki iyi ilişkilerin yerel düzeyde de görüldüğünü dile getirdi. - Bulgar vatandaşların Türkiye’ye ilgisi Türkiye'yi 2023'te 2 milyon 893 bin 92 Bulgar vatandaşının ziyaret ettiğini vurgulayan Dimitrov, şöyle devam etti: "Bu rakam tüm turist ziyaretlerinin yüzde 5,9'unu oluşturmaktadır. Bulgar vatandaşlarının ziyaretlerinin önemli bir kısmı Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul'da gerçekleşmektedir. Çabalarımızın hem yerel hem ulusal anlamda katkı sağladığına inanıyorum. Edirne ve Kırklareli bölgesindeki sınır ötesi proje ortaklarımızı destekliyor ve teşvik ediyorum." BTA Ankara Temsilcisi Nora Cholakova da AB’nin Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) projelerinin tanıtımında, konferansı, yeni projeleri teşvik etmek amacıyla düzenlediklerini belirtti. Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programının, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında mali işbirliği süreci kapsamındaki projelerden olduğunu anımsatan Cholakova, BTA olarak sınır ötesi işbirliği projelerinin tanıtımını sürdüreceklerini ifade etti. - 34,4 milyon avroluk finansman AB Başkanlığı Ortak Sekreterya Edirne Destek Ofisi'nden Proje Yöneticisi Ceyda Peközer de Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği Programı kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Peközer, 2021’de başlayan ve 2029’a kadar sürecek 34,4 milyon avro bedelindeki sınır ötesi işbirliği programının finansmanının yüzde 85’inin AB tarafından, kalan yüzde 25’lik kısmının ise Türkiye ve Bulgaristan tarafından sağlandığını aktardı. Peközer, programın, Türkiye ve Bulgaristan’da 29 kilometrekarelik bir alanda 46 yerleşim yeri, 288 kilometrelik ortak sınır hattı ve 3 sınır kapısını kapsadığını bildirdi. Konferansta Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emel Gönenç Güler ve Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Atılgan da hayata geçirdikleri projeler hakkında sunum yaptı. Etkinliğe Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak ile davetliler katıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.