Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#Hamam

Batı Ekspres - Edirne'nin Haber Sitesi - Hamam haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Hamam haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Gazi Mihal Hamamı müze olacak Haber

Gazi Mihal Hamamı müze olacak

Kapıkule Sınır Kapısı yolu üzerindeki 600 yıllık hamamın ihyası için çalışmalar sürüyor. Çevre temizliğinin ardından kazı çalışmalarına başlayan ekipler hamamın toprak altında kalan yapılarına ulaşmaya başladı. Vali Sezer, gazetecilere yaptığı açıklamada, hamamın yapısı itibarıyla özel bir hamam olduğunu belirtti. Çalışmaların hızlı şekilde sürdüğünü belirten Sezer, "Yıl sonuna kadar belli bir aşamaya getirmeyi ve bitirmeyi düşünüyoruz. Hamam uluslararası yolun alt tarafında kalıyor. Yol ile hamam arasında büyük bir istinat duvarı yapmamız lazım. Yol biraz da hamamın duvarlarının üzerinden geçiyor, böyle bir açmazımız var." dedi. Sezer, hamamı turizme kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti. Hamamın kente değer katacağını dile getiren Sezer, "Orada birkaç projemiz var. Hamamı müze şeklinde kullanabiliriz, çünkü hamam niteliğini de yitirmiş durumda. Hamamlarla ilgili ya da Mimar Sinan eserleriyle ilgili bir müze yapmayı planlıyoruz." diye konuştu. - Gazi Mihal Hamamı Tunca Nehri kıyısında yer alan hamam Osmanlı'nın kuruluş döneminde büyük hizmetlerde bulunmuş akıncı ailesi Mihaloğulları'ndan Gazi Mihal Bey tarafından 1422 yılında inşa ettirildi. Kesme taş ve tuğla malzemeden yapılan hamamın duvarları orijinal halini koruyor. Gazi Mihal Bey Camisi ve İmaret Köprüsü ile külliye halinde bulunan hamam, Rusların 1829'daki Edirne'yi işgalinin ardından tamamen kapatıldı.

GELİN VE DAMAT HAMAMA DEVEYLE GELDİ Haber

GELİN VE DAMAT HAMAMA DEVEYLE GELDİ

Edirneli Romanlar, yüzyıllardır sürdürdükleri hamam geleneğini günümüzde de renkli görüntülerle devam ettiriyor. Düğün öncesi gelin hamamı düzenleyen vatandaşlar, Edirne Küçükpazar semtinden 5 kilometrelik yol katederek Medrese Alibey Mahallesi'nde bulunan gelin evine geldi. Buradan gelin kaftanı üzerinde evinden deve ile alınarak, Mezitbey Çukur Hamamı'na deve üzerinde getirildi. Deve üzerindeki gelin görenlerin ilgi odağı olurken, sürücüler de görüntü karşısında hayrete düştü. Gelin Nehir Kabaca, "Geleneksel olduğu için deveyle hamama geldik" dedi. Çanakkale'den deve kiralandı Geleneksel develi alayı için Çanakkale'den 75 bin TL verilerek deve kiralandı. Düğün alayına gençlerin ailesi ve yakınları da yürüyerek eşlik etti. Yakınları çalgılı çengili konvoyu oyunlarıyla şenlendirip renklendirdi. Gelin damatta deve üzerinde oynarken, cadde boyunca görenler develi gelin alayını ilgiyle izleyip bol bol görüntü aldı fotoğraf çekti. Nehir Kabaca, "Geleneksel gelin hamamını yaşatmak istedik. Alayımızı da geleneksel olduğu için deve ile yaptık, mutluyuz" ifadelerini kullandı. Pop star Salih Zülüfoğlu şarkılar söyledi Özel bir TV kanalında yarışmaya katılan Salih Zülüfoğlu’nun şarkıları eşliğinde yollardan gelen davetliler, yoldan geçerken trafik kısa süreliğine durdu. Hamam sefası öncesi Hamam önünde oyunlar oynandı, damacanalarla ayranlar tepsilerle meyveler ve yiyecekler hamam sefası için taşındı. Hamam önünde oyunlar oynandı Selimiye Camisi'nin önünde bulunan hamama kadar, müzik eşliğinde oyunlar oynanıp geleneksel hamam töreni renklendirildi. Roman çifti görenler bu anı telefonlarına kaydederek eğlenceye eşlik etti. Damat evinden davul-zurna ve oyun havaları eşliğinde deve ile gelen gelin hamam giriş yaptı. Gelin ve damat merdiven yardımıyla deveden indirildi. Edirneli Romanlar, Osmanlı geleneğini sürdürerek gelini düğün öncesinde hamama götürüyor, renkli kıyafetler giydiriyor ve oluşturdukları kortejle davul zurna eşliğinde oyunlar oynuyor.

YAZGAN’DAN GAZİ MİHAL BEY HAMAMI AÇIKLAMASI Haber

YAZGAN’DAN GAZİ MİHAL BEY HAMAMI AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, halen harabe halde olan Gazi Mihal Bey Hamamını inceledi. Yazgan, “Bu hamamı sizlere özellikle göstermemin sebebi bu hamam Edirne’mizin batı girişinde herkesi ilk karşılayan eser. Biliyorsunuz Turizm Haftasındayız. Turizme verdiğimiz değeri herkes görsün istedim. Her yeri otlar bürümüş, etrafı pislik içerisinde. Dışarıdan bir harabe, bakalım içi nasıl dedik. Her yerde uyuşturucu maddeler bulunuyor. Bu güzel tarihi eserin ne halde beklediğini sizler de görün” ifadeleri kullandı. Edirne Milletvekili Yazgan “Değerli vatandaşlarım, bugün Edirne’nin batı girişindeki Gazi Mihal Bey Hamamı’nın içine girdik. Dışarıdan bir harabe, bakalım içi nasıl dedik. Her yerde uyuşturucu maddeler bulunuyor. Bu güzel tarihi eserin ne halde beklediğini sizler de görün. Her taraf pislik içinde. İçeride ateşler yakılmış. Acaba buralar mültecilerin geçişi için bir konaklama yeri olarak mı kullanılmış? Her yerde alkollü içeceklerin çöpleri var. Hamamın ana giriş kısmında her yer pislik içerisinde Her yerde hayvan pislikleri var. Bu hamamı sizlere özellikle göstermemin sebebi bu hamam Edirne’mizin batı girişinde herkesi ilk karşılayan eser. Biliyorsunuz Turizm Haftasındayız. Turizme verdiğimiz değeri herkes görsün istedim. Her yeri otlar bürümüş, etrafı pislik içerisinde. Ve biz Edirne’mize gelen bütün turistleri burada karşılıyoruz. Dünya Turizm Günü hepimize kutlu olsun.” HABER MERKEZİ

600 YILLIK HAMAM HARABEYE DÖNDÜ Haber

600 YILLIK HAMAM HARABEYE DÖNDÜ

Edirne’de II. Murad döneminde 1422 yılında yaptırılan Gazi Mihal Bey Hamamı, atıl bırakılmış görüntüsü ile dikkat çekmeye devam ediyor. Edirne’nin Kapıkule Sınır Kapısı yolu üzerindeki 600 yıllık tarihi hamam, herhangi bir koruma önleminin alınmaması, otlarla kaplanması ve zaman zaman kimliği belirsiz kişilerce kullanılması ile her geçen gün daha fazla zarar görüyor. Harabeye dönen tarihi hamamın, Kapıkule Sınır Kapısı yolu üzerinde olması nedeniyle Türkiye’ye giriş yapan turistleri kentte ilk karşılayan tarihi yapı olması, önemini daha da artırıyor. 1829 yılında Rusların Edirne’yi işgal etmelerinden itibaren tamamen kapatılan hamam, terk edilmiş haliyle restorasyonunun yapılmasını bekliyor. Hamamın içine girildiğinde ise kubbelerinin ve duvarlarının ciddi oranda zarar gördüğü dikkat çekerken; içine girenler tarafından çeşitli atıkların bırakıldığı da göze çarpıyor. İYİ Parti önceki dönem Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, 600 yıllık tarihi hamamın son durumunu Batı Ekspres’e değerlendirdi. Çakırlar, Balkanlar’da Osmanlı döneminden kalan birçok tarihi eserin restore edilmesi için Türkiye’nin çalışmaları olduğunu hatırlatırken; Balkan ülkelerinden gelenlerin ilk karşılaştığı tarihi eseri harabe halde görmelerinin olumsuzluğuna dikkat çekti. “HAMAMI GÖREN BALKANLAR’DAKİ ESERLERE SAHİP ÇIKAR MI?” Çakırlar, Balkan ülkelerinden Edirne’ye gelenlerin ilk karşılaştığı yerin Gazi Mihal Bey Hamamı olduğunu söyleyerek; “Burasının restore edilmesi gerekiyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA), Balkanlar’da birçok yeri restore ediliyor. Bu restorasyon çalışmalarını gerçekten takdir ediyorum. Fakat şehrimizin girişindeki yeri yapmıyoruz. Rica ediyorum, bu hamam artık restore edilsin. Burada gelenler, hamamın halini görünce Balkanlar’daki eserlerimize sahip çıkarlar mı? Burasını yapmadıktan sonra Balkan ülkelerindeki yetkililere gidip, ‘Bu eserleri yapın’ diye nasıl söyleyeceksin? Edirne için, ‘Paramız yok’ konusunu da kabullenemiyorum” ifadelerini kullandı. “ÖZEL MÜLKİYETE AİTSE DE ALINMALI” Edirne’deki tarihi yapıların bazılarının özel mülkiyete ait olduğunu söyleyen Çakırlar; “Örneğin; Edirne’deki Yeniçeriler Hamamı, özel mülkiyete aitti. Fakat devlet bunu aldı. Eğer Gazi Mihal Bey Hamamı da burası gibi özel mülkiyete aitse alınmalı. Bunların derdi, iş yapmak değil; faaliyet yapıyormuş gibi yapmak ama hiçbir şey yapmamak. Senelerdir bu konuları dile getiriyorum, yapılana kadar da dile getireceğim” diye konuştu. UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.