Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#İlaçlama

Batı Ekspres - Edirne'nin Haber Sitesi - İlaçlama haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, İlaçlama haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Ayçiçeği üretiminde bilinçsiz ilaçlama arıları öldürüyor Haber

Ayçiçeği üretiminde bilinçsiz ilaçlama arıları öldürüyor

Önemli, doğa döngüsünün başında arıların geldiğini ifade etti. Arılar ve döllenme olmadığı zaman üretimin devam etmesinin mümkün olmadığını anlatan Önemli, tarımda bilinçsiz şekilde kullanılan ilaçların toplu arı ölümlerine neden olduğuna dikkati çekti. Önemli, çiftçilerin tarım faaliyetlerini arılara zarar vermeyecek yöntemle yapması gerektiğini dile getirerek, "Özellikle tohumda kullanılan insektisit (böcek ilacı) türü ilaçlar arıları çok etkiliyor." dedi. Ayçiçeğinde böcekle mücadele için ilaçları bilinçsiz kullanan üreticilerin, en büyük yardımcıları arılara zarar verdiğine işaret eden Önemli, şunları kaydetti: "İnsektisit türü ilaçlar büyük kayıplara yol açabiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığının onayladığı ve önerdiği ilaçların kullanılması gerekiyor. Bazen kaçak ilaçlar da kullanabiliyorlar. Üreticilerin bilinçli olması gerekiyor. Bakanlık tarafından gerekli tedbirler ve denetlemeler de yapılıyor. Üreticiler bazen gereğinden fazla ilaç kullanabiliyor, buna çok dikkat edilmesi gerekiyor. Gereğinden fazla ilaç kullanımı arıları, dolayısıyla da doğanın dengesini bozuyor. Arılar döllenme problemleri yaşıyor. Bir bakıyoruz ayçiçeği tarlası boş kalmış, çünkü döllenme olmamış. Çeşitte de problem varsa arıların zarar görmesiyle birleşiyor bu durum ve bomboş bir tarlayla karşı karşıya kalabiliyoruz."

ÇEKİRGE İSTİLASI SORUNU ÇÖZÜLDÜ Haber

ÇEKİRGE İSTİLASI SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde yapılan ilaçlama ile ayçiçeği tarlalarında görülen çekirge sürüleriyle mücadeleden kısa sürede sonuç alındı. Hanoğlu Mahallesi'ndeki ayçiçeği tarlalarında çekirge sürülerinin görülmesi üzerine inceleme başlatıldı. Tarlalardaki çekirge yayılımının önüne geçmek için Tekirdağ Valiliği koordinesinde Tarım ve Orman Bakanlığınca üreticilere ücretsiz ilaç gönderildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli gözetiminde çiftçiler çekirge sürüleriyle mücadele kapsamında 3 bin dekar araziyi ilaçladı. "Ürün kaybının önüne geçildi" Muratlı Ziraat Odası Başkanı Ender Borucu, ayçiçeği tarlalarında görülen çekirge sürüleriyle mücadele kapsamında ilaçlama çalışmalarının erken yapıldığını söyledi. İlaçlamanın ayçiçeği tarlalarına zarar vermeden yapılmasının ürün kaybının önüne geçtiğini ifade eden Borucu, "Hızlı müdahale ile birkaç gün içerisinde çekirgelerin görüldüğü bölgeler ilaçlandı. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadık. İnşallah yeniden çekirgeler görülmez. Şu an için bir sorun kalmadı ama yine de çiftçilerimizin zaman zaman tarlalarını kontrol etmelerinde fayda var diye düşünüyoruz." dedi. "Sayıları sürekli arttı" Hanoğlu Muhtarı Turgay Güngör de ilaçlama çalışmalarının ardından üreticilerle tarlalardaki kontrollerini sürdürdüklerini dile getirdi. Çekirgelerin sayılarının artmaya başladıktan sonra ayçiçeğine zarar verdiğini belirten Güngör, "Tarlalarda çekirgelerin bu kadar çok artmasını beklemiyorduk. Bir süre sonra kaybolurlar diye düşündük ama sayıları sürekli arttı. Ayçiçeğinin yapraklarını yemeye başladıklarında hemen yetkililerle görüştük ve gerekli incelemeler yapıldı. Ardından ilaçlama çalışmalarıyla daha büyük zararın önüne geçtik. Çiftçilerimiz ilaçlama çalışmalarıyla rahat nefes aldı." diye konuştu. Çiftçi Mustafa Dündar ise erken ilaçlama yapılmasıyla üreticilerin endişelerinin önüne geçildiğini aktardı.

ÇEKİRGE İSTİLASINA KARŞI İLAÇLAMA Haber

ÇEKİRGE İSTİLASINA KARŞI İLAÇLAMA

Çiftçileri tedirgin eden çekirge zararlısına karşı ilaçlama çalışması başlatıldı. Muratlı’da tarım arazilerine zarar veren çekirgeler, çiftçinin korkulu rüyası oldu. Çekirge istilasının en yoğun yaşandığı Hanoğlu Mahallesi’nde ilaçlama çalışması başlatan Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, arılar ve sıcaklardan ötürü ilaçlamayı akşam üstü saatlerinde yapmayı tercih etti. Yaklaşık 2 bin 500 dekar alanda ilaçlama yapıldı. Meralık alanda baş gösteren çekirge yoğunluğuna karşı gerekli önlemlerin alındığına dikkati çeken AK Parti Tekirdağ Milletvekili Gökhan Diktaş, “Muratlı ilçemizin Hanoğlu Mahallesi’nde yaklaşık 2 bin dekarlık meralık alanda köylülerimiz ve muhtarımız tarafından bir çekirge yoğunluğu fark ediliyor. Buna istinaden muhtarımızın hem İlçe Tarım, hem İl Tarım Müdürlüğümüz ile irtibata geçmesi ile birlikte Tarım Bakanlığımızın ivedi bir şekilde ilaçları göndermesi ile beraber arıları da dikkati alarak akşam saatleri beklendi ve ilaçlama şu an başladı” dedi. Tarım alanlarında herhangi bir maddi zararın gözükmediğini de aktaran Milletvekili Diktaş, “Bu anlamda esasında erken önlem almış olduk. Tarlalarımızda, ayçiçeklerimizde herhangi bir maddi zarar gözükmemekte. Çok ufak, etraflarında ufak ufak başlamış iken müdahale edildi. İnşallah hayırlı, bereketli bir ayçiçeği harmanı olmasını temenni ediyoruz. Bu önlemin alınması ile beraber diğer ilçelerimizde, farklı tarlalara da geçmesinin önüne geçilmiş oldu. Bu birkaç gün daha devam edecek, önlemi alıp çözüme hep beraber ulaşmış olacağız” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.