Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#Kalabalık

Batı Ekspres - Edirne'nin Haber Sitesi - Kalabalık haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Kalabalık haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Edirne’de Bulgarların alışveriş mesaisi sürüyor Haber

Edirne’de Bulgarların alışveriş mesaisi sürüyor

Edirne her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde düzenlenen ve her yıl binlerce ziyaretçinin ağırlandığı Kakava Hıdırellez Şenlikleri sebebiyle doldu taştı. 2017 Aralık ayında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine giren ve her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan, baharın müjdesi Kakava Hıdırellez Şenlikleri nedeniyle Edirne’de tarihi kalabalık yaşanıyor. Edirne’ye akın eden yerli ve yabancı turistler, Ulus Pazarı’nda da yoğunluk oluşturdu. Özelikle son yılarda Bulgar ve Yunan vatandaşları alışveriş yapmak için Sosyete Pazarı olarak da bilinen Ulus Pazarını tercih etmeye devam ediyor. Özelikle Bulgar vatandaşların alışveriş noktası haline gelen Ulus Pazarı, Yunanistan ve çevre illerden de misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Edirne Ulus Pazarında alışveriş yapan Bulgar vatandaşlar fiyatlardan memnun olduklarını ifade etti. Pazar esnafı da Bulgar vatandaşların Edirne’de alışveriş yapmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Öte yandan Edirne’deki sınır kapılarında da alışveriş yapmak için gelen araç yoğunluğu olduğu görüldü. "Fiyatlar çok fazlasıyla uygun” Edirne’de alışveriş yapan Bulgar vatandaş Santa Dimitrova, “Edirne’ye alışveriş yapmaya geldik. Evin ihtiyaçlarını aldık ve çok da memnununuz. Fiyatlar çok fazlasıyla uygun” dedi. “Karnımızı doyuruyoruz” Bulgaristan’dan Edirne’ye alışverişe gelen vatandaşlardan İsmet Yakup, “Karnımızı duyuruyoruz. Edirne’yi seviyoruz ve geziyoruz. Ayda en az 2 defa geliyoruz. Edirne hoşumuza gidiyor” diye konuştu. Ulus Pazarı esnaflarından Gülay Kaya, “Genelikle Ulus Pazarına Bulgarlar geliyor. İşlerimiz bereket versin memnunuz. Bulgarlar da bizden memnun ve bir sorun yok” şeklinde konuştu. Esnaf Bekir Kaya, “İşlerimiz güzel Edirne’de pazarımızdan memnunuz. Bulgar ve Yunanlar geliyor ama çoğunlukla Bulgar geliyor. Onlar bizden memnun biz de onlardan memnunuz” ifadelerini kullandı.

Edirne esnafı yoğunluktan umutlu Haber

Edirne esnafı yoğunluktan umutlu

Edirne’de hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte Saraçlar Caddesi, Çilingirler Caddesi ve tarihi Ali Paşa Çarşı’nda yoğunluk arttı. Edirnelilerin yanı sıra kente gelen yerli ve yabancı turistleri de ağırlayan caddeler ve tarihi çarşıdaki yoğunluk, alışverişi de canlandırdı. Hava sıcaklıklarının düştüğü kış mevsimini Şubat ayı ile birlikte tamamlamayı bekleyen Edirne esnafı, adeta İlkbahar günlerini andıran hava ile birlikte artan yoğunluktan dolayı umutlandı. “HAREKETLİLİK EKONOMİMİZİ CANLANDIRDI” Saraçlar Caddesi esnafı Gökhan İlgiç, kış sezonunda esnafın işlerinin durgun olduğunu belirterek; “Bulgaristan vatandaşlarının burada alışveriş yapması hem ülke ekonomisi için, hem de yerel esnafımız için gayet olumlu bir geri dönüş oluyor. Uzun süredir kış sezonu nedeniyle işlerimiz durgundu. Ama şu anda hareketlilik ekonomimizi canlandırmaya başladı. Havanın ısınmasıyla birlikte insanlar sokağa çıkarak hem geziyorlar, hem de alışveriş yapıyorlar. Şu anda daha çok Bulgaristan vatandaşları alışverişe geliyor. Arada Yunanistan vatandaşlarının da geldiği oluyor. Bulgaristan Levası Türk Lirası’na göre değerli olduğu için alışverişe de yansıyor. Şu anda vatandaşlarımız ekonomik olarak duraksamanın içindeler. İnşallah düzelir” ifadelerini kullandı. “SICAK HAVA HERKESE FAYDALI” Saraçlar Caddesi esnafı Arslan Kerimler de hava sıcaklığının artmasının esnafın işlerini de etkilediğini söyleyerek; “İnsanlar sokağa çıkıp gezmeye başlayınca bize de etkisi oluyor. Bugün Edirne’de insan hareketliliği var. Havayı güzel gören mutlu oluyor. Esnaftan da alışveriş yapıyor ve piyasa hareketleniyor. Hava soğuk olunca kimse olmuyor ve herkese yansıyor. Sıcak havanın herkese faydası oluyor” dedi. “ESKİ İŞLERİMİZ YOK” Tarihi Ali Paşa Çarşısı esnafı Kadriye Topçu ise çarşıda yoğunluk olmasına rağmen alışverişe yansımadığını belirterek; “Boş kalabalık. Sadece 1-2 müşteri geldi. Bazen yerli, bazen de turist müşterilerimiz oluyor. Daha çok Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşları geliyorlar. ‘Bereket versin’ diyoruz ama eski işlerimiz yok. Yaklaşık 35 yıllık esnafım. Eski günleri bildiğim için bu durum bana tuhaf geliyor. Ama o zamanlar büyük mağazalar da yoktu. Yine de bereket versin” sözlerine yer verdi. UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.