Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#Macar

Batı Ekspres - Edirne'nin Haber Sitesi - Macar haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Macar haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Osmanlı'ya sığınan Macar Kralı'nı unutmadılar Haber

Osmanlı'ya sığınan Macar Kralı'nı unutmadılar

Macar gazeteciler, "2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı" etkinlikleri çerçevesinde, Osmanlı'ya sığınan Macar Prensi II. Frenc Rakoczi'nin kaldığı Rakoczi Müzesi'ni gezerek, Müze Müdürü Ali Kabul'den bilgi alarak müzeyi gezdi. Macar basın mensupları, daha sonra sahil dolgu alandaki Barış ve Özgürlük Parkı'ndaki Macar Anıtı ve Mikes Kelemen Parkı'nda incelemelerde bulundu; burada bol bol fotoğraf çektirdi. Türk-Macar Dostluk Derneği Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç, "2024 yılı bildiğiniz gibi Türk-Macar Dostluk Yılı ilan edildi. Bu kapsamda Tekirdağ'ımızın çok önemli bir yer olduğunu biliyoruz. Rakoczi onların çok değer verdiği bir komutanları dolayısıyla da Macar halkı, Tekirdağ'ımızı çok iyi tanıyor ve gezilerine mutlaka ve mutlaka Tekirdağ'ımızı dahil ediyorlar. Ben de Türk-Macar Dostluk Derneği Başkanı olarak onları karşılıyorum, şehrimiz hakkında bilgiler veriyorum. Tarihi ve turistik yerlerimizi gezdirmeye çalışıyoruz. Mutlaka daha fazla Macar turist bekliyoruz. Bu sene yapacağımız festivalde, daha doğrusu her festivalimizde bir günü Macar Günü olarak kutluyoruz. Bizim bu günümüz bu sene çok daha farklı etkinliklerle ve daha zengin olarak yapılacak. Bu aşamada da çok daha fazla, Macar heyetinin buraya geleceğini düşünüyoruz. Özellikle belediye başkanları, milletvekilleri, parlamenterleri, bürokratları ve Macar halkı bizi burada ziyaret edecekler" dedi. Macar Gazeteci Bulchu Pekh ise yaptığı açıklamada, "Merhaba Türk arkadaşlar, biz Macar Ulusal Medya Merkezinden geldik, davetiniz için çok teşekkür ederiz. Bizim için de Türk-Macar dostluğu önemli bir şey. Rakoczi’nin anıları değerli. Türkler ve Macarlar aynı yerden geldik, biz de eski zamanlarda beraber yaşadık ve ayrıldık ama bunun anısını hatırlamak istemiyoruz. Bu yüzden davetiniz için çok teşekkür ederiz" dedi.

Fotoğraf sanatçıları Macar izlerini fotoğraflıyor Haber

Fotoğraf sanatçıları Macar izlerini fotoğraflıyor

Tekirdağ Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Süleymanpaşa Belediyesi ve Tekirdağ Fotoğraf Derneğince, Türkiye ve Macaristan arasındaki dostluğu pekiştirmek amacıyla hazırlanan "Tekirdağ'daki Macar İzleri" fotoğraf projesi kapsamında çekimler başladı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, kentte bulunan Macar izlerinin fotoğraf sanatçıları tarafından ölümsüzleştirildiğini söyledi. 2024'ün, Türkiye-Macaristan Kültür Yılı ilan edildiğini anımsatan Hacıoğlu, kentte Macarlara ait anıt ve eserlerin fotoğraflanarak kaydedildiğini belirtti. Kentteki eserlerin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarının çekildiğini ifade eden Hacıoğlu, "Çekilen fotoğraflar Macar vatandaşların da beğenisine sunulacak. Fotoğrafları haziranda yapılacak Kiraz Festivali'ndeki Macar Günü'nde ve ondan sonraki özel günlerde sergileyeceğiz. Fotoğrafları Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de Yunus Emre Enstitüsünde de sergilemeyi planlıyoruz." diye konuştu. Hacıoğlu, Türkiye'de Tekirdağ başta olmak üzere birçok şehirde Macar anıtlarına rastlamanın mümkün olduğunu, Tekirdağ'daki Rakoczi Müzesi'nin bu anıtlar arasında öne çıktığını dile getirdi. - 77 fotoğrafçı çekim yapıyor Tekirdağ Fotoğraf Derneği Başkanı Halil İbrahim Üzmezoğlu da dernek üyesi 77 fotoğrafçının fotoğraflarından 50'sini seçerek sergileyeceklerini kaydetti. Türk ve Macarların köklü bir dostluğa sahip olduğuna işaret eden Üzmezoğlu, kentteki Macar izlerini fotoğraflamaktan mutlu olduklarını bildirdi. Fotoğraf sanatçısı Üner Şen de Türkiye ve Macaristan'ın güçlü bağlarının olduğunu söyledi. Fotoğraflarla iki ülke arasında dostluğa katkıda bulunacaklarını anlatan Şen, "Türk Macar dostluğu, Rakoczi'nin buraya gelişiyle çok uzun yıllar önce başlamış. Macarlar o yüzden Tekirdağ'ı kıymetli buluyor. Biz de onlarla olan dostluğumuzu kıymetli buluyoruz." dedi. Şerife Yavaşgören de çekimlerin 20 günde tamamlanacağını belirtti. Tekirdağ'da proje kapsamında, Rakoczi Müzesi'nin de aralarında olduğu birçok Macar anıt ve eseri fotoğraflanacak. - Rakoczi kimdir Macaristan Kralı II. Rakoczi, 27 Mart 1676'da Macaristan'ın Zemplen kentine bağlı Borsi beldesinde doğdu. Avusturya'nın ülkesini işgaline karşı 1701'de Macar bağımsızlık savaşının başına geçti. 1711'e kadar sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesinde, vadedilen yardımların gelmemesi üzerine, ailesini ve çocuklarını Fransa'da bırakarak, 250 kişilik maiyetiyle Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine gelen Rakoczi, bir süre Edirne ve İstanbul'da yaşadı. Rakoczi, 1720'den, hayatını kaybettiği 1735'e kadar Tekirdağ'da yaşamını sürdürdü. Rakoczi'nin Tekirdağ'da misafir olarak kaldığı ev, 1931'de Macar hükümeti tarafından satın alınarak aslına uygun inşa ettirildi.

Macar ressamlar Rakoczi Müzesi ve Macar Anıtı'nı gezdi Haber

Macar ressamlar Rakoczi Müzesi ve Macar Anıtı'nı gezdi

Macar ressamlar Osmanlı'ya sığınan Macar Prensi II. Frenc Rakoczi'nin kaldığı Rakoczi Müzesi'ni gezerek, Müze Müdürü Ali Kabul'den bilgi aldı. Orosz ve König daha sonra sahil dolgu alandaki Barış ve Özgürlük Parkı'nda bulunan Macar Anıtı ve Mikes Kelemen Parkı'nda incelemelerde bulundu, burada fotoğraf çektirdi. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da parkta yaptıkları düzenlemeleri Macar ressamlara anlattı. Ressamlar ardından Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ni ziyaret ederek, eserler hakkında bilgi aldı. -"Bizim için Selanik'teki Atatürk Evi nasıl bir öneme haizse buradaki Rakoczi Müzesi de Macarlar için o öneme sahip" Tekirdağ Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine, Türkiye ve Macaristan arasında uzun yıllardır süregelen bir dostluğun olduğunu söyledi. "2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı" etkinlikleri kapsamında kentte Macar ressamları misafir ettiklerini ifade eden Hacıoğlu, "Macar ressamlar buraya gelmişken ilimizde Macar anıtları ve burada bulunan müzeleri gezmelerini sağladık. Bunlardan en önemlisi Rakoczi Müzesi. Macarların ulusal kahramanı Rakoczi'nin son 15 yılını geçirdiği ve çalışmalarını yürüttüğü yer. Bizim içinde Macarlar içinde önemli bir müze burası. Bizim için Selanik'teki Atatürk Evi nasıl bir öneme haizse buradaki Rakoczi Müzesi de Macarlar için o öneme sahip." dedi. Hacıoğlu, ressamların kentteki bütün Macar anıtlarını gezdiğini ve buradan güzel anılarla ayrılacaklarını dile getirdi. Türkiye ve Macaristan arasında karşılıklı kültür yılı ilan edilmesinin turizme de olumlu yansıması olacağını aktaran Hacıoğlu, "Yapılan etkinliklerle Macar farkındalığı oluşturmak istiyoruz. Bize gelen Macar ziyaretçi sayısını daha da artmasını istiyoruz. Böylece iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin turizme de yansımasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Macaristan'da karşılıklı kültür yılı kutlanacak Haber

Türkiye ve Macaristan'da karşılıklı kültür yılı kutlanacak

Macarlar açısından Türkiye'de 4 önemli şehir olduğunu aktaran Hacıoğlu, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli ve Kütahya bulunan Macar anıtlarının ilgi çektiğini vurguladı. Türkiye ve Macaristan arasında karşılıklı kültür yılı ilan edilmesinin turizm açısından önemine değinen Hacıoğlu, Tekirdağ'da gelecek yıl çok daha fazla turizm hareketliliği beklediklerini ifade etti. Tekirdağ'da Macarların büyük izlerinin olduğunu ifade eden Hacıoğlu, "Tüm Macar halkını Tekirdağ'a davet ediyoruz. Burada Macar Anıtları adına görmeleri gereken çok şey var. Son 350 yılda yetiştirdikleri büyük devlet adamı Prens Rakoczi'nin hatıralarının yaşadığı müze son derece güzel bir müze bulunuyor." diye konuştu. Rakoczi'nin Tekirdağ'da ikamet ettiği konutunun Macaristan Devleti tarafından Rakoczi Müzesi olarak inşa edildiğini hatırlatan Hacıoğlu, konutun içindeki eşyalarıyla son derece dikkat çekici olduğunu belirtti. Erdel Prensi Rakoczi'nin Tekirdağ'da vefat ettiğini hatırlatan Hacıoğlu, "Macarların son 350 yılda yetiştirdiği en önemli devlet adamı Erdel Prensi Rakoczi, Osmanlı'nın himayesinde Tekirdağ'da ikamet etti, hayatının son 15 yılını burada geçirdi ve vefat etti. Kendisi 150 kişilik kafilesi ile Osmanlı'nın tedarik ettiği yerlerde kaldı." diye konuştu. Hacıoğlu, Tekirdağ'ın Macarlar için başta Rakoczi Müzesi olmak üzere Macar Çeşmesi, Macar Sokağı, Midesi Kelemen Parkı, Avşar İçmesi, Yarapsanlı Çamuru, Macar heykelleri ve İbrahim Müteferrika Parkı'yla olağanüstü bir ortama sahip şehir olduğunu kaydetti. - Rakoczi Müzesi Eski bir Türk evi olan bina 1676-1735 yılları arasında yaşayıp, son yıllarını Tekirdağ’da geçiren Erdel Prensi ve Macar Halk Kurtuluş Kahramanı II. Rakoczi Frençh’in anılarına ithafen Macar Hükümeti tarafından müze olarak düzenlendi. Mülkiyeti ve içindeki eşyalarıyla birlikte Macar Hükümeti'ne ait olan müze, 25 Eylül 1982 tarihinde ziyarete açıldı. Sergilenen eserler arasında Türk-Macar ilişkilerini ve iki ulusun halk sanatlarındaki beraberliklerini simgeleyen eserler ile Rakoczi’nin şahsi ve ailesine ait eşyalar yer alıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.