Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#Öğrenci

Batı Ekspres - Edirne'nin Haber Sitesi - Öğrenci haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Öğrenci haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Öğrenciler derse girmeden önce okul bahçesinde egzersiz yapıyor Haber

Öğrenciler derse girmeden önce okul bahçesinde egzersiz yapıyor

Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen program kapsamında Tekirdağ'daki okullarda öğrenciler müzik eşliğinde fiziksel aktivite yaparak, ders başı yapıyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hareketli Yaşam ve Sportif Faaliyetler Sorumlusu Ebru Esen, okullardaki egzersiz programını anlatmak amacıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi. Esen, Nurettin Ekmekçioğlu İlkokulu'ndaki etkinlikte yaptığı açıklamada, eğitim-öğretim yılı başından bu yana okullarda öğrencilere düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırıldığını söyledi. Öğrencilerin etkinlikte hem spor yapıp hem eğlendiğini, derslerine de motive olduklarını ifade eden Esen, "Öğrencilerimizin her sabah fiziksel aktiviteler ile güne enerjik ve mutlu başlamalarını sağlamayı, onları öğrenmeye hazır hale getirmeyi, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini olumlu yönde etkilemeyi ve sporu sevdirmeyi amaçlıyoruz." diye konuştu. Öğrencilere sağlıklı yaşam alışkanlığı kazandırmak istediklerini aktaran Esen, tüm okullarda öğrencilerin güne neşeli, dinç ve zinde başlamasını hedeflediklerini dile getirdi. Esen, fiziksel aktivitelerle öğrencilerin derslere olan ilgilerinin arttığını belirterek, "Öğrencilerin ruhsal açıdan eğitim öğretime başlarken motivasyonlarının artması ve öğrenmeye hazır hale gelmeleri akademik başarılarının da artmasına yardımcı olacak. Toplumda spor ve egzersizin önemi hakkında farkındalık oluşturularak ailelerin de bilinçlendirilmesini hedefliyoruz." dedi. Öğrencilerden İremsu Bal, sağlıklı olabilmek adına sporun önemli olduğunu bildiğini ifade etti. Öğrenci Bahar Ertuğ ise öğretmenleriyle birlikte spor yaparken oldukça eğlendiklerini ve derslerinin çok keyifli geçtiğini kaydetti.

Lise öğrencilerinden çevre dostu proje Haber

Lise öğrencilerinden çevre dostu proje

Edirne'de 80. yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi Sıfır Atık grubunda yer alan öğrenciler, çevreye ve doğaya duyarlı kompost projesini hayata geçirerek bir ilke imza attı. Proje ile okulun arka kısmındaki bir alanda işlenmemiş evsel atıklardan doğal gübre üreten öğrenciler, bu doğal gübreyi bahçede yer alan çiçeklerde kullanıyor. Evsel atıklar ve diğer atıklar, toprağın içinde çürüyerek doğal gübreye dönüşüyor. Kompost projesi ile doğal gübre üretimi yapan öğrenciler, bu gübreleri okulu çiçeklendirmede kullanarak farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Projenin Danışmanlığını Biyoloji Öğretmeni Ebru Kanyer Nişancı ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Nuriye Arslan yapıyor. Okul öğrencilerinden Defne Korun da bu projenin yayılması için öncülük yapanlar arasında yer alıyor. "Çevreye duyarlı gençler yetiştirmek istiyoruz" Doğaya duyarlı gençler yetiştirmek istediklerini belirten 80. yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Nuriye Arslan, çevre duyarlılığını kitaplarda anlatıldığı gibi değil de uygulamalı şekilde çocukların görmesini istediklerini ve böyle bir çalışma başlattıklarını söyledi. "İşlenmemiş evsel atıklarla doğal gübre üretiyoruz" Bu kompost projesini Sıfır Atık topluluğu olarak başlattıklarını belirten 80. yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Defne Korun, bu proje ile işlenmemiş evsel atıklarla doğal gübre ürettiklerini ifade etti. Bu doğal gübreyi okulda çiçeklendirmelerde ve bahçede kullandıklarını aktaran Korun, aynı zamanda okul olarak atık miktarını da sıfıra indirmiş olacaklarının altını çizdi. "Projeye gönüllü olarak katıldım" Bu projeye gönüllü olarak katıldığını söyleyen 10. sınıf öğrencisi Eliz Naz Erden, "Kompost projesi ile toprağı daha verimli hale ve evsel atıkların kullanımını da daha yararlı hale getirmeye çalışıyoruz. Bu proje sayesinde toprağımızın daha verimli olmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu proje ile birçok okulda ve şehirdeki insanların toprağı daha verimli kullanmasına öncülük etmiş oluyoruz" dedi. "Evsel atıkları çöpe atmak yerine gübreye dönüştürüyoruz" Projeye yeni dahil olan 9. sınıf öğrencisi Kaan Can Akbaş, Evsel atıkları çöpe atmak yerine gübreye dönüştürüp doğaya duyarlı olduklarını belirtti.

Üniversiteliler Mehmet Akif Ersoy’u andı Haber

Üniversiteliler Mehmet Akif Ersoy’u andı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından TÜ Eczacılık Fakültesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu'nda İstiklâl Marşı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma programı gerçekleştirildi. Programa TÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, TÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Günşen, TÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali İhsan Öbek, akademisyenler ve üniversite öğrencileri katıldı. Program ilk olarak İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Ardından konuşmalar ile devam etti. “ADI SELAMLANAN İKİNCİ BİR TÜRK ŞAİRİ YOK” İstiklal Marşı denildiğinde Mehmet Akif Ersoy’un akla geldiğini belirten TÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Günşen, “Programa başlamadan önce saygı duruşu ile birlikte şehirlerimiz ve gazilerimiz için saygı duruşundan sonra hep birlikte göğsümüzü gere gere gururla okuduğumuz marşın bugün kabul edilişinin 103’üncü yılını kutluyoruz. İstiklal Marşı denildiğinde Mehmet Akif Ersoy, Mehmet Akif Ersoy denildiğinde ise İstiklal Marşı geliyor. Bugün her doğan güneşle birlikte vatan ufuklarında şanlı al bayrağımızla birlikte adı selamlanan ikinci bir Türk şairi yok” dedi. “AKİF’İ DUYAN ŞİİRİNİ GERİ ÇEKİYOR” Mehmet Akif Ersoy’u duyan şairlerin yarışmadan çekildiğini söyleyen TÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali İhsan Öbek, “Şiir, eski kültürümüzün tam ortasındadır. Özü, düşüncesi, duygusu ve ifade edecek sözü olan şiirle söyler. Şiir, şu an bizim kaybettiğimiz fakat mevcut şairlerimize saygıda kusur etmiyorum. Ama kültür olarak kaybettiğimiz bir şeydir. Mehmet Akif Ersoy en büyük şairlerimizden bir tanesidir. İstiklal Marşı’nı yazmak için 724 şair katıldı ve Mehmet Akif’in ismini duyan herkes şiirini geri çekiyor” ifadelerine yer verdi. “TÜRK İSTİKLAL MARŞI ŞAİRİNİ BEKLEMİŞTİR” İstiklal Marşı’nın şairini beklediğini belirten TÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, “İstiklal Marşı söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken nokta marşımızın zafer söz konusu değilken, savaş sürecinde yazılmış olmasıdır. Bu son derece önemlidir. Özellikle genç arkadaşlarımızın bu marşın hangi süreçte, hangi zorlu süreçte yazıldığını zihinlerinde tutmalılar. Marşın bu zorlu süreçte yazıldığını kavramalı ve anlamalılar. İstiklal Marşı yazılırken yarışma düzenleniyor ve 724 şair katılıyor. Ve 724 şiirden 1 tanesi milli marş olarak kabul ediliyor. Ben bunu tesadüf olarak değerlendirmiyorum. Bunu aslında Türk İstiklal Marşı’nın şairini beklediğine yoruyorum. Türk İstiklal Marşı şairini beklemiştir. Yoksa 724 şiir kabul görmüyor. Ben bu kabul görmeyişi milletin marşının ancak Akif gibi kudretli bir sanatkâr tarafından kaleme alınabileceğine yoruyorum” şeklinde konuştu. Program TÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu’nun TÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Günşen ve TÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali İhsan Öbek’e katılım belgelerini teslim etmesiyle sona erdi. MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.