Hava Durumu

100. YIL ANITI VE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ TANITILDI

Edirne’de Cumhuriyetin 100’üncü Yıl Etkinlikleri kapsamında Cumhuriyetin 100’üncü Yıl Anıtı Tanıtım Lansmanı ve Çevre Düzenlemesi tanıtım etkinliği düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2023 18:44
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2023 18:50
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
100. YIL ANITI VE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ TANITILDI

Edirne Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 100’üncü Yıl Etkinlikleri kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde Cumhuriyetin 100’üncü Yıl Anıtı Tanıtım Lansmanı ve Çevre Düzenlemesi tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. Programa Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Başkan Yardımcıları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, Oda Başkanları ve vatandaşlar katıldı. Program ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. Ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın konuşmaları, Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır’ın sunumları, teşekkür belgelerinin takdim edilmesi, Cumhuriyetin 100’üncü Yılı Anıtı Görselleri sergisi ile son buldu.

“GELECEK KUŞAKLARA BU DÖNEMDEN İZLER BIRAKMALIYIZ”

Gelecek nesillere aktarılacak eserler bırakılması gerektiğine değinen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Türkiye Cumhuriyeti bugün 100 yaşında. Bunu çok değerli ve anlamlı buluyoruz. Bugün Edirne’de nereye gitsek, hangi köşeyi dönsek bizden önceki dönemlere ait birçok eserle karşılaşıyoruz. Kuşkusuz bizden sonra gelecek olan kuşaklar da mutlaka bu döneme ait bir şeyler bulmak zorundalar. Bu döneme ait eserleri geleceğe bırakmak zorundayız. Bu bizim tarihsel bir sorumluluğumuz. Bu bilinçle, bu bakış açısıyla kurtuluşumuzun 100’üncü yılında Hıdırlık’ta bir Kurtuluş’un 100’üncü Yıl Anıtı’nı Edirne’ye ve gelecek nesillere armağan olarak bıraktık” dedi.

ÇALIŞMALARI ANLATTI

Cumhuriyetin 100’üncü yılı çalışmalarını sunumu gerçekleştiren Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır “Edirne Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında Edirne Belediyesi Meclisi karar aldı. Oylama sonucunda Edirne’nin en önemli ve uzun caddesi olan Talatpaşa Caddesi ile Batısında eski E-5 olarak bilinen Yıldırım semti altında bulunan kısmın çevre yolu bağlantısından yeni TED Koleji’nin olduğu Kırklareli yol bağlantısına olan kısmın yaklaşık 18 bin 742 metre olan Atatürk Bulvarı olarak adlandırılması oy birliği ile karar verildi. Stratejinin 2’inci ayağı ışıklandırmaydı. Edirne Belediyesi tarafından Cumhuriyetin 100’üncü yılı için teklif edilen komisyonda alınan karar gereği Atatürk Bulvarı’nda aydınlatma direkleri hizmete sunuldu. 3’üncü sırada mahalleler vardı. 24 mahalleye 4 mahalle daha eklendi. Bu dört mahallenin adı 1’inci sırada Atatürk Mahallesi, 2’inci sırada Cumhuriyet Mahallesi, 3’üncü sırada Yüzüncü Yıl Mahallesi ve 4’üncü sırada Kurtuluş Mahallesi olarak sırayla tesis edildi. Cumhuriyetin ilanın 100’üncü yılı anısınca Cumhuriyetin 100’üncü Yıl Anıtı ve çevre düzenleme projesi çizdirilerek bir anıt heykel yaptırılması kararı alındı” ifadelerine yer verdi.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.