Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Açıklanan Ayçiçeği Fiyatları, Girdi Maliyetlerinin ve Enflasyonun Altında”

Edirne il Ziraat Odaları il Koordinasyon Kurulu geçtiğimiz günlerde açıklanan ayçiçeği fiyatları ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2019 09:57
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2019 09:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
“Açıklanan Ayçiçeği Fiyatları, Girdi Maliyetlerinin ve Enflasyonun Altında”

Sertkan YILMAZ

    Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel konu ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada; “Güzel bir buğday hasadı dönemi geçirdik. Şimdide bölgemiz için önemli bir ürün olan ayçiçeği hasadındayız. Ancak açıklanan ayçiçeği fiyatlarıyla üreticimizin 2020 yılında tekrar ayçiçeği ekimi yapması zor gözükmektedir. Açıklanan ayçiçeği fiyatları, girdi maliyetlerinin ve enflasyonun altında kalması üreticiyi zor durumda bırakmıştır.
    Mazot, gübre, ilaç ve tohum girdilerinin yaklaşık %30 artması yıllık ortalama enflasyonun %20,35 olduğunu göz önüne alınarak açıklanan ayçiçeği fiyatlarının tüm ayçiçeği üreticilerini önümüzdeki 2020 yılında yılında ayçiçeği ekimi yapıp yapmama konusunda tereddütlendirmiştir. Girdi maliyetlerinin bu kadar yüksek olmasına rağmen, açıklanan rakamın totalde %7,8 artış göstermesi üreticimizi zor durumda bırakmıştır.
    2019 yılı ayçiçeği rafine yağına %68, ayçiçeğinin temel hammaddesi yan ürünlerinden yeme % 38, küspeye %30 artış olmuştur. Ürün girdi maliyetleri ve ayçiçeği bitkisinden çıkan ürünlerin yuvarlak hesap % 30 zamlanmasına karşın, ayçiçeği satış fiyatına % 7,8 fark yapılmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
    Mevcut gümrük vergisi şuan üreticimizi koruyamamaktadır. Hükümetimizden gümrük vergisinin %20 olmasının tekrar gözden geçirilerek vergi oranının arttırılması istenilmektedir.”dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.