Hava Durumu

AK PARTİLİ MAKAK ETUS’A SORDU: “O PARALAR NEREYE GİDİYOR?”

AK Parti Edirne Belediye Meclis Grubu ulaşım zammını sert eleştirdi. ETUS’a can alıcı soru sordular: “Paranın tamamını dağıtmıyorsunuz. Kalan para nereye gidiyor?”

Haber Giriş Tarihi: 07.09.2023 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 07.09.2023 14:05
https://batiekspres.com/
AK PARTİLİ MAKAK ETUS’A SORDU: “O PARALAR NEREYE GİDİYOR?”

Edirne Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında kararlaştırılan ulaşım zam kararını değerlendirmek üzere AK Parti Edirne İl Başkanlığı’nda toplantı düzenlendi.

Düzenlenen toplantıya AK Parti Edirne Belediye Meclis üyeleri Engin Makak, Mehmet Çapoğlu, Serpil Şinikçi, AK Parti İl Yerel Yönetimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ezgin Yetkiner ve gazeteciler katıldı. Gerçekleşen toplantıda konuşan Makak, Edirne Belediyesi ve Edirne Toplu Ulaşım Sistemi’ni (ETUS) göreve davet etti.

“PARANIN TAMAMI PAYLAŞILMIYOR”

ETUS’ta sıkıntılar olduğunu ve birçok esnafın mağdur olduğunu, kazanılan paranın tamamının bireysele geçmiş 190 kişiye değil, 230 kişiye bölündüğünü dile getiren Makak “ETUS ile alakalı çok sıkıntılar var. Burada mağdur olan bir esnaf var. Her gün partimize gelen onlarca esnaf var. Çıkıp kendileri açıklama yapamıyor, hedef olmaktan korkuyorlar. Burada 230 esnafın hakkı var. 190 esnaf sistemden çıkmış. Çalışan 140 araç var. Burada 140 araç çalıştığı hatta göre bazı günler 4 bin TL, bazı günler 3 bin TL ve bazı günler ise bin 500 TL gibi iş yapıyor. Fakat havuz sisteminde toplanan yani 140 esnafın topladığı para 230’a bölünüyor. Burada sistemden çıkan 190 esnaf var. Bunlara bölünmesi normal, peki 230’a bölünüp geri kalan 40 kişinin parası nereye gidiyor? Toplanan paranın tamamının bölünmediğini biliyoruz. Bu paralar esnafın cebine neden girmiyor? Ve nereye gidiyor diye soruyoruz. Burada tek kullanımlık bilet var. QAR bilet dedikleri. Zamdan önce 15 TL’ydi. Sisteme giren para 9 TL. yaklaşık yaz döneminde bin 500 ile 2 bin arasında bilet satılıyor. Otogarda daha fazla satılıyor burada 6 TL fark var. 6 lira fark nereye gidiyor? Esnafın cebine neden girmiyor?” dedi.

“KALİTE VAR MI? O DA YOK”

Edirne’de ulaşım hizmetlerinde vatandaşların sıkıntı yaşadığını belirten Makak “Vatandaş şikayetçi. Vatandaşı dinlemeyen bir anlayış var, bunu göz ardı edemezsiniz. Saatlerce araç bekleyen mi istersiniz, güzergahlar ile ilgili sıkıntılar mı istersiniz, tıklım tıklım yolculuk yapanlar mı istersiniz. Sıkıntılar büyük ama para kazanamıyoruz diyorlar. Peki kalite var mı?  O da yok” dedi.

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Esnafın ve vatandaşın memnun olmadığını belirten Makak esnaf memnun değil vatandaş memnun değilse kim memnun sorusunu sorarak şöyle konuştu; “Salı günü yapılan mecliste herkesin haklarını savunmak için kollarımızı sıvadık. Edirne halkını düşünmeden istenilen yüzde 70’lik bir zam oranı vardı. Biz olmasak zam oranı geçecekti. Biz bunun mücadelesini gösterdik. Biz buna karşıyız dedik. Çeşitli baskılara rağmen bunu yüzde 40’a kadar indirebildik. Bu bizim başarımızdır. Bunun altını çizmek istiyorum. Sayın belediye başkanı madem ‘ben bütün esnafın başkanıyım’ diyorsun. Bu sıkıntıyı çözmek zorundasın. Esnaf cenderenin içerisinde. Biz de biliyoruz esnafın Japonya’dan gelmediğini. Öyle dediniz ya. Oradaki esnafın yarısından çoğu ile bizim arkadaşlığımız ve dostluğumuz var. Bunu söyledik ve ikinciye söz alamadık. 3 yıldan beri çok ciddi paralar ödedi bu esnaf. Hala para isteniyor. Ödeyenlerden tekrar para isteniyor. Bıçak kemiğe dayandı. Hiç mi vatandaşı dinlemiyorsunuz? Edirne vatandaşı mağdur. Yine söylüyorum, mecliste söylediğim gibi, esnaf memnun değil, vatandaş memnun değil. Kim memnun? Bırakın bizi esnafla vatandaşla bir araya getirmeyi. Kimsenin ekmeği ile siyaset yapmayız. Biz burada Edirne Belediyesi ve ETUS’u göreve davet ediyoruz. Bu mağduriyeti bu sorunu çözmesini istiyoruz. AK Parti gurubu olarak hem Edirne halkının hem de Edirne esnafının dertlerini dile getirmeye, sorunlarına çözüm aramaya devam edeceğiz.”

MERT ERİŞKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.