Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aksal Edirne’ye yapılanları anlattı

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti’nin Edirne’de son 5 yılda tamamladığı ve devam eden projeleri hakkında açıklamalarda bulunarak “İktidar partisi ile yerel iktidar ne kadar uyumlu çalışırsa hizmetler de o kadar hızlı oluyor” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 15:23
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 15:25
Kaynak: HİLAL PEKER
Aksal Edirne’ye yapılanları anlattı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Edirne’de son beş yılda tamamladığı ve devam eden projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Edirne’de hayata geçirdikleri ve devam eden projelere ciddi bütçe ayırdıklarını belirten Aksal, iktidar partisi ve yerel iktidarın uyum içinde çalışmasının hizmetleri hayata geçirme süresinde daha hızlı olunduğuna dikkat çekti. Bu dönemde en önemli projelerden bir tanesinin Çömlekköy Barajı olduğunu belirten Aksal, Edirne Sarayının da en önemli projeleri arasında olduğunu ve Osmanlıya bir asır başkentlik yapmış Edirne’ye, sarayın yapılıyor olmasını çok önemsediklerini söyledi.

“VERİMLİ TOPRAKLARI SU İLE BULUŞTURUYORUZ”

Çömlekköy Barajı’nın son dönemdeki en önemli projelerinden bir tanesi olduğunu belirten Aksal; “Edirne’ye son beş yılda tamamlanan, daha önce başladığımız, tamamladığımız projeler var. Bu beş yıl içinde yeni başladığımız çok önemli projeler de var. Tarımdan başlamak istiyorum. Çünkü burada insanların gelir kaynağı büyük bir ölçüde tarım. Edirne’nin güneyinde Hamzadere Barajımız vardı, ortada Çakmaklı Barajı. Ben milletvekili olduğum günden beri Edirne’nin kuzeyinde de bir barajın olmasını çok önemsiyordum. Çömlekköy Barajının ihalesini yaptık, yakında yer teslimi yapılacak ve barajın inşaat çalışmaları başlayacak. Tabi ki Edirne’nin toprakları çok verimli ama verimli toprakları su ile buluşturduğumuzda verim iki katına hatta üç katına çıkıyor. Onun için benim bu dönemdeki e önemli projelerimizden bir tanesi Çömlekköy Barajıdır” dedi.

“HIZLI TREN CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK PROJESİDİR”

Aksal, hızlı tren projesinin de Edirne için çok önemli olduğunu ve çalışmaların devam ettiğini söyleyerek “Hızlı tren projesi yine geçen dönem başladı. 5 yıl önce ihalesi yapılmıştı, çalışmalar başladı. Kapıkule- Çerkezköy arasındaki çalışmaların çok büyük bir kısmı tamamlandı. Diğer Halkalı’ya olan bağlantı çalışmaları da devam ediyor. Hızlı tren projesi Edirne için bana göre Cumhuriyet tarihinin en büyük projesidir” diye konuştu.

“SELİMİYE CAMİSİ’NİN 100 YILINI GÜVEN ALTINA ALDIK”

Selimiye Camisi restorasyon projesinden bahseden Aksal; “Son zamanlardaki projeler ise Kültür Turizm Bakanlığı eli ile birçok projeyi hayata geçirdik ama Selimiye Cami UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş, Türk İslam mimarisinin bir şah eseri. Dönem dönem restorasyon çalışmaları yapılmış. Kubbe, minareler restore edilmiş ama tamamen bütün halinde çok uzun yıllardır bildiğim kadarıyla bir bütün olarak hiç restorasyonu yapılmamış. Selimiye Camisi’nin bir bütün olarak, çok kapsamlı bir restorasyon çalışmasını hayata geçirdik. Uzmanların dediğine göre caminin en azından bir 100 yılını güven altına alan, belki arada ufak tefek restorasyon çalışmaları olur ama biz 100 yılını güven altına alacak çok önemli bir projedir” ifadelerini kullandı.

“EDİRNE SARAYI’NIN OLMASINI ÇOK ÖNEMSEDİM”

Aksal, Edirne Sarayı projesinin de kendileri için çok anlam taşıdığını ve çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “Edirne Osmanlıya bir asır başkentlik yapmış ama bir saray yok.  Ben buraya gelen ziyaretçilerden, dönem dönem bizim milletvekili arkadaşlarımız geldiğinde ‘Ya bir asır Osmanlıya başkentlik yapmış saray nerede?’ diye söylemler duydum. Sarayı Rus işgali sırasında Edirne Valisinin talimatıyla cephanelik olarak kullanılıyormuş ve Ruslar ele geçirmesin diye biz havaya uçurmuşuz. Çok üzücüdür benim için bu anı. Kendi elimizle hemen hemen Topkapı büyüklüğünde bir sarayı kendimiz havaya uçuruyoruz. Hep o sarayın olmasını çok önemsedim. Kültür Turizm Bakanlığı eli ile kazılar falan yapılmıştı ama biz Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Edirne Sarayı’nı milli saraylara aldırttık ve çok hızlı bir şekilde devam ediyor çalışmalar. Oradaki Askeri Hastanesi de kapsama alındı. Yine Balon Hangarı kapsam içine alındı. Tamamlandığında çok geniş bir alanda çok güzel bir saray olacak. 5 yıl gibi bir sürede tamamlamayı planlıyoruz. Çalışmalar hızla devam ediyor, ciddi bir bütçe ayırdık. 950 milyon gibi bir bütçe sadece bu yıl için ayrılan para. Topkapı Sarayına yakın bir büyüklükte bir saray olacak Edirne’de. Şu an Türkiye’de hasbahçesi olan bir saray yok. Ama Edirne Sarayı hasbahçesi ile bir bütün olarak yapılmaya devam ediyor. Edirne Sarayının ihyası tamamlandığında Balkan Araştırma Merkezi, Balkanlarla ilişkiler için de kullanmayı planlıyoruz.”

“SÖĞÜTLÜK MİLLET BAHÇESİ’NDE İHALE YENİLENDİ”

Söğütlük Millet Bahçesi projesindeki son durum hakkında konuşan Aksal; “Söğütlük Millet Bahçesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eli ile yönettiğimiz en önemli projelerden bir tanesi. Dünyanın hiçbir yerinde hemen böyle kenarından, yanından ve içinden 3 tane nehir akan başka bir şehir yok. Ama Edirne’de yıllarca değerlendirilmedi. ‘Söğütlük’e dokundurtmayız’ diyor arkadaşlar ama acaba ne kadar gidiyorlar Söğütlük’e? Ben gittiğimde mezbelelik halde bir Söğütlük gördüm. Muhteşem bir proje başlattık ihalesini yaptık. Yürüyüş yolları, bisiklet yollarıyla inanılmaz güzel bir proje. Fakat birileri kalktılar ‘Söğütlük’e dokundurtmayız, ona dokundurmayız, buna dokundurmayız’ diye bir mahkeme sürecine gitti ve proje bir askıya alındı. Şimdi tekrar biz onun ihalesini yeniledik. Çalışmalar devam ediyor. Şimdiye kadar biz orayı tamamlamayı planlıyorduk ama engellemeler yüzünden tamamlanmadı. Fakat çalışmalar tekrar devam ediyor” dedi.

“BU PROJELER YAPTIKLARIMIZ, YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Edirne için çok ciddi önem arz eden projeleri hayata geçirdiklerini ve çalışmaya devam edeceklerini belirten Aksal; “Kaleiçi çok önemli orada inanılmaz kıymetli, değerli konaklarımız var. Ama bunlar çok harabe durumdaydılar. O konakların restorasyonuna başladık. Saraçlar Caddesi’nin sokak iyileştirme projesi var, bunlar devam eden projelerimiz. Yine Makedon Kulesi çevre düzenlemesi ile birlikte çalışmalar devam ediyor. Kasımpaşa Camii, hamamın restorasyonu bunlar sadece Edirne merkezde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın projeleri ama Enez Kalesi’nin de restorasyonu var. 2024 programında Enez Kalesinin restorasyonu yapıyoruz. Yine Enez yolu biraz yılan hikayesine döndü. Uzun süredir programımızdaydı. Bir türlü ihalesi yapılmamıştı, inşallah en yakın zamanda Enez Yolu’nun ihalesini yapıyoruz. Okullarımız var Milli Eğitim için yaptığımız yeni yerleşim bölgesinde 24 derslik bir ilköğretim okulu projemiz var. İlçelerimizde projelerimiz var. Hükümet eli ile pandemiye rağmen Edirne’ye çok güzel işler yapıldı ve yapılmaya da devam ediliyor. Karaağaç’ta bir spor tesisi yapıyoruz. Çok ihtiyaç vardı. Bakanlığımız Tunca Tesislerini belediyeden devraldı. Tesislerinin restorasyonu yine devam ediyor” diye konuştu.

HİLAL PEKER

Kaynak: HİLAL PEKER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.