Hava Durumu

AKŞENER MASAYI EDİRNE’DE YIKTI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6’lı masayı Edirne’de yıktı. Akşener, ittifak sisteminden vazgeçtiklerini açıklarken; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında iddialarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2023 20:08
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 20:27
https://batiekspres.com/
AKŞENER MASAYI EDİRNE’DE YIKTI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Edirne İl Başkanlığı’nın organizasyonunda düzenlenen Trakya Bölge İstişare Toplantısı’na katıldı. Edirne’deki bir restoranda düzenlenen toplantıda Akşener, İYİ Parti’nin kuruluş aşamaları ve Millet İttifakı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Toplantıya Akşener’in yanı sıra İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, il ve ilçe başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları ve parti üyeleri katıldı. Akşener, konuşmasında Millet İttifakı’nın 2023 seçimleri öncesinde gerçekleştirdiği 6’lı masa toplantılarında yaşananları anlattı.

“KILIÇDAROĞLU GÜL’ÜN ADAYLIĞINI BANA SÖYLEDİ”

Akşener, 2018 yılında düzenlenen Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminde 100 bin imza ile aday olduğunu söyleyerek; “Saygı çerçevesi içerisinde millet ittifakı olarak bir araya geldik. Seçime gittik. O sırada Sayın Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı adayı yapmadığım için kıyma makinesinden geçirildim. Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Gül’ün adaylığını bana söyledi, doğrudur. 15 milletvekili için ricaya gittiğim akşam söyledi. Ben de arkadaşlarımızın beni aday ilan ettiğini, dolayısıyla arkadaşlarımın bunu kabul etmeyeceğini söyledim. Ben adayım, Sayın İnce aday, Sayın Karamollaoğlu aday ve Sayın Erdoğan aday; sonuç itibariyle Sayın Erdoğan’ın kazandırılmasını ben sağlamışım gibi söylemler oldu. Birinin kafasına taş düşse Meral’den biliniyor. Sayın Gül çok saygı duyduğum bir insandır ve hâlâ Sayın Gül’ü çok seven gazeteci kılıklı arkadaşlar, beni ve partimizi biçiyor. Sayın İnce’nin de kazanamamasının suçlusu benmişim” ifadelerini kullandı.

“İMAMOĞLU YA DA YAVAŞ’IN ADAYLIĞINI KABUL EDECEĞİMİZİ SÖYLEDİK”

Akşener, 2023 yılının Mayıs ayında düzenlenen milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan sürece dikkat çekerek; “2,5 yıl önce biz 5 kişi, 5 kişi onlar, daha masa kurulmadan önce bütün yeni kurulmuş muhalefette bulunan siyasi partileri gezdim. Onlara bazı sorular sordum, o sorulara cevaplar aldık. En son Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşmek üzere CHP’ye gittik. Onlar 5 kişi, biz 5 kişiydik. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın seçmen tarafından çok olumlandığını, bu 2 arkadaştan birini aday göstereceklerse kabul edeceğimizi söyledik. Ama hangisini aday göstereceklerse diğerini çekmeleri gerektiğini, aksi halde seçmenin taraftar haline döndüğünü, bunun da muhalefet seçmenini böldüğünü söyledim. Eğer ikisini birden aday göstermeyi düşünmüyorsanız bu arkadaşlarımızla kendiniz konuşun dedim. Bu konuşmam şahitlidir. Ekrem Bey Anadolu’yu gezdi, Mansur Bey çok güzel işler yaptı derken her 2 arkadaşımızın da popülaritesi yükseldi” dedi.

“BEN MASA YIKMADIM”

Akşener, 3 Mart 2023 tarihinde Temel Karamollaoğlu’nun daveti ile Saadet Partisi’nde toplandıklarını belirterek; “Nasıl bir yöntemle Cumhurbaşkanlığı seçilecek diye gittim. Meğer isim oylayacakmışız. Herkes Sayın Kılıçdaroğlu dedi, en son bana söz verildi. Ben de vatandaşın nezdinde 2 arkadaşımızın masadaki herkesten önde olduğunu, dolayısıyla her bir siyasi partinin bir anket firması tavsiye etmesini, isim söylemesini ve o isimlerle 1 hafta içinde sonucun alınmasını ve ona uyacağımı söyledim. Kabul edilmedi. Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Sayın Akşener uygun görmediğine, biz beşimiz de beni uygun gördüğümüze göre biz imzalayıp çıkalım’ dedi. Ben masa yıkmadım. O seçim kazanılabilsin diye ben zehir içtim ve kalktım. İlan edilecek arkadaşla biz yokuz. O masa gitti. O gün bunları anlatsaydım ortalığı yıkardınız ama ‘Sabır hacı’ dedim. Durumu arkadaşlarıma daha sakin anlattım. O kadarından bile GİK, milletvekili kim varsa topladık ve sonuç olarak ‘Masadan kalk’ dendi” sözlerine yer verdi.

“ADAY ÇIKARMAYA KARAR VERMİŞTİK”

6’lı masadan ayrılmasının ardından İYİ Parti’den Cumhurbaşkanı adayı çıkarmaya karar verdiklerini söyleyen Akşener; “Aradan 2 gün geçti, ne anam kaldı, ne sülalem. Gördüm ki birileri düşmanımıza benzemiş. Aynı küfürler tekrarlandı ve gece oldu. Pazar günü akşamı bu arkadaşlar toplanıyorlar. 2 belediye başkanı aradılar, evime geldiler. Birer kez daha aday olabilir misiniz diye sordum. Olamayacaklarını söylediler. Sayın Kılıçdaroğlu’nu kazandırabilmek için ne yapılmasının üzerine gittik. İkisinin cumhurbaşkanı yardımcısı olma teklifini kabul ettiler” dedi.

“İMAMOĞLU VE YAVAŞ’IN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAKLARINI BİLMİYORLARDI”

Akşener, İmamoğlu ve Yavaş ile görüşmesinin ardından Kılıçdaroğlu ile bir otelde buluştuğunu açıklarken; “Konunun üzerinden geçtik. Dışarıda 10 bin kişi vardı. Önce bir baktık, Sayın Karamollaoğlu’nun konudan haberi yok. Sonra Sayın Babacan’ın haberi yok. Sonra hiç kimsenin haberi olmadığını gördük. Meğer bu 2 arkadaşımızın cumhurbaşkanı yardımcısı olmasından hiç kimsenin haberi yokmuş. Ben o masada kalakaldım. Sonra mola istedim, konuyu anlattım. Sayın Babacan 2 kere sordu, ‘Bunu size CHP mi söyledi?’ diye, evet dedim. ‘Ben bir arkadaşlarımla konuşayım’ dedi, gitti ve bir saat sonra geldi. Dedi ki, ‘Biz kabul etmiyoruz’. Ben yine kalktım, aşağıda arabam hazırlandı ve çıkıyordum. Bunlar insan sağlığına ve onuruna aykırı işler. Sonuç itibariyle durduruldum, bir orta yol bulundu. O günden itibaren bizim seçmenlerimiz Sayın Kılıçdaroğlu’na oy versin diye 45 ilde 54 noktada miting yaptım. Herkes çalıştı ve çok ilginç bir şekilde, ‘İYİ Parti hiç çalışmadı, oy vermedi’ dendi” ifadelerine yer verdi.

“İTTİFAK SİSTEMİNDEN VAZGEÇTİK”

İYİ Parti’nin ittifak sisteminden vazgeçtiğini açıklayan Akşener; “Biz, ittifak sisteminden vazgeçtik. Dolayısıyla ittifak sistemini reddediyoruz ve ittifak sistemi ile yol yürümeyeceğiz. Sadece bugün değil; 2028’de de kendimiz gireceğiz. Bu durum, bugün var olan ortak seçilmiş belediye başkanlarımızı kötüleyeceğimiz anlamına gelmez. Rekabet edeceğiz, yarışacağız. Ne Sayın Erdoğan’ın adayı kaybetti diye sevineceğiz, ne de Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday gösterdiği kaybetti diye üzüleceğiz. Biz kazandığımızda sevineceğiz, biz kaybettiğimizde üzüleceğiz” diye konuştu.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.