Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Allah bize bir daha böyle bir borçlanma kısmet etmesin”

Keşan Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağanüstü Toplantısı, 22 Nisan 2024 Pazartesi günü gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu’nda saat 15.00’te başlayan toplantıya, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan başkanlık yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2024 17:20
Haber Güncellenme Tarihi: 22.04.2024 17:21
Kaynak: Haber Merkezi
“Allah bize bir daha böyle bir borçlanma kısmet etmesin”

Toplantıda MHP Meclis Üyesi Serdar Duman izinli sayıldı.

Alınan yoklamanın ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Toplantıda ilk olarak, “Belediyemizin birikmiş elektrik borçlarının ödenmesinde kullanılmak üzere; a) 10.000.000,00TL (OnmilyonTürklirası) ana para ve işlem yapacak olan bankanın uygulayacağı faiz tutarı ile kamu yada özel bir bankadan 10.000.000,00TL 36 ay vadeli kredi kullanılması için Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özcan'a yetki verilmesi, b) 10.000.000,00TL (Onmilyontürklirası) ana para ve işlem yapacak olan bankanın uygulayacağı faiz tutarı ile kamu yada özel bir bankadan 10.000.000,00TL 36 ay vadeli kredi kullanılması için Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş.( Vergi no:8590574185)'nin Belediyemize ödeyeceği Elektrik ve Havagazı tüketim vergisini ana para ve faiz tutarı kadar temlik edilmesi ve temlik masraflarının Belediyemizce karşılanması için Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özcan'a yetki verilmesi hususu” meclis tarafından görüşüldü.

Madde hakkında açıklama yapan Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, “1 Nisan itibariyle göreve geldiğimizde, yaklaşık 30 milyonluk elektrik fatura borcumuz olduğunu gördük. Göreve geldiğimizin 3. Günü memur maaşları gündeme geldi. Yaklaşık 3 milyon lira eksik ödeyebildik. Elektriklerimizin kesilmesi için epey uğraşıldı. Bunların bir an önce ödenmesi gerekiyor.” dedi. Ardından grup sözcüleri söz aldı.

AK Parti Grup Sözcüsü Yakup Balcı, önceki dönemde borcun borçla kapatılmadığına işaret etti. Borçların alacaklarla kapatılmasını ileri süren Balcı, AK Parti olarak maddeye red oyu kullanacaklarını belirtti. Bu ifadelere yanıt veren Başkan Özcan ise, “İller Bankası’ndan borç alarak kaç tane işçi emekli ettiniz? Bunları kredi alıp yapmadınız mı? İşçininki borç değil mi? Birazcık doğru söyleyin. Ne güzel hesap yapıyorsunuz? Keşke bunu daha önceden yapsaydınız.” dedi.

Madde hakkında açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Meriç, “Elektrik borcumuz, bayramdan bir gün önce yaptığımız görüşmede toplam 33 milyon liraydı. Bunu taksitlendirme yoluna gittiğimizde de bizden 10 milyon lira istediler. Aksi takdirde bizimle taksitlendirmek için oturmuyorlardı. Hiçbir borcu ödemek için kredi çekmediğinizi söylüyorsunuz. Evet çekmemişsiniz. Biz ödemek için çekeceğiz. Taş döşettirdiniz, faturasını biz ödeyeceğiz. Yaptığınız tüm işçiliklerin faturası 31 Mart itibariyle 243 milyon lira.” derken MHP’li meclis üyesi Zafer Tınmaz da, alacakların tahsil edilmesi yoluna gidilmesi gerektiğini söyledi. Bu ifadeleri Başkan Özcan, “Bakın. 160 milyon lira alacak var. 2 günde gelecek mi sanıyorsunuz bu para? Neden yapmadınız o zaman?” sözleriyle yanıtladı.

Daha sonra meclis tarafından oylamaya sunulan madde, oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclisin 2. Gündem maddesi “ Keşan Belediyesi’nin birikmiş borçlarının ödenmesinde kullanılmak üzere; a) 15.000.000,00TL (OnbeşmilyonTürklirası) ana para ve işlem yapacak olan bankanın uygulayacağı faiz tutarı ile kamu yada özel bir bankadan 15.000.000,00TL 36 ay vadeli kredi kullanılması için Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özcan'a yetki verilmesi, b) 15.000.000,00TL (Onbeşmilyontürklirası) ana para ve işlem yapacak olan bankanın uygulayacağı faiz tutarı ile kamu yada özel bir bankadan 15.000.000,00TL 36 ay vadeli kredi kullanılması için Belediyemiz adına kayıtlı olan Büyükcami Mahallesi 347 ada 1 parsel 668,00m²'lik taşınmaz ipotek edilecektir. Büyükcami mahallesi 347 ada 1 parsel 668,00m²'lik taşınmazın ipotek edilmesi ve ipotek masraflarının (Tapu, ekspertiz, sigorta, harç vb.) Belediyemizce karşılanması için Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özcan'a yetki verilmesi hususunun Meclis tarafından görüşülmesi” oldu.

Madde hakkında ilk konuşan CHP Grup Sözcüsü Aydın Meriç, Belediye Başkanı Mehmet Özcan’a yetki verilmesinin uygun olduğunu belirterek, “Çünkü alacakların zamanında tahsil edilebileceğini düşünmüyoruz. O yüzden, önümüzü açmak için buna ihtiyacımız var” dedi.

AK Parti Grup Sözcüsü Yakup Balcı, “Keşan Belediyesi’nin piyasa borçlarının 254 milyon olduğu söyleniyor; ama bu 130 milyon civarındadır. Diğer bölümü Personel Limited Şirketi’nedir. Daha önce de SSK’ya ipotek gösterip taksitlendirme yaptık.” Diyerek maddeyi reddedeceklerini yineledi. Balcı’ya yanıt veren Başkan Özcan, “Zaten tahsil yönetimine de gideceğiz; elektrikler kesilecek.” dedi.

Konu konuşan Başkan Yardımcısı Mehmet Meriç, Keşan Belediyesi’ne ait abonelerin elektriklerinin borç sebebiyle kesildiğini “3 Nisan günü saat 9’u çeyrek geçe, 6 tane abonemizin elektriği kesildi mi? Bir araştırırsanız seviniriz. TREPAŞ işe yaptığımız görüşmenin ertesi sabahı, Aşevi’nin elektriği kesildi mi, kesilmedi mi? Lütfen araştırın. Nisan itibariyle 108 bin TL’lik faturanın ödenmediği için 10 abonenin elektriği kesildi. Bunun 6 tanesine kesildikten sonra müdahale edildi ve tekrar açıldı. Bu TREPAŞ’ın kayıtlarında vardır. Lütfen inceleyin.” sözleriyle dile getirirken, süregelen borçların neden tahsil edilmediğini sorarak, “5 yıl boyunca görev yaptığınız süre zarfında bu 130 milyonu toplamadınız? Aynı şekilde siz hiç ticari hayatınızda, borcunuzu alacaklarınızla ödeyebildiniz mi?” dedi.

Grup Sözcülerinin konuşmalarının ardından oylamaya geçildi. Toplantının ikinci maddesi de oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclisin 3. gündem maddesinde yer alan “Belediyemizin birikmiş borçlarının ödenmesinde kullanılmak üzere, 20.000.000,00 TL kredi kullanılması için Keşan Belediye Başkanı Op.Dr. Mehmet

Özcan’a yetki verilmesinin görüşülmesine geçildi.

CHP Grup Sözcüsü Aydın Meriç, borçlanma ve yetki verilmesi konusunda, “evet” yönünde karar verirken; AK Parti Grup Sözcüsü Yakup Balcı ve MHP Grup Sözcüsü Zafer Tınmaz ise, “hayır” yönünde karar verdi.

Toplantıda, madde oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Gündemin 4. Maddesi olan “İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğümüzün 18.04.2024 gün ve 64706 sayılı yazısı ile belediyemiz hizmet birimlerinin teknik elemana ihtiyacı bulunduğundan, belediyemiz elinde münhal bulunan ve çizelgede ünvanı, sınıfı ve derecesi yazılı olan memur kadrosu karşılık gösterilmek suretiyle 5393 sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesi kapsamında 2024 yılı içerisinde çalıştırılacak olan sözleşmeli personel ücretlerinin belirlenmesi” görüşüldü.

Sözleşme personel tavan fiyatıyla ilgili meclise bilgilendirmede bulunan Yazı İşleri Müdürü Soner Akgün, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2024 yılı ilk 6 ayı için yayımladığı 3 nolu genelgede, sözleşmeli personel tavan ücreti, avukat için kısmi zamanlı sözleşme net tavanı 10.919,08 TL olarak belirlenmiştir.” dedi.

İlgili maddenin, mayıs ayında yapılacak meclis toplantısında görüşülmesi oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Mecliste maddelerin görüşülmesinin ardından söz alan Başkan Mehmet Özcan, “Allah bize bir daha böyle bir borçlanma kısmet etmesin. Verdiğiniz kararların kentimize hayırlı olmasını diler; katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim” dedi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.