Hava Durumu

ATATÜRK’ÜN ZİYARET ETTİĞİ TARİHİ BİNADA ANMA KONSERİ

Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu, Atatürk’ün Edirne’yi ziyareti sırasında halka buluştuğu tarihi binada, “Atatürk’ü Anma Özel Konseri” düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2023 21:47
Haber Güncellenme Tarihi: 10.11.2023 21:47
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
ATATÜRK’ÜN ZİYARET ETTİĞİ TARİHİ BİNADA ANMA KONSERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 85’inci yıldönümünde “Atatürk’ü Anma Özel Konseri” düzenledi.

Topluluğun konser salonunda düzenlenen konsere; Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Sezai Irmak, Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç, Topluluk Müdürü Gökçe Bahar Ercan ile vatandaşlar katıldı. Atatürk’ün Edirne’yi ziyaretinde halk ile buluştuğu tarihi binada gerçekleşen konserde, Atatürk’ün oturduğu yere özel bir köşe hazırlanması dikkat çekti. Köşede, Atatürk’ün halkla bir arada olduğu fotoğrafı ve kırmızı gül yer aldı.

“EDİRNE ZİYARETİNDE HALKA BULUŞTUĞU BİNAMIZDA ANACAĞIZ”

Konser öncesi basın mensuplarına açıklama yapan Topluluk Müdürü Ercan; “Bu akşam yine çok özel bir konserle sanatseverlerin karşısındayız. Atatürk’ün Edirne’ye geldiği zaman ziyaret ettiği ve halkla buluştuğu, o zamanlar Türk Ocağı olan binamızda bu akşam Atamızı anacağız. Burada halkla buluştuğu köşede Atatürk’e ithafen özel bir köşe yaptık. Biz bu akşam O’nun için şarkılar söyleyeceğiz. Bu akşamki konserin repertuarı, Atatürk’e yazılmış, Atatürk’ün sevdiği ve O’nun huzurunda söylenen şarkılardan oluşuyor. Toplam 16 eserden oluşan bir repertuar. Koro ve solo şeklinde bir konser planlıyoruz. Güzel bir konser olacağına inanıyoruz. Atamızı andığımız ve bu akşam bu özel konseri yaptığımız için de son derece mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

TOPLULUK SAHNE ALDI

Ercan’ın açıklamalarının ardından Topluluk, Sanat Yönetmeni Yıldıray Öztürk’ün yönetiminde sahneye çıktı. Konserde ses sanatçıları Gülsemin Gonce, Müzeyyen Çağlar, Funda Küçükkaya, Yeşim Birgin, Dilek Sıla Bağdatlı, Gülferi Ateş Yürük, Hande Erzen, Ayhan Bal, Bülent Akkoyun, Halil Erseven, Sebati Balkan, Orçun Çabuk ve Efe Çakmak; saz sanatçılarında ise kemanda Ali Karali, viyolada Seven Sansı, viyolonselde Göksucan Ar, kemençede Merih Dağdeviren, kanunda Çınar Kaba, neyde İlmiye Mercan, ritimde Kaan Taşdelen ve Serhat Zımba sahne aldı.

SOLO VE KORO PERFORMANSLAR YER ALDI

Topluluk, konserde “Ağlayalım Atatürk’e”, “Yanık Ömer”, “Çalın Davulları”, “İzmir’in içinde vurdular beni”, “Havada bulut yok”, “Batan gün kana benziyor”, “Dağlar dağlar viran dağlar”, “Vardar ovası” ve “Atatürk’üm karşımda” eserleri koro tarafından seslendirildi. Konserde solistler Yıldıray Öztürk “Kürdîlihicazkâr şarkı”, Gülsemin Gonce “Hicazkâr şarkı”, Halil Erseven “Gördüm seni bir gün”, Müzeyyen Çağlar “Bülbülüm altın kafeste” ve Bülent Akkoyun “Sarı zeybek” eserleri seslendirildi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.