Hava Durumu

“AYÇİÇEĞİNDE DESTEK 3-4 TL OLMALI”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, ayçiçeğinde 70 kuruş olan desteğin 3-4 TL’ye çıkarılmasını talep etti.

Haber Giriş Tarihi: 11.09.2023 16:02
Haber Güncellenme Tarihi: 11.09.2023 16:02
https://batiekspres.com/
“AYÇİÇEĞİNDE DESTEK 3-4 TL OLMALI”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Mehmet Akalın, bölge çiftçisinin de açıklanmasını merakla beklediği ayçiçeği fiyatı ve desteklemeleri ilgili konuştu. Akalın, ayçiçeği fiyatlarının yanı sıra destek oranına dikkat çekti.

Ayçiçeğindeki 70 kuruşluk desteğin artırılmasını talep eden Akalın, bölgede verimi düşen birçok tarım arazisinin ise biçilmediğini söyledi. Akalın, ayçiçeğini tarlada bırakan çiftçilerin de desteklenmesini istedi.

“70 KURUŞ DESTEKLE YAPILAMAZ”

Akalın, Türkiye’de buğday fiyatlarında yaşanan sürecin ayçiçeğinde de yaşanmaya devam ettiğini belirterek; “Maalesef ayçiçeği fiyatları da açıklanmadı. Buğdayda da aynı şey yapılmıştı. İhtiyacı olan çiftçilerimiz o zaman da bağırdı, 5 TL’den buğday satmak zorunda kaldılar. Şu anda fiyattan öte çiftçimizin desteklenmesi lazım. Fiyattan daha çok desteklerin arttırılması lazım. 70 kuruş destek ile bu işin yapılması mümkün değil. Dolayısıyla destekler artırılmalı. Desteklerin artırılması, yağ fiyatlarının yükselmesini de engelleyecek. Çiftçimizin doğrudan desteklenmesi lazım” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİ AYÇİÇEĞİNİ BİÇMEDEN TARLADA BIRAKTI”

Bölgedeki birçok çiftçinin ayçiçeğini biçmeden tarlada bıraktığına dikkat çeken Akalın; “30-40 kilogramı geçmeyen verimler var. Bunlara hükümet tarafından hemen destek verilmesi lazım. Çünkü insanlar biçme parasını bile karşılayamıyorlar. Sadece fiyat değil; verimle ilgili de sıkıntı var. Bunu da destekleyecek hükümettir” dedi.

“FİYAT AÇIKLANMALI, DESTEK ARTIRILMALI”

Akalın, ayçiçeği fiyatının önemini vurgularken; “İthalatta da gümrük vergilerine dikkat etmemiz lazım. Çiftçimizi zor durumda bırakacak bir hal almaması lazım. Dolayısıyla hükümetten fiyatın açıklanmasını, desteklerin artırılmasını bekliyoruz. Fiyatı, uluslararası fiyatlara göre dengeleyebilirsiniz. 70 kuruş destekle bu iş olmaz. Desteklerin 3-4 TL civarında olmasını bekliyorum” sözlerine yer verdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.