Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Bak; “Edirne’ye 10 bin kişilik stad inşa edeceğiz”

Edirnespor’un 25 Kasım Stadı’nda incelemelerde bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, stadın olduğu yere kent meydanı yapılacağını açıklarken; “Edirne’mize de 10 bin kişilik bir stadyum inşa edeceğiz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2024 12:43
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2024 12:46
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Bakan Bak; “Edirne’ye 10 bin kişilik stad inşa edeceğiz”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Edirne programı kapsamında 25 Kasım Stadı’nı ziyaret etti.

Edirnespor’un 25 Kasım Stadı’nda incelemelerde bulunan Bakan Bak’a Edirne Valisi Yunus Sezer, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti Edirne İl Başkan Vekili Aydoğan Akıncı, Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan adayı Belgin İba, Edirnespor Kulübü Başkanı Onur Yaren Ayaydın, Gençlik ve Spor Edirne İl Müdürü Selim Ak, AK Parti Edirne Belediye Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclisi Üyeliği adayları ile parti üyeleri katıldı.

“AMATÖRLERE KULÜP BAŞINA 50 BİN TL DESTEK VERİLECEK”

Bakan Bak, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, bugün Edirne’yi ziyaret ettiğini belirterek; “Öncelikle amatör spor kulüplerimizle bir değerlendirme toplantısı yaptık. Onların sorunlarını ve taleplerini dinledik. O noktada desteklerimizi ifade ettik. İlimizdeki amatör spor kulüplerimize maddi destek vereceğiz. Valilik üzerinden kulüp başına 50 bin TL destek verilecek. İkinci olarak bizden semt sahaları talepleri oldu. Onu da Vali Bey’e ilettik. Özellikle dezavantajı mahallelerimizden başlamak üzere çocuklarımızın spor yapması için hem sentetik halı sahalar, hem de basketbol sahaları olmak üzere ilimizin değişik mahallelerine tesisler kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

“EDİRNESPOR’A BAŞARILAR DİLİYORUZ”

Edirnespor’un da sorunları olduğunu söyleyen Bak; “Sayın Valimiz, Milletvekilimiz ve Belediye Başkan adayımız aradılar. Kendilerine o noktada gerekli destekleri ilettik. Edirnespor, grubunda geçen haftaki maçı 5-1 kazandı. İddialı duruma gitmesini ve sporcuların sorun yaşamasını istemiyoruz. O noktada talepleri gerçekleştirdik. Edirnespor’a başarılar diliyoruz” dedi.

“STAD PROJESİNDE İHALE AŞAMASINA GELDİK”

Bak, Edirne’nin bir diğer sorununun ise şehir içinde kalan eski stadyumunun yenilenmesi olduğuna dikkat çekerek; “Onunla ilgili talepler vardı. Biz, Tuncaspor kompleksine Edirnespor’u çok kısa süre içerisinde taşıyacağız. Çünkü orada da tesis hazırlandı. Biz de destek verdik. 15-20 gün içerisinde oraya taşınacaklar. Orası 3. Lig oynayacak durumda. Fakat şehrin merkezinde olan bu stadyumu da şehre meydan olarak kazandıracağız. Burası şehrin nefes alacağı bir ortam olacak. Özellikle de nehre doğru buraya güzel bir proje ile kent meydanı kazandırılacak ve Edirne’mize de yaşayan stad modelimiz olan 10 bin kişilik bir stadyum inşa edeceğiz. Bütün projeleri ve hazırlıkları tamam, ihale aşamasına geldik. En kısa zamanda ihaleyi yapıp, onun da kazmasını vurup çalışmalara başlayacağız. Edirne’mize böyle bir stadın kazandırılmasını sağlayacağız” sözlerine yer verdi.

KARAAĞAÇ VE YENİ YERLEŞİME SAHALAR YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın spora ve tesisleşmeye çok destek verdiğini söyleyen Bak; “Edirne’nin, Balkanlar’ın spor başkenti olması için çaba harcıyoruz. Özellikle de olimpik havuzumuzla, salonlarımızla, Kırkpınar’ımızla ve diğer aktivitelerimizle Edirne bir spor cazibesi şehri haline geldi. Dolayısıyla bu noktada Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak her türlü desteği vereceğiz. Tesis noktasında eksiklerimizi tamamlıyoruz. Edirne’mize güzel tesisler kazandırdık. Güreş Federasyonu Başkanı olduğum zaman da Edirne’ye geldim ve burada güreşle ilgili yatırımlarımız da çok yoğun. Karaağaç bölgesinde bir semt sahası yapılacak. Amatörler için destekler yapılacak. Yeni yerleşim alanında da amatör kulüplerin maç yapabileceği 2-3 tane sahanın bir arada olduğu ortak bir spor tesisi yapacağız. Edirne’yi spor noktasında daha yukarılara taşıyacağız” dedi.

“EDİRNE’YE GÜZEL VE BUTİK BİR STADYUM KAZANDIRACAĞIZ”

Bak, Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan adayı Belgin İba’ya tam destek verdiklerini belirterek; “Edirne’ye bir kadın eli değmesini istiyoruz. Onun da başarılı olacağına inanıyoruz. Her türlü desteğe hazırız ve yapmaya devam edeceğiz. Edirnespor ve Edirne’ye de güzel ve butik bir stadyum, yaşayan bir stadyum kazandıracağız. İçinde alt salonları, gençlik merkezi olan, gelenlerin 15 günde 1 değil; her gün gelebileceği, aktivitelere katılabileceği bir yaşayan stadı Edirne’ye kazandıracağız. Hayırlı olsun. Adayımıza başarılar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“EDİRNE’NİN BU MAHALLESİ NEFES ALACAK”

Türkiye’nin sporda devrim yaşadığını söyleyen Bak; “Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye’nin dört bir yanına tesisler yapıldı, organizasyonlar alınıyor. Uluslararası organizasyonlar oluyor. İnanıyoruz ki Edirne’nin merkezindeki bu mahalle de bir nefes alacak. Maç günleri yaşanan sıkışıklığı ve kargaşayı da ortadan kaldıracağız. Edirneliler güzel bir kent meydanı kazanmış olacaklar. Bununla ilgili de çalışmaları destekleyeceğiz. Sayın Valimizin ve Belediye Başkan adayımızın önderliğinde Edirne’ye güzel eserler kazandırmış olacağız” dedi.

“KIRKPINAR’IN YERİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ”

Bak, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Er Meydanı projesinin de hazır olduğunu açıklarken; “İnşallah ona da başlayacağız. Edirne’ye 2 tane güzel eser kazandıracağız. Kırkpınar bir efsanedir. Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle bu projenin yapılmasını hassas bir şekilde takip ediyor. Çok güzel de bir proje hazırlandı. Çok kısa zamanda başlayıp onu da yağlı güreşlerin başkenti Edirne’ye kazandıracağız. Şu anda hazırlıklarımız tamam. En kısa zaman arazisi ile ilgili değerlendirme yapacağız. Yerinde mi yükselteceğiz yoksa taşkınlar olduğu için başka bir alan da değerlendirilebilir. O yüzden yeri ile ilgili bir değerlendirmemiz var. Ama güzel bir eser” diye konuştu. Konuşmaların ardından Edirnespor Başkanı Onur Yaren Ayaydın, Bakan Bak’a Edirnespor forması hediye etti.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.