Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Balkan Şehirleri Platformu çalışmaları hızlı başladı

Edirne Valisi Yunus Sezer, yarın lansmanı gerçekleştirilecek olan Balkan Şehirleri İşbirliği Edirne Platformu’nun “Balkan Ressamların Fırçasından Edirne Sergisi” öncesi ressamların çalışmalarını Devecihan’da ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2024 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2024 13:52
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Balkan Şehirleri Platformu çalışmaları hızlı başladı

Edirne Valisi Yunus Sezer yarın lansmanı gerçekleştirilecek olan Balkan Şehirleri İşbirliği Edirne Platformu öncesi, “Balkan Ressamların Fırçasından Edirne Sergisi” çalışmalarını Devecihan Kültür Merkezi’nde inceledi. 8 ülkeden 25 ressamın katılacağı sergide, ressamların çalışmalarını inceleyen Sezer, birebir ressamlarla sohbet ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Bundan yaklaşık 3 ay önce kurulan ve yarın lansmanı gerçekleştirilecek olan Balkan Şehirleri İşbirliği Edirne Platformu hakkında bilgiler veren vali sezer; “Bununla ilgili olarak da amacımız balkanlardaki şehirlerle işbirliğini her noktada arttırmak. Buradaki geçmişten gelen dostlukları arttırarak geleceğe aktarmak. Bu noktada da 8 çalışma gurubu oluşturuldu. Kültürden sanata, ticaret ve sanayiden, eğitim ve spora kadar birçok başlıkta çalışma grupları oluşturuldu. Bu çalışma grupları kendi programlarını yaparak bu sene ve önümüzdeki dönemlerde kendi yapacakları işleri planladılar. Yarın da Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu’yla ilgili olarak bir lansmanımız olacak. Bu lansman öncesinde de Edirne’miz, hem ülkemiz açısından hem de Balkanlar açısından sembolik öneme sahip olan bir şehir. Geçmişte de böyleydi, bugün de böyle. Dolayısıyla Edirne’mizin burada sanatsal olarak yansıtılması adına Balkan şehirlerinden, balkan ülkelerinden ressamlarımızı yarınki program öncesinde burada misafir ettik ve Edirne’mizin farklı noktalarını, farklı bakış açısından tuvallerine yansıttılar. Yarın da bunun sergisini açacağız. Bugün farklı Balkan şehirlerinden ve ülkemizi temsilen üniversitemizden de katılan 25 tane farklı ressamımız var. Çok kıymetli eserlerini burada tuvallerine yansıtmış durumdalar. Gerçekten biz de gezerken hayranlıkla izledik. Ressamların hepsinin farklı hayal dünyası ve farklı bir bakış açısı var. Kimisi tarihi, kimi günümüzü, kimi de doğayı yansıtmış. Yine içerisinde subliminal mesaj veren resimlerimiz var. Bunlar bizim için çok kıymetli, bundan sonraki programlarda da kullanacağız” dedi.

“30’A YAKIN BİLDİRİ SUNULACAK”

Prof. Dr. İlber Ortaylı ve dışişleri bakan yardımcısının da katılacağı sempozyum hakkında bilgiler veren Vali Sezer; “Yarın da sempozyumumuz var. Burada Balkanların dünü ve bugünü içerisine alan ve bu platformun nasıl çalışacağını ortaya koyacağımız, önemli konuklarımızın olduğu, önemli bir sempozyum düzenleyeceğiz. Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Balkanlardan kendi alanlarında çok iyi noktalarda olan siyasetçilerimiz, akademisyenlerimiz var. 30’a yakın bildiri sunulacak. Bizim için çok kıymetli. Dışişleri Bakan Yardımcımız teşrif edip, programa katılacaklar. Balkan coğrafyası, çok geçişken bir coğrafya. İnsanların birçoğu mübadil durumdalar ve kökenleri bazılarının Türkiye’de bazılarının Balkanlardaki diğer ülkelerimizde. Bu iş birliğini, kardeşliği, dostluğu daha da ileriye götürmeyi planlıyoruz. Bu manada da bu ilk lansman programımız bizim için çok önemli. İnşallah bundan sonra da programlarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

RAMAZANDA 10 FARKLI NOKTADA İFTAR

Bir sonraki programın, Ramazan ayında Balkanların 10 farklı noktasında ve Balkan ülkelerinde iftar programı düzenlemek olduğunu belirten Sezer; “Bunlardan bir tanesi de Selimiye’nin bahçesinde olacak. Tüm Balkanların katıldığı yaklaşık 5 bin kişilik bir iftarı Selimiye’de misafir edeceğiz. Yine sanayi ve ticaret odalarının ve iş insanlarının buluşmasını yaklaşık bin kişinin katılımıyla Edirne’de gerçekleştireceğiz. Büyükelçiler toplantısını planlıyoruz. Nihai hedefimiz, Dışişleri Bakanları toplantısını da Dışişleri Bakanlığı’mızın uygun görmesiyle, yine burada Balkan ülkeleri dışişleri bakanları toplantısını inşallah burada gerçekleştirmeyi umuyoruz. Balkanlardan bine yakın gencimizi bu yaz Edirne’de misafir edeceğiz. Hem Edirne’mizi hem bölgemizi tanıyacaklar. Bunlar farklı ülkelerden misafir olacakları için, geleceğe de kalıcı bir dostluk birliğini de aktarmayı amaçlıyoruz. Üniversitemiz vasıtasıyla da üniversiteler arası iş birliğini birçok alanda devam ettiriyoruz. Üniversiteler ile ilgili olarak, afetler noktasında iş birliği yapacağız. Burada hem yarışma hem eğitim şeklinde bir program yapacağız. 13 üniversitemiz buna katılım sağlayacaklar” ifadelerini kullandı.

“AMATÖR BALKAN LİGİ KURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Futbol konusunda balkan ülkeleriyle amatör lig kurmayı hedeflediklerini söyleyen Vali Yunus Sezer; “Bu programlar çeşitlenerek artmaya devam edecek. Bir amatör lig kurmayı düşünüyoruz Balkan şehirleriyle ilgili. Bununla ilgili Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’müz çalışmalarına devam ediyor. Buradaki karşılaşmalar da başladı. En son kadın futbol spor kulübümüz Balkanlardaki ülkelere gitti ve 8 Mart’ta de burada küçük bir turnuva yapılacak ve diğer branşlarda da devam edecek. Bizim hedefimiz, Edirne’yi merkeze alarak, burası gerçekten Balkanların başkenti gibi görülüyorsa, tarihi misyonunu aktif hale getirmek. Tarihi misyonuna yakışır programları Edirne’yle buluşturmayı amaçlıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.