Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bulgarlar, tencere köfteyi çok sevdi

Edirne’ye özgü sokak lezzetlerinden olan tencere köfteye Bulgarlar da alıştı. Cuma günleri Ulus Pazarı’nda köftecilik yapan Yaşar İpekten, pazara gelen Bulgar müşterilerin tencere köfteyi çok beğendiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 16:10
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Bulgarlar, tencere köfteyi çok sevdi

Edirne’ye özgü bir sokak lezzeti olan tencere köfte sevenleri için vazgeçilmez bir lezzet olarak biliniyor. Sadece Edirne’de yaklaşık 4-5 kişinin yaptığı ve ustalık gerektiren tencere köfteyi, Cuma günleri kurulan Ulus Pazarı’nda satan Yaşar İpekten sayesinde Bulgarlar da tanımaya başladı. Son zamanlarda Pazara gelen Bulgar turistlerin tencere köfteye ilgisinin arttığını söyleyen İpekten, lezzeti çok beğendiklerini, bazılarının yanlarına yolluk veya yakınlarına da yemeleri için paket yaptırarak aldıklarını belirtti. İpekten; “Babamın ustası Yıldım Usta vardı, ben ondan öğrendim. 93 yaşında geçen sene vefat etti. Ondan öğrendiğim şekilde geleneği aynen devam ettiriyorum. Pazara gelen Bulgarlar da alıştı ve çok beğendiler. Değişik bir tat olduğunu söylüyorlar. Yanlarına yolluk alan da oluyor, yakınlarına götürmek için de alan oluyor. Edirne’ye özgü bir tat. Cuma günleri pazarda, hafta içi diğer 4 gün adliye ile sanayi arasındaki köşede satıyorum” dedi.

“SARAY MUTFAĞINA AİT OLDUĞUNU ÖĞRENDİM”

Tencere köftenin saray mutfağına ait olduğunun kendisine söylendiğini belirten İpekten; “Geçtiğimiz günlerde vefat eden Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi hocalarından Mediha Hanım benim müşterimdi. Bir gün, bir kaynaktan okumuş ve bana bu köftenin Osmanlı saray mutfağına ait olduğunu, dayanıklı ve besleyici olduğu için sefere giden askerlerin yanına konulduğunu söyledi. Ben de bilmiyordum, Mediha Hocadan öğrendim” ifadelerini kullandı.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.