Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP’li Çakır Batı Ekspres’e konuştu: “KEŞAN’DA ÖNSEÇİM İSTİYORUZ”

-CHP Keşan İlçe Başkanlığı görevine seçilen Anıl Çakır, ilçe kongresinin birlik ve beraberlik içinde tamamlanmasının ardından yerel seçim sürecinin başladığını söyleyerek; “Sadece başkan adayı için değil; il genel meclisi üyeleri için de, belediye meclis üyeleri için de biz önseçim istiyoruz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2023 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 20.08.2023 16:19
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
CHP’li Çakır Batı Ekspres’e konuştu: “KEŞAN’DA ÖNSEÇİM İSTİYORUZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Örgütü tarafından dün düzenlenen kongrede tek liste ile aday olan ve 215 delegenin oyu ile CHP Keşan İlçe Başkanlığı’na seçilen Anıl Çakır, seçimin ardından Batı Ekspres’e konuştu.

Çakır, listesinde bulunan yönetim kurulu üyeliğine seçilen isimlerin belirlenmesinden, ilçe kongresinde yaşananlara, 2019 yılında Türkiye’de gerçekleştirilen yerel seçimlerin Keşan’daki sonuçlarından 2024 yılının Mart ayında planan yerel seçimlere kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. Çakır, CHP’nin Keşan Belediye Başkan adayının ise belirlenmesi için düşündüğü yöntemi de açıkladı.

“LİSTEMİZDE TÜM KESİMLERE YER VERDİK”

CHP Keşan İlçe Kongresi’nde 215 delegenin oy kullandığını belirten Çakır; “Biz, seçime tek liste girdik. Listemizde tüm kesimlere yer verdik. Daha önce aday olan ağabeylerimiz, geçmiş dönem belediye başkanımız, belde başkanlarımız, belde belediye başkanlarımızın hepsi delege listesinde vardı. Birlik ve beraberliğimizi listeye yansıtmaya çalıştık. Kongremize katılım güzeldi. Dışarıdan misafirlerimiz de vardı. Partililerimizden çok güzel geri dönüş aldık” ifadelerini kullandı.

“SÜRECE HERKESİ DÂHİL ETTİM”

Çakır, 34 yaşında CHP Keşan İlçe Başkanlığı görevine seçilmesinden dolayı mutluluğunu ifade ederken; “CHP’ye üye olalı çok oldu ama genç bir partiliyim. 34 yaşındayım. Sanırım bu yaşta Keşan’da ilçe başkanlığı yapmış bir partilimiz yok. Herhalde ilk olacağım. Bu yola çıkmadan önce geçmiş dönemlerden ilçe başkanlarımızı, il genel meclisi üyelerimizi, belediye meclis üyelerimizi, belediye başkanımızı tek tek ziyaret ederek fikirlerini ve desteğini aldım. Yola öyle çıktım. Bu sürecin içine herkesi dâhil ettim. Çünkü hepsi benim için çok kıymetli, tecrübeleri de çok kıymetlidir. Bu yolda yürürken de mutlaka hepsinden bir şeyler alacağım. Çünkü önümüzde çok güzel örnekler var. Partimiz çok kıymetli ve değerli insanlar yetiştirdi. Bu yüzden de çok liste çıktığını düşünmüyorum. Herkesi kucaklamaya, dâhil etmeye çalıştım. Tabii ki atladıklarımız olmuştur. Çok geniş bir aileyiz, gözümüzden kaçanlar olmuştur. Ama bundan sonra daha çok çalışarak gözümüzden kaçırdıklarımızı dâhil edeceğiz” dedi.

“KAYBEDERSEK İKTİDAR HAYALİ KURMAYALIM”

2024 yılının Mart ayında yapılması planlanan Türkiye yerel seçimlerine az bir süreç kaldığını belirten Çakır; “Az bir zamanımız var. Mart ayına neredeyse 6 ay kaldı. Biz 23 oyla seçim kaybettik. O günden beri ciğerim yanıyor. Ben artık kaybetmek istemiyorum. Bugün Uzunköprü’deki kongremize katıldım. Orada da güzel bir hava var. Ama Uzunköprü bizim elimizde. Orada, ‘Burasını elimizden kaybetmeyelim’ kaygısı var. Biz ise kaybettiğimiz bir belediyeyi geri almaya çalışıyoruz. Aslında ikisi de çok önemli. Biz Keşan’ı, Havsa’yı, Lalapaşa’yı alamazsak veya elimizdeki Edirne’yi, Uzunköprü’yü, Meriç’i, Süloğlu’nu, Enez’i kaybedersek; iktidar hayali hiç kurmayalım” sözlerine yer verdi.

“ASIL KUTLAMAYI MART’TA YAPACAĞIZ”

Çakır, Türkiye’de iktidara giden yolun biraz da yerel seçimlerden geçtiğini söyleyerek; “Edirne ve ilçeleri için Cumhuriyet’in kalesi diyoruz. Bizim buradaki en büyük üzüntümüz Keşan’ı kaybettiğimizde oldu. Bizim için ölüm gibi bir şey oldu. Bunun çok farkındayım. Bu yüzden de ben ve ekip arkadaşlarım bunu dikkate alarak çalışacağız. Keşan’da benimle beraber 15 yönetim kurulu üyemiz, 14 de yedek üyemiz var. 3 bine yakın üyemiz var. 20 binden fazla da gönüllümüz var. Biz hepsini dâhil ederek, el ele, kol kola girerek bu seçimi alacağız. Bunlar söylemde kalmayacak. Dün akşam kongre bitti ve biz hiç eğlence, kutlama yapmadan direkt vatandaşlarımızın yanında olduk. Düğünlere, katılamadığımız cenazeler için taziye evlerine gittik. Çünkü kutlayacak bir şey yok, kimseyi yenmedik. Karşımızda rakip yoktu. Hepimiz bir araya geldik. Asıl kutlamayı Mart’ta yapacağız. O yüzden de ciddi bir mücadele vereceğiz” dedi.

“KONGRE BİTTİ YEREL SEÇİM SÜRECİ BAŞLADI”

CHP Keşan İlçe Örgütü’nde daha önce denetim kurulu üyeliği ve belediye meclis üyesi adaylığı görevlerinde bulunduğunu söyleyen Çakır; “Aslında kongreden önce de çalışıyordum. Partide herhangi bir görevim yoktu ama daha önce ilçe denetim kurulu üyeliğinde bulundum. Ayrıca meclis üyeliğinde birinci yedekteyim. Biz, belediyemize 12 meclis üyesi kazandırabildik. İsmimin önünde unvan olmasına gerek yok. Hep çalışıyorum ve çalışacağım. Belediyeyi aldıktan sonra da çalışacağım. Bizim için asıl büyük hedef Türkiye’yi almaktır. O yüzden hiç durmayacağız. Mazbata bizim için sadece bir araçtır. Vakit kaybetmeden çalışmalarımıza başladık. Bizim için dün saat 17.00’de kongre bitti, yerel seçim süreci başladı” ifadelerine yer verdi.

“PARTİLİLERİMİZ YILLARDIR ÖNSEÇİM BEKLİYOR”

Çakır, CHP’nin Keşan Belediye Başkanı adayının belirlenmesi için önseçim yapılması gerektiğini savunurken; “Benim ve bütün partililerimizin yıllardır beklediği önseçim var. Sadece başkan adayı için değil; il genel meclisi üyeleri için de, belediye meclis üyeleri için de biz önseçim istiyoruz. Bu partiyi ancak önseçim ayağa kaldırabilir, o coşkuyu yeniden yaşatabilir. Mehmet Özcan başkanımız, 2004’te önseçimle geldi ve 3 dönem yaptı. Önseçimde 1-0 önde başlıyorsunuz. Kamuoyunda CHP’nin başkan adayı seçim kazanarak geliyor. Müthiş bir algı ve burada bütün sorumluluğu üyeler alıyor. Ondan sonra kazansa da, kaybetse de sonuçta üyelerin istediği oluyor. Bunu niye 1 kişinin 2 dudağının arasına bırakalım? Ben aday belirlemek istemem. Tabii ki partimizin kararına sonsuz saygılıyız. Biz bu partinin neferleriyiz ama bu yöntemin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bu süreçten sonra da Keşan’ı kesinlikle alacağımıza inanıyorum. Terimizin son damlasına kadar çalışacağız. Hep beraber başaracağız” diye konuştu.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.