Hava Durumu

DİYARBAKIR’DA BALKAN MÜZİĞİNİ ANLATTI

Dr. Evrim Kaşıkçı, Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından düzenlenen söyleşi ve workshop etkinliğinde Balkan müziği ve halk oyunları ile ilgili sunum yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 13.11.2023 17:12
Haber Güncellenme Tarihi: 13.11.2023 17:12
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
DİYARBAKIR’DA BALKAN MÜZİĞİNİ ANLATTI

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Balkan Müzik Kültürleri Ana Bilim Dalı'nda Öğretim Görevlisi ve Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Üyesi Dr. Evrim Kaşıkçı, Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından düzenlenen "Balkanlarda Göç Dinamikleri ve Kültürel Etkileşimler: Müzik ve Halk Oyunları" söyleşi ve workshop etkinliğine katıldı.

Dicle Üniversitesi Türk Halk Oyunları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Şahin'ın moderatörlüğünde Diyarbakır’da düzenlenen etkinliğe Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Uğurlu Arslan, Devlet Konservatuvarı öğretim üyeleri, konservatuvar öğrencileri ve Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin katıldı.

Dr. Evrim Kaşıkçı, etkinlikte Balkanlarda yaşanan göçlerin doğurduğu sonuçlar, bölge halkları arasında müzik ve halk oyunları bağlamında yaşanan kültürel etkileşimler konusunda katılımcılara bilgiler verdi. Programın son bölümünde akordiyonu ile müzik etkileşimlerinden örnekler ve Balkan türkülerinden oluşan mini bir konser sunan Kaşıkçı, katılımcıların sorularını yanıtlayarak sunumunu tamamladı. Program sonunda Konservatuvar Müdürü Doç. Dr. Mustafa Uğurlu Arslan, katılımcılara sertifikalarını takdim ederek teşekkür etti.

HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.