Hava Durumu

EDİRNE BELEDİYESİ MERİÇ SOSYAL TESİSİ CAFE–RESTAURANT AÇILDI

Edirne’de Cumhuriyetin 100’üncü Yıl Etkinlikleri kapsamında Edirne Belediyesi Meriç Sosyal Tesisi Cafe–Restaurant’ın açılışı gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 29.10.2023 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 29.10.2023 16:01
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
EDİRNE BELEDİYESİ MERİÇ SOSYAL TESİSİ CAFE–RESTAURANT AÇILDI

Edirne’de Cumhuriyetin 100’üncü Yıl Etkinlikleri kapsamında Edirne Belediyesi Meriç Sosyal Tesisi Cafe- Restaurant’ın açılışı yoğun bir katılımla gerçekleşti. Programa Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve eşi Esra Gürkan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ediz Ün, CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, CHP İl Başkanı Samet Kahraman, Edirne Barosu Başkanı Av. Gökhan Karakoç, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Oda Başkanları ve vatandaşlar katıldı. Program ilk olarak Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın konuşmaları ile başladı. Ardından tesis açılışı ve son olarak Edirne Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu Ekibi’nin gösterileri ile son buldu. 

“TÜM EDİRNELİLERİN HİZMETİNDE OLACAK”

Açılan tesisin bütün Edirnelilerin hizmetinde olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında, bu anlamlı gurur gününde sizlerle bir arada olmaktan, çok uzun bir aradan sonra, yaklaşık 60 yıl aradan sonra Edirne Belediyesi Sosyal Tesisleri'ni yeniden aktif hale getirmekten, tekrar açılışını yapmaktan son derece mutluyum. Cumhuriyetin ilk yıllarında 1937 yılında Edirne'de doğan ihtiyaçtan dolayı Edirne İl Özel İdaresi ve Edirne Belediyesi müştereken bu tesisi, bu binayı yaparlar. İsmi 'Gazino ve Dans Salonu'. O yılların kültürel yapısı ve kültüre çeşitliliği altında burada özellikle hafta sonları çeşitli etkinlikler, yemekler, danslar, balolar yapılır ve yıllarca devam eder. O arada bu işletme birçok kez el değiştirir. Zaman zaman birkaç yıl kapalı kalır, zaman zaman farklı amaçlarla kullanılır ama Edirne'nin bir anlamda boğazı olan Meriç Nehri'nin kenarındaki bu kıymetli işletmenin değeri hiçbir zaman azalmaz. En son 1988 yılında hepimizin tanıdığı Edirne'nin kıymetli değerlerinden sevgili Şaban Alabaş'ın burayı işletmesiyle yaklaşık 35 yıllık bir serüven başlar. Yiğit namıyla anılır derler, Şaban abi de burayı işletmeye başladıktan sonra 'Villa Şaban' olarak anılmaya başlanmıştı. Burası uzun yıllar Edirnelilerin, kentin hafızasında olan Villa Restoran olarak çok başarılı işlere imza attı. Ama kuşkusuz her şeyin bir yenilenme, değişme dönemi var. Şaban abinin yıllar içerisindeki yorgunluğu neticesinde, belediyenin mülkiyetinde olan bu yerde, geçtiğimiz aylarda Şaban abimle bir görüşme yaptık. Ben ona 'seni dinlendirelim' dedim o da kabul etti ve sulh içerisinde mutlu bir şekilde belediye olarak tekrar mülkiyeti geriye aldık. Ondan sonra küçük bir dokunuş yaptı arkadaşlarım, küçük bir düzenleme yaptılar. Bugün itibariyle de Edirne Belediyesi Meriç Sosyal Tesisleri olarak burasını hizmete açıyoruz. Tüm Edirnelilerin hizmetinde olacak” dedi.

“NAKİT PARA GEÇMEYECEK”

Açılan tesiste nakit para yerine kredi veya banka kartı kullanılacağına değinen Gürkan “Bu tür kamu kurumu sosyal tesislerinin şehirdeki esnaf kamu kurumu sosyal tesisleri dengesini de koruması gerekiyor. En çok dikkat edeceğimiz hususlardan bir tanesi de şehrin, kira ödeyen, vergi veren, işçi istihdam eden personeline ekonomik anlamda zarar vermemesi olacaktır. Fiyat- kalite dengesini koruyacağız. Burada bazı şeyler olmayacak, bunlardan birisi düğün olmayacak. Nişan gibi etkinlikler olmayacak. Burası haftanın 6 günü, Pazartesi günleri hariç Edirnelilere, turistlere, misafirlerimize hizmet verecek. Buradaki en bariz değişikliklerden birisi de burada nakit para geçerli olmayacak, her şey kredi kartıyla olacak. Özellikle Cumhuriyetin 100'üncü yılında Edirne'nin kent hafızasında önemli yeri olan, eski gazino ve dans salonunun tekrar yeni haliyle, yeni ismiyle Edirne Belediyesi Meriç Sosyal Tesisleri'nin kafe ve restoran olarak hizmete açılmasından son derece mutluyum ve gururluyum” ifadelerine yer verdi.

“İNŞALLAH EDİRNE’MİZE GÜZEL HİZMETLER SUNMAYA DEVAM EDER”

Açılışın anlamlı olduğunu ifade eden Edirne Valisi Yunus Sezer şöyle konuştu: Biz de Edirne'nin tarihi açısından, sosyal hayatı açısından çok önemli bir tesisin bugün belediyemiz tarafından yeniden işletmeye alınmasının sevincini duyuyoruz. Cumhuriyetin 100'üncü yılında böyle bir açılış gerçekleştiriliyor, çok anlamlı. İnşallah Edirne’mize güzel hizmetler sunmaya devam eder, hayırlı ve uğurlu olsun.”

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.