Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Edirne esnafı yoğunluktan umutlu

Edirne’de esnaf, hava sıcaklığı ile caddeler ve tarihi çarşıda yoğunluk oluşturan vatandaşlar ve turistlerden umutlu. Durgun geçen kış sezonunda sona yaklaşılırken; esnaf da müşteri sayısının artmasını umut ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2024 17:31
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2024 17:39
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Edirne esnafı yoğunluktan umutlu

Edirne’de hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte Saraçlar Caddesi, Çilingirler Caddesi ve tarihi Ali Paşa Çarşı’nda yoğunluk arttı.

Edirnelilerin yanı sıra kente gelen yerli ve yabancı turistleri de ağırlayan caddeler ve tarihi çarşıdaki yoğunluk, alışverişi de canlandırdı. Hava sıcaklıklarının düştüğü kış mevsimini Şubat ayı ile birlikte tamamlamayı bekleyen Edirne esnafı, adeta İlkbahar günlerini andıran hava ile birlikte artan yoğunluktan dolayı umutlandı.

“HAREKETLİLİK EKONOMİMİZİ CANLANDIRDI”

Saraçlar Caddesi esnafı Gökhan İlgiç, kış sezonunda esnafın işlerinin durgun olduğunu belirterek; “Bulgaristan vatandaşlarının burada alışveriş yapması hem ülke ekonomisi için, hem de yerel esnafımız için gayet olumlu bir geri dönüş oluyor. Uzun süredir kış sezonu nedeniyle işlerimiz durgundu. Ama şu anda hareketlilik ekonomimizi canlandırmaya başladı. Havanın ısınmasıyla birlikte insanlar sokağa çıkarak hem geziyorlar, hem de alışveriş yapıyorlar. Şu anda daha çok Bulgaristan vatandaşları alışverişe geliyor. Arada Yunanistan vatandaşlarının da geldiği oluyor. Bulgaristan Levası Türk Lirası’na göre değerli olduğu için alışverişe de yansıyor. Şu anda vatandaşlarımız ekonomik olarak duraksamanın içindeler. İnşallah düzelir” ifadelerini kullandı.

“SICAK HAVA HERKESE FAYDALI”

Saraçlar Caddesi esnafı Arslan Kerimler de hava sıcaklığının artmasının esnafın işlerini de etkilediğini söyleyerek; “İnsanlar sokağa çıkıp gezmeye başlayınca bize de etkisi oluyor. Bugün Edirne’de insan hareketliliği var. Havayı güzel gören mutlu oluyor. Esnaftan da alışveriş yapıyor ve piyasa hareketleniyor. Hava soğuk olunca kimse olmuyor ve herkese yansıyor. Sıcak havanın herkese faydası oluyor” dedi.

“ESKİ İŞLERİMİZ YOK”

Tarihi Ali Paşa Çarşısı esnafı Kadriye Topçu ise çarşıda yoğunluk olmasına rağmen alışverişe yansımadığını belirterek; “Boş kalabalık. Sadece 1-2 müşteri geldi. Bazen yerli, bazen de turist müşterilerimiz oluyor. Daha çok Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşları geliyorlar. ‘Bereket versin’ diyoruz ama eski işlerimiz yok. Yaklaşık 35 yıllık esnafım. Eski günleri bildiğim için bu durum bana tuhaf geliyor. Ama o zamanlar büyük mağazalar da yoktu. Yine de bereket versin” sözlerine yer verdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.