Hava Durumu

Eğitimci Başkan Çakır’dan iktidara tepki: “ÇOCUKLARIN GELECEĞİNDEN TASARRUF EDİYORLAR”

CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, eğitim öğretimin birçok sorunla beraber başlayacağını söylerken; “İtibardan tasarruf etmeyenler, çocukların geleceğinden tasarruf etmeye çalışıyorlar” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2023 20:44
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2023 20:44
https://batiekspres.com/
Eğitimci Başkan Çakır’dan iktidara tepki: “ÇOCUKLARIN GELECEĞİNDEN TASARRUF EDİYORLAR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, yarın başlayacak 2023-2024 eğitim öğretim yılı ilgili açıklama yaptı.

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra eğitimci kimliğiyle de bilinen Çakır, Türkiye’deki eğitim sisteminin durumuna dikkat çekerken; öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin karşı karşıya kaldığı sorunları Batı Ekspres’e anlattı.

“MİLLİ EĞİTİM DEVLET POLİTİKASI HALİNE GELMELİ”

Çakır, Türkiye’de eğitimin, kanayan yaralardan bir tanesi olduğunu söyleyerek; “Ne yazık ki hak ettiği değeri görmüyor. Türkiye’de eğitim, bir devlet politikası haline gelmediği sürece bu yara kapanmayacak. Türkiye’de ideolojik bir eğitim yapılıyor. Aslında Türk Milli Eğitim Sistemi’nin bir devlet politikası haline gelmesi gerekiyor. Biz de onun sıkıntılarını yaşıyoruz. Her geçen gün laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşıyoruz. Ne yazık ki modern çağın gereklerini yerine getiremiyoruz. Yeni eğitim öğretim yılında da bu gibi durumların yaşanmamasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“ÇOK FAZLA ATANAMAYAN ÖĞRETMEN VAR”

Türkiye’de atanamayan öğretmen probleminin yıllardır devam ettiğini belirten Çakır; “İnsanlar okuyorlar, kendilerini yetiştiriyorlar ama ne yazık ki üniversiteden mezun olduklarında atanamıyorlar. Türkiye şu anda atanamayan öğretmen cenneti gibi oldu. Çok fazla atanamayan öğretmen var ve bu çok üzücü bir durum. Bu insanların aileleri var. Hepsi bir umutla çocuklarını okutup öğretmen çıkarmak istiyorlar ama öğretmen sınıfa giremedikten, öğrencisine kavuşamadıktan sonra bir anlamı yok” dedi.

“21’İNCİ YÜZYILDA TÜRKİYE’YE YAKIŞMAYAN BİR DURUM”

Çakır, atanamayan öğretmenlerin olmasına rağmen bazı okullarda öğretmen ihtiyacının da olduğunu söyleyerek; “Keşan’da depreme dayanıklı olmadığı için yıkılan okullar da var. Bu nedenle bazı okullar ikili öğretime geçti. Bu durum çok sıkıntılı ve 21’inci yüzyılda Türkiye’ye yakışmayan bir durumdur. İtibardan tasarruf etmeyenler nedense çocukların geleceğinden tasarruf etmeye çalışıyorlar” sözlerine yer verdi.

“BU DÜZENİN DEĞİŞMESİNİ İSTİYORUZ”

2023-2024 eğitim öğretim yılının başlangıcında Türkiye’nin her alanında ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Çakır; “Çocukların bir servis ücreti, okul ücretine yaklaşmaya başladı. Bu çok ciddi bir sıkıntıdır. Yemek de aynı durumda. Kırtasiye masrafları yüzde 200’e yakın bir artış gösterdi. Bu işin ekonomik boyutu da var. O yüzden nereden baksanız elinizde kalan bir düzen var. Bunun bir an önce değişmesini istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

“ÇİFTÇİ ÇOCUKLARI DA YARIN OKULA BAŞLAYACAK”

Çakır, 1 hafta önce Keşan’ın köylerindeki çiftçileri ziyaret ettiğini söyleyerek; “Onlar için de aynı durumu gözlemledik. Ayçiçeği fiyatları hâlâ açıklanmadı ama çiftçi çocukları yarın okula başlayacak. 10-15 gün sonra üniversiteye gidenler olacak. Onların barınma, ulaşım maliyetleri var. Burada ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz ve gereken desteğin verilmediğini görüyoruz. 2023-2024 eğitim öğretim yılı bu gibi sıkıntılarla başlıyor” ifadelerine yer verdi.

“ÖĞRENCİLERİN YURT SORUNU VAR”

Öğrencilerin birçok problemle birlikte yurt sorunu olduğuna da dikkat çeken Çakır; “Geçen yıl birçok öğrenci parklarda, banklarda yattı. Bunların ivedilikle çözülmesi lazım. Ama ne yazık ki iktidar partisi başka şeylerle uğraşıyor. Türkiye’nin temel sorunlarına eğilmeyen bir iktidar partisi görüyoruz. O yüzden yerel seçimle birlikte Türk insanı hak ettiği değeri görmeye başlayacak. Buna öncülük eden de CHP’li kadrolar olacak. Edirne’de ilçeler ve beldelerle beraber merkez dahil olmak üzere 16 belediyenin tamamını biz alacağız. Buna inanıyoruz ve yapacak gücümüz de var. Halkımızdan da bu motivasyonu alıyoruz. Ondan sonra da önümüzdeki ilk genel seçimde sandıkta gereken neyse onu yapacağız” dedi.

“CHP’Lİ KADROLARLA BİRÇOK ŞEY DEĞİŞECEK”

Çakır, CHP’li kadroların Türkiye’yi yönetmeye başlamasının ardından sorunların da çözüleceğini belirterek; “CHP Keşan İlçe Başkanı olarak buradan söz veriyorum; bu ülkeyi CHP’li kadrolar yönetmeye başladığında eğitimden sağlığa, bilimden teknolojiye, insan haklarından temel hürriyetlere kadar birçok şey değişecek. Türk insanı hak ettiği değeri, CHP’li kadrolar tarafından yönetilmeye başlandığında bulacak. Çünkü bizim için sağlık, eğitim, barınma olmazsa olmazımızdır. O yüzden bu düzenin bir an önce değişmesi lazım. İnanıyorum ki yerel seçimde biz bu ateşi yakacağız, ilk genel seçimde sandıkta halkımız gerekeni yapacak ve CHP’li kadroları göreve getirecektir” diye konuştu.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.