Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Emekliler açlıkla savaşa terk edilmemeli”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, emeklilerin yetersiz maaşlarla açlıkla mücadele etmek zorunda bırakıldığını eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2024 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2024 11:48
Kaynak: Haber Merkezi
“Emekliler açlıkla savaşa terk edilmemeli”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Nurten Yontar, TBMM'de gerçekleştirdiği konuşmada, 2024'ün "Emekliler Yılı" ilan edilmesine rağmen, emeklilerin yetersiz maaşlarla açlıkla mücadele etmek zorunda bırakıldığını eleştirdi. Yontar, emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılması ve düzenli olarak enflasyona göre güncellenmesi gerektiğini vurguladı.
Yontar konuşmasında şunlara yer verdi:

"SGK'nın verilerine göre, Türkiye'de yaklaşık 16 milyon emeklimiz bulunuyor. Bu insanlarımız, insan onuruna yakışır bir gelir düzeyinden çok uzaktalar. 2024 için belirlenen en düşük emekli maaşı olan 10 bin lira, açıkça emeklilerimizi açlığa mahkûm etmekte.
CHP olarak, emeklilerimizin daha iyi koşullarda yaşaması için gerekli tüm yasal önerileri sunduk ancak bu öneriler AKP ve MHP oylarıyla ne yazık ki reddedildi. Biz, en düşük emekli aylığının asgari ücretle eşitleneceği ve üç ayda bir enflasyon oranına göre güncelleneceği bir düzenleme önerdik.
Ülkemizdeki ekonomik kaynakların yeterli olduğuna inanıyoruz. Sorun, bu kaynakların yönetiminde. İsraf ve gereksiz harcamaları kısarak emeklilerimizin hak ettiği refah seviyesine ulaşmalarını sağlamalıyız. Türk-İş'in 2024 Mart ayında açıkladığı verilere göre, bir ailenin açlık sınırı 16 bin 793 TL, yoksulluk sınırı ise 54 bin 700 TL'dir. Bu durum, emeklilerimizin yaşadığı ekonomik sıkıntıların boyutunu gözler önüne seriyor.”
Yontar konuşmasını, hükümetin yoksullukla mücadele konusunda yetersiz kaldığını ve düzensiz göçmen politikalarının ülkeyi daha da derin bir yoksulluğa sürüklediğini belirterek tamamladı. Ayrıca Yontar, "CHP olarak, intibak sorunlarının çözülmesi, emekli aylıklarının asgari ücrete eşitlenmesi, her bayram asgari ücret düzeyinde ikramiye verilmesi ve emeklilerin bankalardan aldıkları promosyonların iyileştirilmesi için mücadele edeceğiz" diyerek Türkiye ittifakının bu konularda hükümete net bir mesaj verdiğini ifade etti.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.