Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

EMİR: HERKES OY KAYBETTİ

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini değerlendiren AK Parti 25. Dönem Edirne Milletvekili Şemsettin Emir "MHP dışındaki bütün partiler oy kaybetti" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2023 15:12
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2023 15:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://batiekspres.com/
EMİR: HERKES OY KAYBETTİ

Edirne AK Parti 25. Dönem Milletvekili Şemsettin Emir 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri ile 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirdi. Cumhur İttifakı seçim çalışmaları kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen AK Parti 25. Dönem Milletvekili Şemsettin Emir önemli açıklamalarda bulundu.

“BÜTÜN SİYASİ PARTİLER OY KAYBETTİ”

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Emir “14 Mayıstaki Cumhurbaşkanlığı ve Parlemanto seçimleri sonuçlanmıştır. Nasıl sonuçlanmıştır? Cumhur İttifakı 323 Milletvekili ile mecliste salt çoğunluğu sağladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49.50 oy aldı. Kılıçdaroğlu yüzde 44.50 civarında oy ile ipi göğüsleyemedi. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. Türkiye’de bütün siyasi partiler oy kaybına uğradı. Cumhuriyet Halk Partisi yüz yıllık bir parti ve geldiği yer ortada, tekbaşına girdiği zaman aldığı oy yüzde 24 ile 25 civarında, bugün nereden baksan 5 parti olarak girdiği seçimde aldığı oy yüzde 24.50  civarında. Bu ne demek oluyor? Cumhuriyet halk partisinin oyları düşmüş, bunu yerelde de gördük. Edirne geneline baktığımız zamanda CHP’nin oyları büyük miktarda düşmüştür. 14 bin ile 16 bin arasında düştüğünü gördük. Peki AK Partinin oyları yükseldi mi? Hayır, AK Partinin oyları da düştü. Peki İYİ partinin oyları yükseldi mi? Rakamsal olarak baktığınız zaman Edirne’de özelinde İYİ Parti’nin oylarının yükseldiği görünüyor. Hayır yükselmedi. O CHP’ye olan tepkiden dolayı, bir kısım vatandaşlarımız gitti İYİ Parti’ye oy verdi. Edirne’de oyu yükselen parti hangisi? Milliyetçi Hareket Partisi şu anda bana göre. Peki Türkiye geneline baktığımız zaman sadece MHP  bir milletvekili fazla almış , AK Partinin milletvekili sayısı düşmüş, CHP ise geçen sefer düştüğü gibi bugünde kendi oylarıyla çıkardığı milletvekilleri ile 29 Mayıs’ta 38 tanesi daha düşecek. Neredeyse ana muhalefet partisi olma vasfını kaybedecek. Bu arada HDP’nin oyları yükselmiş mi? Hayır, yükselmemiş, onlar da düşmüş. İYİ Parti ise yüzde 10’luk baraj kalsaydı İYİ Parti baraj altında kalacaktı” dedi.

TRAKYA’DA KAÇ VEKİL VAR?

Trakya genelini değerlendiren Emir bu konuyla ilgili olarak da “Şu anda genel manada baktığımız zaman Çanakkale’de bir tane milletvekili kaybı var AK Parti’nin, Tekirdağ’da aynı milletvekilleri aldı 3 tane, Edirne’de zaten bir milletvekilimiz vardı yine bir, Kırklareli’nde bir milletvekilimiz vardı, yine bir vekilde kaldı” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI OLSA BİLE İCRAAT YAPAMAZ

Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olması halinde icraat yapamayacağını ileri süren Emir daha sonra şunları söyledi: “Parlamentoda 323 sandalye ile salt çoğunluğu AK Parti eline geçirdi. Dolayısıyla parlemento kısmı bitti ve bir kenara konuldu. Şu anda Türkiye’de birinci turda yapılan parlemanto seçimileri ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Cumhur ittifakı salt çoğunluğunu mecliste sağladı. Parlemantoda çoğunluk 323 sandalye ile Cumhur İttifakında. Velev ki Kılıçdaroğlu seçilse dahi herhangi bir icraat yapamaz. Bütçe çıkartamaz. Meclis ne yapar, bir kanun yapar, bir bürokrat bile atayamaz, vergi alamaz. Peki nasıl hükümet edeceksin sen? Sadece bakanlar kurulunu tespit eder ama hiçbir icraat yapamaz.”

Emir, Kılıçdaroğlu’nun adaylıktan çekilebileceğini de ileri sürdü.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.