Hava Durumu

“ESNAFI BİTİRDİLER”

CHP önceki dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Ahilik Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, zincir marketlerin esnafı bitirdiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2023 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2023 17:15
https://batiekspres.com/
“ESNAFI BİTİRDİLER”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) önceki dönem Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 18-24 Eylül 2023 tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası’nda esnafın durumu ile ilgili açıklama yaptı. Gaytancıoğlu, esnafın özellikle ekonomideki önemine dikkat çekerek, yaşadığı problemleri dile getirdi.

Kendisinin de esnaf çocuğu olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, esnafın sürdürülebilirliğini devam ettirebilmesi için yaşadıklarına dikkat çekti. Gaytancıoğlu, özellikle kentlerde sayıları her geçen gün artan market zincirlerinin esnafa etkisini değerlendirirken; esnafın tarihsel süreç içinde düşen yaşam standardını hatırlattı.

“ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA”

Gaytancıoğlu, esnafın işini sürdürebilmesi için yapması gerekenleri hatırlatırken “Esnaf dediğinin bir miktar sermayesi vardır, bununla mal alır. Fakat Bağ-Kur primi zamanı, kasada para olsa da mal alması lazımdır. Bağ-Kur primi, kira, elektrik, varsa işçinin maaşı ödenecek. İşten çıkınca evin ihtiyaçları alınacak. Ama o gün iş yapmadıysa kredi ile halleder. Ödemesi geldiği zaman müşteri geldiğinde ödeyebilir. Özellikle bu aralar müşteri de gelmiyor. Gelince de sattığı ürün kaç TL ise indirim talep eden müşteriye zararına bile satar. Esnafımız bu durumdadır. Hâlbuki esnaf orta direktir. Orta direği güçlendirmek lazım. Esnaf mal satıp evine yeni mal alır, evinin masraflarını karşılar, dükkânını büyütmeye çalışır. Aldığı kredilerle de uzun vadeli yatırım yapar. Esnaf artık bunları düşünemiyor, çok zor durumdalar” ifadelerini kullandı.

“3 HARFLİ MARKETLER ESNAFI BİTİRDİ”

Esnafın sanatkâr olduğunu vurgulayan Gaytancıoğlu; “Esnaf aynı zamanda sanatkârdır. Demirci ustası, terzi ustası, aşçıdır; bunlar hepsi birer sanattır. Esnaf bir ürünün üretimiyle uğraşır. Yanında da çırak yetiştirir. Çırak zamanla kalfa ve usta olur. Birbirlerine el verirler ve dükkân açarlar. Ama 3 harfi marketler maalesef esnafı bitirdiler. Kırtasiyeci, nalbur, bakkal, oyuncakçı gibi esnafı bitirdiler. Bunlarda her şey bulunuyor. Eskiden okul zamanı kırtasiyelerde sıra olurdu. Şimdi kırtasiyeciler sinek avlıyor. Ülkede durum esnaf için hiç iyi değil” dedi.

“NASIL ESNAF OLSUN?”

Gaytancıoğlu, esnafın yaşam standardının düştüğüne dikkat çekerek; “Eskiden bir ailenin çocuğu, askere gitmeden önce nişanı yapılır, askerden sonra da evlendirilirdi. Çocuğun işi yoksa bir miktar kredi çekilir, bir dükkân açılırdı. Orada çeşitli ürünler satar, esnaf olurdu. Ama şimdi bu insanlar nasıl esnaf olsun? Her yerde 3 harfli marketler var. Esnafın çocuğu da mecburen buralarda asgari ücretle çalışıyor. Yaşam standardı gün geçtikçe düşüyor” sözlerine yer verdi.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.