Hava Durumu

“FAİZ HARAM OLMAKTAN ÇIKTI MI?”

Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, iktidarın faizi 5 puan artırarak 35’e çıkarmasını eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2023 13:52
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2023 13:52
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
“FAİZ HARAM OLMAKTAN ÇIKTI MI?”

CHP'nin önceki dönem Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, son faiz artışlarını sert bir şekilde eleştirdi. Gaytancıoğlu, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını 5 puan artırarak yüzde 35'e yükseltmesini sorguladı. Gaytancıoğlu hükümetin geçmişte faize karşı olduğunu belirtti ve şu anda neden sürekli faiz artışlarına gittiğini eleştirdi.

www.batiekspres.com haber sitesine konuşan Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları dile getirdi:

“Merkez Bankası faizi 5 puan daha arttırarak yüzde 35'e yükseltti, hesaplarına gelince NAS, gelmeyince faiz artırımı. Vatandaşlarımız her faiz arttırımında daha da zora düşüyor. Peki ama dolar niye düşmedi diyenlere, yüzde 70 enflasyon var kardeşim demezler mi? Faiz oranı yüzde 35 oldu. Dolar 7-8 lira seviyelerindeyken neden sürekli faizi düşürdünüz?

Ne oldu şimdi? Faiz haram olmaktan çıktı mı? Dolar oldu 30 liraya yaklaştı. 4 katına çıktı. Olan orta ve alt gelirlilere oldu. Orta gelirli kalmadı zaten şu an ülkemizin çoğu fakir. Vatandaşlarımız evinin idaresini bile yapamaz oldu. Her şeyin fiyatı katlanarak artıyor. Gıda, giyim. Ev kirası derken çocuklarını okula gönderirken ceplerine harçlık koyamaz hale geldiler.

Hızlı faiz artışlarına rağmen dış finansman sorunu da devam ediyor. Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinde iyileşme varda biz mi göremiyoruz? İğneden ipliğe akaryakıttan ete, süte her şeye acımasız zamlar yapıyorlar. Vatandaşın cebinde para yok diye kredi kartı kullanayım diyor ama onu da kullanmayı zorlaştırıyorlar. Vergilere zam üstüne zam bindiriyorlar, insanların yaşam ve harcama alanlarını daraltıyorlar. Ama her ne hikmetse bir türlü ülke ekonomisinin iflas ettiğini söyleyemiyorlar.”

ERGİN SÖZER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.