Hava Durumu

Gaytancıoğlu Kerkük’e dikkat çekti: “ABD’NİN PLANINA TERK EDİLEMEZ”

-CHP önceki dönem Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Kerkük’te meydana gelen olaylara dikkat çekerek; “Kerkük'ün kaderi, ABD'nin ve terör örgütlerinin rızası ve planlarına terk edilemez” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2023 00:13
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2023 00:13
https://batiekspres.com/
Gaytancıoğlu Kerkük’e dikkat çekti: “ABD’NİN PLANINA TERK EDİLEMEZ”

CHP önceki dönem Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu , Irak’ın Kerkük kentinde meydana gelen olaylarla ilgili açıklama yaptı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Kerkük ile ilgili Batı Ekspres’e konuşan Gaytancıoğlu, olayların arkasında Büyük Ortadoğu Projesi’ni planlayanların olduğunu söyledi.

Gaytancıoğlu, Kerkük’te yaşanan olayların büyük bir endişe kaynağı olduğunu belirterek; “Türk yurdu olarak kabul edilen Kerkük, Irak ve Suriye'de yeniden Büyük Ortadoğu Projesi'nin (BOP) planlarının uygulanmasına dair işaretlerle karşı karşıya. Bu olayların sonucunda Arap, Kürt ve Türk Müslümanlar arasında yaşanan çatışmalar, bölgeyi kan gölüne çevirmiştir. Bu olayların arkasında yer alan BOP'çular, bu durumdan fayda sağlama peşindedirler ve onları bilerek veya bilmeyerek destekleyen herkes bu sorumluluğu taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

“TÜRKMENLERİN VARLIĞINI TEHDİT ETMEKTEDİR”

Irak'ın Türkmen coğrafyasında uzun süredir sistemli demografik değişikliklerin devam ettiğini söyleyen Gaytancıoğlu; “Özellikle kadim Türk şehri Kerkük ve çevresinde terör örgütlerinin ve teröristlerin kullanılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmış gibi görünüyor. Bu durum, bölgedeki istikrarsızlığı artırarak Türkmenlerin yaşadığı yerlerdeki varlığını tehdit etmektedir. Kerkük'ün kaderi, ABD'nin ve terör örgütlerinin rızası ve planlarına terk edilemez. Bu durum, bölgedeki istikrarsızlığı artırarak Türkmenlerin yaşadığı yerlerdeki varlığını tehdit etmektedir” dedi.

“TÜRKİYE TAHAMMÜL GÖSTERMEMELİDİR”

Gaytancıoğlu, Türkiye’nin krize müdahale etmesi gerektiğini belirterek; “Türkiye, bu tür olaylara bir kez daha 'Süleyman Şah rezaleti' gibi bir rezalete tahammül göstermemelidir. Uluslararası topluluğun bu krize müdahale etmesi ve Kerkük'ün istikrarının yeniden sağlanması için çaba harcaması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye'nin, bölgedeki Türkmenlerin haklarını ve güvenliğini koruma konusundaki kararlılığını sürdürmesi önemlidir” sözlerine yer verdi.

ERGİN SÖZER

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.