Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ilgın; “Üreticimiz zorda”

Edirne Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen Ilgın, üreticinin ürettiği çiğ sütü maliyetinin altında sattığını ve zor durumda olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 15:34
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 15:36
Kaynak: Haber Merkezi
Ilgın; “Üreticimiz zorda”

Edirne Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen Ilgın çiğ süt fiyatında açıklanan Şubat ayı maliyetine dikkat çekerek “Üreticimiz zorda, bir litre çiğ inek sütünün maliyeti 17 lira 46 kuruş, ancak üreticimiz sütü 15 liraya, maliyetinin altında bir fiyata süt satıyor.” dedi.

Bu durumun sonucu olarak köylerde süt üretiminin düştüğünü de belirten Ilgın sektörde istikrarın çok önemli olduğunu vurgulayarak Türkiye’de 2020 yılında 23,5 milyon ton olan süt üretimi 2021 yılında yüzde 1,3 azalışla 23,2 milyon tona, 2022’de ise bir önceki yıla göre yüzde 7 düşüşle 21,5 milyon tona geriledi. Süt üretici desteklenmezse süt üretimi, talebinin oldukça altında kalacaktır” dedi.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği’nin (TÜSEDAD) bir litre çiğ inek üstünün maliyetini 17 lira 46 kuruş olarak açıkladığını ifade eden Ilgın buna karşılık Ulusal Süt Konseyi’nin litre başına 13 lira 50 kuruşluk çiğ süt referans fiyatı verdiğini bunun da maliyetlerin altında bir rakam olduğunu söyledi.

Başta en temel girdi maliyeti yem olmak üzere hayvancılık maliyetinin sürekli arttığının altınını çizen Ilgın bölgemiz köylerinde ise bir litre çiğ inek sütünün 15 lira düzeyinde satıldığını ifade etti. Market fiyatlarının ise bu fiyatının 2-2,5 katı düzeyinde olduğunu ve bu durumda hem üreticinin hem de tüketicinin mağdur olduğunu belirtti.

Hem üretenin hem de tüketenin kazandığı bir düzenin gerekliliğine dikkat çeken Egemen Ilgın şu an ciddi bir gıda enflasyonu olduğunu bu gıda enflasyonunun çözümünün de kooperatifçilik olduğunu vurguladı. 

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.