Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kahraman’dan kadınlara özel kutlama

CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk kadınına verdiği önemi vurgulayarak, "Ey Kahraman Türk Kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın" sözlerine dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2023 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2023 15:27
Kaynak: Haber Merkezi
Kahraman’dan kadınlara özel kutlama

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Samet Kahraman yaptığı açıklamasında şunları dile getirdi: “Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Ey Kahraman Türk Kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’ ’demiştir.

 Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadına 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma sonra köylerde muhtar olma köy heyetine seçilme hakkı tanınan kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı 5 Aralık 1934 yılında Anayasa ve Seçim kanununda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. Kadının seçme ve seçilme hakkı Atatürk’ün en önemli devrimlerindendir. Kadınlarımız sosyal, kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında ve toplumsal yaşamda erkeklerle eşit haklara sahiptir. Kadınlarımızın yerelde, genelde, iş dünyasında daha çok görev almaları gerekmektedir. Varlıkları ile ellerinin değdiği her yeri güzelleştiren, yaşanılır kılan tüm kadınlarımızın bu önemli gününü kutluyor saygılar sunuyorum.”

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.