Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kan bağışına ilgi çok az

Kızılay’ın Edirne Saraçlar Caddesi’nde belirli günlerde kurduğu kan bağışı çadırına ilgi oldukça az. Dün 25, bugün ise sadece 6 bağışçı kan bağışında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2024 17:38
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 17:41
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Kan bağışına ilgi çok az

Edirne’de Kızılay şehrin belirli noktalarında ve ilçelerde zaman zaman kan bağışı çadırları kuruyor ya da merkezden gelen kan bağışı aracı vasıtasıyla bağışçılardan kan alıyor.

Ancak buna rağmen ülke genelinde en az 30 bin ünite olması gereken kan stoku, 25 bin seviyelerine düşmüş durumda. Bu miktarın düşmesinde havaların soğuk olmasının etkisi olduğunu söyleyen Kızılay Kan Bağış Merkezi doktorlarından Dr. Wasim Zaben; “Son zamanlarda bu soğuk havalarda kan bağışı oldukça azalmıştı. Bizim Edirne’de çeşitli noktalarda, Saraçlar Caddesi’nde başta olmak üzere merkezimiz de hem hafta içi hem hafta sonu açıktır. Kurumlara da gidiyoruz. Son zamanlarda soğuk havalardan dolayı yeterli bağışı alamıyoruz. Dün 25 ünite kan alındı, bugün ise 6 ünite kan alındı. Bu konuda halkımızın biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Kan acil bir ihtiyaç değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Hastanede yatan yakını olanlar, hasta ismi vererek Kızılay’da da kan verebilir. Kan stokumuz şu an itibariyle ülke genelinde 25 bin ünite olarak gözüküyor ama 30 binin üzerinde olması gerekiyor. Önceki gün Selimiye meydanındaydık. Dün ve bugün Saraçlar Caddesi’ndeyiz. Yarın ise Keşan’a gideceğiz. Her gün bir yerlere gidiyoruz ama merkezimiz hafta içi saat 8.30 - 17.30 arası, hafta sonu ise saat 10.00 - 19.00 saatleri arasında açık. Halkımızdan kan bağışı konusunda daha duyarlı olmasını bekliyoruz” dedi.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.