Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Keşan’a 33 milyon TL hibe

Keşan Belediye Meclisi’nin Aralık ayı olağan toplantısı yapıldı. Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Keşan’a 33 milyon lira hibe aldıklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2023 17:26
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2023 17:27
Kaynak: Haber Merkezi
Keşan’a 33 milyon TL hibe

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında yapılan toplantı; Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı.

Toplantıda, AK Partili Meclis üyeleri; Barbaros Tokgöz, Mitat Bulut ve İYİ Partili meclis üyesi Zafer Topçu izinli sayıldı.

Toplantıda maddelere geçilmeden önce gündeme; Keşan Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü’nün 2023 yılı bütçelerinde yer alan ve yıl sonuna kadar kullanılmayacağı anlaşılan ödeneklerin, ödenek ihtiyacı olan müdürlüklere aktarılmasıyla ilgili komisyon raporunun meclis tarafından görüşülmesi; 129 No’lu Paşayiğitliler Minibüs Midibüs Otobüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin 06.12.2023 tarihli yazısı ile ücret tariflerine zam talepleri konulu dilekçelerinin görüşülmesi; Meclis Başkanı Mustafa Helvacıoğlu tarafından verilen belediyenin 2022 Yılı Sayıştay Denetim sonuçları hakkında konulu önergeleri ilave edildi.

“HİÇBİRİMİZ ÇİĞ YEMEDİK”

Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce Helvacıoğlu, 2022 Yılı Sayıştay denetim sonuçları hakkında basında çıkan haberler ile ilgili konuştu. Haberin doğru olmadığını ve meclisin zan altında kaldığını ifade eden Helvacıoğlu, “Haberde belediyenin zarar ettiği yazılmış; ama belediyeler zarar etmez, borç öderler” diyerek şöyle konuştu: “Belediyemiz 2021 yılında Sayıştay denetimine tabi tutuldu. Rapor bize 2022 yılında sunuldu. Bu rapora da isteyen herkes erişebilir. Raporun birinci bulgusunda ‘Maddi durağan bulgular gerçeği yansıtmamaktadır’ diyerek eleştiri gelmiş. Bu maddi durağan varlıklar, bina, arsa, taşıt, şebeke borusu dahil hepsi durağan varlık olarak geçer. Bunların hiçbiri 30 yıldır kayıt altına alınmamış. Fatura ile alınmış; ama envantere işlenmemiş. Sayıştay işlenmesini istemiş.  Belediyemize ait 912 adet taşınmaz rayiç bedeller üzerinden kayıtlara geçmiş. Bütün müdürlülerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca belediyemize ait tüm taşınmazların da amortisman kayıtları da yapılmış, Sayıştay’ın eleştirisini gerçekleştirmişiz. Belediyemizin bütçesinde herhangi bir harcama yapılmamıştır, zarar da yoktur. Bunlardan dolayı kayıtlarımızda görünmeyen taşınmazlar, o yılın hesaplarına kayıt edilince, değer artışı olmuş. 2022 yılının ödemesi olmayan bir artış olmuş. Ben size gerçeği anlatayım. 2022 yılında aziz meclisimiz 270 milyon lira gelir ve 338 milyon lira gider olmuş. O dönemde bütçemiz 270-300 milyon TL arası. 68 milyon TL o yıl fark olmuş. Bütün meclis zan altında. Borcumuz olabilir ama ‘zarar etti’ demek belediyeyi rencide ediyor. Siyasete giriliyor. Hiçbirimiz çiğ yemedik” dedi.

Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

“33 MİLYON LİRA HİBE TARİHİ BİR REKOR”

Toplantıda ilk olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 20.11.2023 tarih ve 4445839 sayılı yazısı ile “Keşan Kent Müzesi Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenlemesi” işlerinin tamamlanabilmesi için belediyeye gönderilen 33 milyon TL hibenin kabulü meclis tarafından görüşüldü.

Madde hakkında bilgi veren Helvacıoğlu, “Belediyemize Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 33 milyon TL hibe gönderilmiştir. Tarihi bir rekor. Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza ve milletvekilimize herkese teşekkür ediyorum. 4,5 yılda 57. Mecliste 38’inci hibe. Çaba sarf ediyoruz ve 33 milyon TL hibeyi aldık. Bunu takdir etmemiz lazım. 18 Mart’ta Allah’ın izniyle müzemiz ve bahçemiz Keşan’ımıza değer katacak. Geçmiş ile geleceğimizi buluşturacağız. Gelecek ay gerçekleştireceğimiz meclis toplantısına da yine hibe kabulü maddesi getireceğiz. 3 hibe daha gelecek. 33 milyon dile kolay. Bu hepimizin başarısı. Cumhurbaşkanımız Keşan’a değer kattığını kendisi de ifade etti. Keşan’ın ne kadar kıymetli olduğunu kendisi de söylüyor. 33 milyon TL ile müzemizi tamamlayacağız” dedi.

Grup sözcülerinin görüş bildirmesinin ardından yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi.

“VATANDAŞI 7 YIL OYALADINIZ”

Madde ile ilgili bilgilendiren Helvacıoğlu, pazaryerinin üzerinin kapatılması konusunun yine gündeme geldiğini belirterek, “Kaçıncıya hayır deniyor saymadım. İYİ Parti kendi ayakları üstünde dursunlar. Ülke genelinde ayrıldılar burada neden ayrılamıyorlar bilemiyorum. Kapalı diye sunulan bu pazaryerinin derdinden kurtulalım. Bu benim ayıbım değil. Bu geçmiş dönemin ayıbı. Gelin bu ayıbı birlikte örtelim. Keşan’ın gündeminden kalksın. Yaptırılmıyor. 19 milyon TL’ye proje hazırladık ama yaptırılmıyor. Hazırlattığımız projeye İmar Komisyonu da baktı. İhaleye çıktık ama arsa satışı lazım. 2 pazaryeri lazım. Bir; mevcut alanın üstünün kapatılması lazım. İki; 17 sokakta kurulan pazarın eski itfaiye alanına taşımamız lazım. Bir yangın olsa müdahale edemeyiz. Yazık olur vatandaşımıza. Bedavaya satmıyoruz. Bu malı satıyoruz, pazaryeri sorununu çözüyoruz. 5 yıldır devam eden 'hayır’ları bugün hayıra çevirelim. Belediyenin başka işlere de bakması lazım. Kültür Bakanlığı’ndan 40 milyon TL hibeyi de bu yılın sonunda kaçırmayalım. Ancak siz ‘kredi veriyoruz’ diye tutturmuşunuz. Cuma giyim Cumartesi sebze pazarı kurulsun dedik, ‘Et tırnaktan ayrılmaz’ dediler. Kimse evet demiyor. Pazarın üzerini kapatırsak sokaklardaki esnaflarımız ne yapacak? İkisine birden işlem yapmak kaydıyla tarihi bir fırsat geliyor. Bunu kabul etmezseniz ben Ocak ya da Şubat ayında çözüm buluyorum. Keşan halkına bakışınızı göstermek için bu maddeyi gündeme getirdim. Pazarcılarla toplantı yapacaktım ama rencide etmek istemedim. Hepsi kızgın, tek tek görüşüyorum. Vatandaşı 7 yıl oyaladınız. Torbadan tavşan çıktı. Şimdi ‘kapatalım’ diyoruz, Helvacıoğlu sözünü tutmasın diye ‘hayır’ diyorsunuz. Ben Meclis Başkanıyım, karar vericisi meclis. Hadi meclis hep birlikte görevini yapsın. Bir gün pazaryeri Keşan’a yetmeyecek. Yeni bir pazaryeri için Meclis olarak 27 dönüm yer kazandırdık. Bugün kim gelirse gelsin Keşan’ın pazaryeri bir gün burası olmayacak. Keşan büyüyor. Ancak bir süre olması için çözümler vardı. Tarihi fırsatı kaçırıyoruz. İYİ Partililer kendi ayakları üzerinde dursun” şeklinde konuştu.

Grup sözcülerinin görüş bildirmesinin ardından yapılan oylamada madde oy çokluğu ile reddedildi.

BANDOCU YEVMİYESİ VE MİNİBÜS ZAMMI KOMİSYONA

Daha sonra görüşülen “Belediye Şehir Bandosu ekibinde görev yapan bando şefi ve erlerine 2024 mali yılında uygulanacak yevmiyelerin müdürlük teklifi doğrultusunda Meclis tarafından görüşülmesi” ve  “S. S. 25 No’lu Şehiriçi Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin 23.11.2013 tarihli yazısı ve yazı ekinde gönderilen ‘Ücret tarifelerine zam talebi’ konulu dilekçelerinin Meclis tarafından görüşülmesi” maddeleri Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

“KAYBEDEN KEŞAN OLUYOR”

Toplantı “Belediyemizce 2024 yılında uygulanacak Vergi, Harç ve Ücret Tarifelerinin Meclis tarafından görüşülerek karara bağlanması” maddesinin görüşülmesiyle sürdü.

Maddeyle ilgili konuşan Helvacıoğlu, komisyonun uzunca bir süre çalıştığını dile getirerek şunları söyledi: “Su konusunda halkımıza iyi görünmek amacıyla suya yüzde 25 zam yapılması için sarf edildi. Suyun olmadığı bir şehirde, suyun çok kıymetli olduğu, su kıtlığının olduğu bir dönemde suyu sudan ucuza getirmişler. Keşan’a su getirmek için yılda 40 milyon TL enerji giderimiz var. Diğer tarafta yılda 40 milyon TL su parası toplayamıyoruz. Biz yüzde 58 yeniden değerleme oranı istedik. Suyun bize maliyeti 32,70 TL. Şu anda 14.88 TL’ye su satıyoruz. Yani yüzde 100’ün üzerinde zarar ediyoruz. Edirne ve Uzunköprü’de suya her ay zam yapılıyor. Ama Keşan AK Partili belediye diye vurun abalıya yapıyorsunuz. Halkla işiniz yok. Edirne her ay zam yapmaktan utandı diye yüzde 30 indirim yaptı. Seçim geldi yüzde 30 indirim. Seçim gelmesine rağmen belediyenin, Keşan’ın suyunu verimli bir şekilde kullanmak için gerçek değerini istiyoruz. Dip not düşüyorum; Kaza ile seçim kazanırlarsa 1 Nisan bütün mülkler satılacak, su fiyatı da değişecek.  94 mülk satmışlar. Yapılandırmalar ile vatandaşımızı koruduk. Cumhur İttifakı, AK Parti belediyesi iş yapmasın diye arsa satılmasın suya güncelleme yapılmasın. Hayır, kaybeden Keşan oluyor.”

Grup sözcülerinin görüş bildirmesinin ardından komisyon raporu oy birliği ile kabul edildi.

TAKAS VE TAHSİS İSTEĞİ DE KOMİSYONA

Daha sonra görüşülen “İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzden gelen yazıya istinaden, 27.11.2023 tarih ve 22166 kayıt sayılı dilekçe ile Aşağı Zaferiye Mahallesi, 924 ada, 8 numara parsel (eski 306 ada 1 parsel) için 18. Madde uygulaması yapıldığı, plan değişikliği ile yeni oluşturulan park ve imar yolu ile bedelsiz kesinti alanının yüzde 40’ı aştığı belirtilmiştir. Mağduriyetin giderilmesi için yeşil alana ayrılan 1168 m² yüzölçümlü alana karşılık Belediye sınırları içinde takas yoluyla arsa verilmesi talep edilmiştir. Bahse konu takas talebinin Meclis tarafından görüşülmesi” ve “İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzden gelen yazıya istinaden, 22.08.2023 tarih ve 16024 sayılı dilekçe ile İstasyon Mahallesi, 70 ada, 138 bin 450,00 m² yüzölçümlü 5 numaralı parsel için Tarımsal Amaçlı Tesis amaçlı imar planı yapımı talep edilmiştir. Bahse konu plan değişikliğinin Meclis tarafından görüşülmesi” maddeleri İmar ve Bayındırlık komisyonuna havale edildi.

KULLANILMAYAN ÖDENEKLER AKTARILDI

Toplantıda görüşülen; Keşan Belediyesi Emlak İstimlak Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü’nün 2023 yılı bütçelerinde yer alan ve yıl sonuna kadar kullanılmayacağı anlaşılan ödeneklerin, ödenek ihtiyacı olan müdürlüklere aktarılmasıyla ilgili komisyon raporu oybirliği ile kabul edilirken, 129 No’lu Paşayiğitliler Minibüs Midibüs Otobüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin 06.12.2023 tarihli yazısı ile ücret tariflerine gönderile zam talepleri konulu dilekçeleri ise Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.