Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Keşan’a 7 türbinlik DRES projesi

Keşan’a bağlı Kızkapan, Orhaniye, Suluca ve Yeşilköy köyleri mevkiinde planlanan 7 türbinlik DRES projesi için ÇED süreci başlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2024 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2024 17:31
Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ
Keşan’a 7 türbinlik DRES projesi

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Kızkapan, Orhaniye, Suluca ve Yeşilköy köyleri mevkiinde planlanan Arel Depolamalı Rüzgâr Enerji Santrali (DRES) projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda, 7 adet türbin planlanan DRES projesinin ÇED başvuru dosyasının incelenerek, ÇED sürecinin başlatıldığı belirtildi. Duyuruda, proje ile ilgili görüş, soru ve önerilerin Edirne Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü veya Bakanlığa gönderilebileceği ifade edildi. Duyuruda ayrıca projenin ÇED başvuru dosyasına da yer verildi.

TARIM ARAZİSİ VE ORMAN ALANLARINDA

Projenin ÇED başvuru dosyasına göre; planlanan 7 adet rüzgâr türbininden T1, T2 ve T4 numaralı türbinler Orhaniye Köyü, T3, T5, T6 ve T7 numaralı türbinler ise Suluca köyü, Elektrik Depolama Ünitesi ve Şalt Sahası da Orhaniye Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Proje alanı, 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planında tarım arazisi ve orman alanları leke alanında kalıyor.

UĞUR AKAGÜNDÜZ

Kaynak: UĞUR AKAGÜNDÜZ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.