Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kılıçdaroğlu’ndan Demirtaş Ziyareti

CHP önceki dönem Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Demirtaş dışarıda olsaydı sivil siyasetin önü çok daha rahat açılırdı ve ben eminim terör olayları da biterdi” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 28.05.2024 17:22
Haber Güncellenme Tarihi: 28.05.2024 18:02
Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK
Kılıçdaroğlu’ndan Demirtaş Ziyareti

olsaydı sivil siyasetin önü çok daha rahat açılırdı ve ben eminim terör olayları da biterdi” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) önceki dönem Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne’de F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ve eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Selçuk Mızraklı’yı ziyaret etti. Yaklaşık 3 saat süren ziyaret sonrası çıkışta açıklama yapak Kılıçdaroğlu, “Demirtaş dışarıda olsaydı, sivil siyasetin önü çok daha rahat açılırdı ve ben eminim terör olayları da biterdi. O nedenle Sayın Demirtaş'ın içeride tutulmasını asla doğru bulmuyorum” dedi.

Demirtaş’ı ve Mızraklı’yı sağlıklı gördüğünü, Türkiye’nin sorunlarını yakından takip etmelerinin kendisini mutlu ettiğini belirten Kılıçdaroğlu; “Sayın Demirtaş sivil siyasetin öncüsü. Türkiye'de herkesin huzur içinde yaşamasını, mutlu yaşamasını arzu ediyor. Türkiye'yi yakından izliyor, dünya siyasetini yakından izliyor. Sayın Mızraklı da aynı şekilde. Dolayısıyla bizim görevimiz yeni bir siyaset dilini Türkiye'yi egemen kılmak Türkiye'de bütün arkadaşları, bütün yurttaşları bütün dostların huzur içinde yaşamasını, sağlıklı yaşamasını, barış içinde yaşamalarını, düşüncelerini özgürce dile getirmelerini arzu ediyoruz. Ben Sayın Demirtaş'ı uzun süredir izliyorum. Kendisini yakından görmem, uzun bir sohbet gerçekleştirmemiz de benim açımdan son derece yararlı oldu” diye konuştu.

“YENİ BİR SİYASET DİLİNE İHTİYAÇ VAR”

Ülkede yeni bir siyaset diline ihtiyaç olduğunu belirten Kılıçdaroğlu daha sonra şunları söyledi; “Türkiye siyasetini konuştuk. Komşularımızdaki gelişmeleri konuştuk. Dünya siyasetini konuştuk. Yeni bir siyaset diline ihtiyacımız olduğunu da her iki değerli siyasetçi arkadaşımız dile getirdi. Gerçekten barıştan yana, huzurdan yana, beraber yaşamaktan yana sivil siyasetin ne kadar önemli olduğu vurgulandı zaten. Dolayısıyla bu çerçevede bir görüşme, bir değerlendirme yaptık. Ben tabii Türkiye'de hiç kimsenin düşüncelerinden ötürü hapse atılmasını istemem. Düşünceyi saygıyla karşılarız. Kendilerinin düşüncelerine katılırız veya katılmayız, o ayrı bir şey ama bir kişinin düşüncelerini ifade etmesi son derece değerlidir ve demokrasilerde bu kaçınılmazdır, böyle olması gerekir. İki değerli arkadaşımız da benim siyaset konusunda ve Türkiye'de sorunların çözümü konusunda ne kadar samimi olduğumu biliyorlar zaten. Dolayısıyla bu çerçevede ben olaylara yaklaşıyorum. O dönem iktidar bir anayasa değişikliğini, terör olayı üzerinden referanduma sunmak istiyordu. Bu çok daha büyük sorunlar yaratacaktı Türkiye açısından. Biz buna engel olduk. Dolayısıyla bizim bakış açımız, Türkiye'de huzurun olması, Türkiye'de yeni bir siyaset dilinin, sivil siyaset dilinin gelişmiş olması, Türkiye'de terörün sona ermesi, Ortadoğu coğrafyasında barışın olması, huzurun olması, Türkiye'de insanların huzur içinde yaşamaları, herkesin kendi kimliğine başkalarının saygı duyması, saygı göstermesi. Bu çerçevede zaten aramızda herhangi bir ayrım da yoktur. Dolayısıyla düşüncelerimizi rahatlıkla ifade edebiliyoruz. Ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz.”

“GENÇLERİN YURTDIŞINA GİTMESİ KAYGI VERİCİ”

Demirtaş ve Mızraklı’nın gençlerin yurtdışına gitmesiyle ilgili kaygılarını dile getirdiklerini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu; “Gençlerin yurt dışına gitmeleri, geleceklerini yurt dışında aramaları gerçekten kaygı verici bir olay. Türkiye'nin bu sorunu çözmesi lazım. Gençler ‘ev alamayız, araba alamayız, düşüncelerimizi ifade edemiyoruz' diye başka beklentiler içine giriyorlar ve Türkiye en değerli varlıklarını maalesef kaçırıyor. Bu konudaki kaygılarını da dile getirdiler” diye konuştu.

“NORMALLEŞMENİN TEMEL KOŞULU DEMOKRATİKLEŞMEDİR”

Türkiye'de demokratikleşmediği sürece normalleşme olmayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu; “Normalleşmenin temel koşulu demokratikleşmedir, düşüncelere saygıdır. Herkesin düşüncesini özgürce ifade edebileceği bir ortamın yaratılmasıdır. O zaman zaten normalleşme olur. Ama siz hala otoriter yapıyı sürdürür ve bu otoriter yapıyı güçlendirmeye kalkarsanız zaten demokratikleşme olmaz. Yani işin özünde demokrasiyi bütün kurumlarıyla, düşünceleriyle, kurumlarıyla dile getirmek ve bunları yaşatmaktır. Eğer bunlar olmazsa zaten demokrasi dediğimiz şey gelişmez. Demirtaş dışarıda olsaydı sivil siyasetin önü çok daha rahat açılırdı ve ben eminim terör olayları da biterdi. O nedenle Sayın Demirtaş'ın içeride tutulmasını asla doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.

ŞENER ŞENTÜRK

Kaynak: ŞENER ŞENTÜRK

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.