Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kira geliri elde edenler için büyük fırsat

Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı, kira geliri elde edenlerin vergiden muafiyet rakamları ve Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi’nin ne şekilde verileceği konusunda açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2024 16:55
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2024 16:58
Kaynak: Haber Merkezi
Kira geliri elde edenler için büyük fırsat

Edirne Vergi Dairesi Başkanı Güngör Gönültaş, 2023 yılında kira geliri elde eden mükelleflerin 1 Nisan 2024 tarihine kadar Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyanda bulunmaları gerektiğini belirterek, kira geliri elde edenler için aşağıdaki açıklamalarda bulundu.

 “Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilen gayrimenkul (ev, arsa, iş yeri), mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında kira geliri elde eden ve muafiyet sınırı aşan mükelleflerin kira geliri (GMSİ) beyannamesi vermeleri gerekmektedir. Bu şekilde kira geliri elde mükellefler 2023 yılı içinde elde ettikleri kira gelirlerine ilişkin beyannamelerini vergi dairesine gitmeden Dijital Vergi Dairesi (Hazır Beyan Sistemi) aracılığıyla internet ortamından verebilecekleri gibi Hazır Beyan mobil uygulaması aracılığıyla cep telefonundan da kolay, güvenli ve hızlı bir şekilde verebileceklerdir.           

Kira gelirine ilişkin beyannamenin önceden hazırlanarak mükelleflerin onayına sunulduğu Başkanlığımız internet sayfası (www.gib.gov.tr) Hazır Beyan Sistemine mükellefler 7/24 ulaşıp, beyannamelerini verebileceklerdir. Hazır Beyan Sistemine giriş yapıldığında, hazırlanmış olan Yıllık Gelir Vergisi beyannamesi ekrana yansımış olacaktır. Beyanname üzerinde gerekli kontrolleri, düzeltmeleri ve varsa gider, indirim vb. eklemeler yapıldıktan sonra onaylandığında elektronik ortamda kayıtlara alınacak ve vergi sistem tarafından hesaplanarak otomatik tahakkuk ettirilecektir. Beyannamelerin hazırlanmasında kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları elde eden kişilere ilişkin Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi, tapu, banka, PTT, inşaat ve sigorta şirketleri, TOKİ, elektrik, su, doğalgaz şirketleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurum ve kuruluşlardan edinilen bilgiler kullanılmış olup, mükellefler sistemdeki eksik ya da hatalı olan bilgileri düzeltebilir, beyannamelerini düzeltilmiş şekliyle onaylayarak gönderebileceklerdir.

Binaların konut olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde elde edilen hasılatın 2023 yılı için 21 bin TL’si  gelir vergisinden istisna edilmiştir. İşyeri kira geliri elde eden mükelleflerin başka bir geliri olmamak şartıyla 2023 yılında tevkifata tabi tutulmuş işyeri kira geliri tutarı 150 bin TL’yi aşmayanlar da bu gelirleri için beyanname vermeyeceklerdir. Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının altında kira geliri elde etmeleri halinde bu gelirleri için beyanname vermesine gerek bulunmamaktadır. Ancak konutlardan elde edilen kira gelirleri süresinde beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2023 yılı için belirlenen 21 bin TL’lik istisnadan yararlanılamayacaktır.

Gayrimenkullerinden kira geliri elde eden ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan muafiyet tutarını aşan mükelleflerin; 1 Ocak 2023-31 Aralık 2023 dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 2024 yılının Mart ayının 1'inci gününden Nisan ayının 1’inci günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekmektedir. Bu dönem için beyannamelerin son verilme tarihi 1 Nisan 2024'tür. (31 Mart 2024 tarihinin hafta sonuna rastlaması nedeniyle)

Kira Geliri Beyannamesi üzerine hesaplanacak Gelir vergisinin; birinci taksitinin damga vergisi ile birlikte 1 Nisan 2024, ikinci taksitinin ise 31 Temmuz 2024 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir.

Beyannamenin onaylanmasının ardından hesaplanan vergi, Hazır Beyan Sistemi üzerinden ‘Anlaşmalı Banka Kartı-Kredi Kartı ile Ödeme’ bölümünden anlaşmalı banka kartı veya kredi kartı ile ödenebilecek ve ödeme işlemi tamamladıktan sonra ödeme belgesi bilgisayara indirilebilecek, ekranda yer alan ‘Ödemelerim ve Alındılarım’ bölümünden de ödenen vergi görüntülenebilecektir. Dileyen mükelleflerin ise anlaşmalı bankaların şubelerinden, internet bankacılığı üzerinden, PTT işyerlerinden veya doğrudan vergi dairelerinden ödeme yapabilecekleri tabiidir.        

Diğer taraftan, Başkanlığımız tarafından kira geliri, menkul sermaye iradı, ücret ile diğer kazanç ve iratlar elde eden mükelleflerimizin beyanname vermelerine yardımcı olmak amacıyla Erasta Alışveriş Merkezi ile Süperpark Alışveriş Merkezi’nde (Eski Kipa AVM) stand kurulmuş olup, 16 Mart-1 Nisan 2024 tarihleri ve 12.00-19.00 saatleri arasında  mükelleflerimize hizmet vermektedir.

Ayrıca sadece kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükelleflerimiz ile engellilik veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olan mükelleflerimizin randevu almaları halinde adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olunacaktır. Bu işlem için ilgili mükellefler 189 Vergi İletişim Merkezini (VİMER) arayarak randevu alabilirler.”    

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.