Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kırkpınar’da Ağalık Açılış Bedeli 22 Milyon 222 Bin TL

Edirne’de Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim basın mensuplarıyla bir araya gelerek toplantı düzenledi. Selim, bu seneki Kırkpınar Ağalık bedelinin 22 milyon 222 bin TL’nin altında olmayacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2024 16:57
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2024 16:59
Kaynak: MERT ERİŞKİN
Kırkpınar’da Ağalık Açılış Bedeli 22 Milyon 222 Bin TL

Edirne’de Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, basın mensuplarıyla bir otelde bir araya geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Selim, Kırkpınar hakkında açıklamalarda bulundu. Toplantıya Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş de katıldı.

“BEKLENEN PEHLİVAN SAYISI 4 BİN 700 CİVARINDAYDI”

Selim, “Yine bir Kırkpınar, yine beraberiz. Tabii bu sene biliyorsunuz Kırkpınar'da sağ olsun federasyon başkanımızla beraber güzel karar aldık. Daha önce bu kararları biz Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile almıştık. Sadece yaşı uygulayabilmiştik. 40 pehlivanı uygulayamamıştık o zaman Cumhurbaşkanı’na kadar, Başbakanı’na tepki almıştı, aynı şimdi aldığı gibi. Geri vites yapmıştık. Şimdi buna özellikle inşallah bundan sonra daha bu geri dönmez. Çünkü bu sefer yürürlüğe girdi artık. Biliyorsunuz yarın 40 tane başpehlivan güreşecek. Bu sene normalde beklenen pehlivan sayısı 4 bin 700 civarındaydı. Bu sene 752 pehlivan güreşecek. Biraz daha rahat oldu. Güzel şeyler olacak inşallah” dedi.

“15 YILDAN BERİ EDİRNE’Yİ TEMSİL ETMEYE ÇALIŞTIK”

Edirne Belediye Başkanı Av. Filiz Gencan Akın’ın kendisine bir yıl daha ağalık yapması dileğinde bulunduğunu belirten Selim, “Geldiğimiz ilk günden beri birçok arkadaş burada ben Kırkpınar'a bir sene alma niyetiyle geldim. Sonra 3 senelik yapalım bunu dedik. Sonra biraz daha devam etti. Sonra biliyorsunuz Antalyalı bir kardeşimiz aldı. Bir sene yaptı bıraktı. Sonra Malatyalı bir kardeşimiz aldı burada o da bir sene yapamadı bıraktı. Geçen sene bir kardeşimizin niyeti vardı. Geçen sene Kırkpınar ağalığı 22 milyon 222 bin TL olacağını söylemiştik. Sonra kardeşimiz geldi 22 milyon diyorsun ama biz bunu 15-16 milyona yapalım dedik. Öyle bir ihale oldu. Aslında benim geçen sene bırakma niyetim vardı. Başkan dedi ki ya ben yeni geldim. Bu sene de devam beraber dedi. Şimdi bu sene de belediye başkanı yeni gelmiş. O da diyor ki yine bir sene beraber olalım. Ben sözümdeyim. Eğer bu işi bilen, seven sade parayla bu işin olmadığını birçoğunuz biliyorsunuz.  15 yıldan beri Kırkpınar'ı Edirne'yi her yerde biz temsil etmeye çalıştık” şeklinde konuştu.

“AÇILIŞ RAKAMLARI BELLİ”

Kırkpınar Ağalık bedelinin belli olduğunu ifade ettin Selim, “Ben sadece 15 sene olduğu için yoruldum. Hakikaten yoruldum. Yani bunun maddi baktığın zaman benim yapmış olduğum yardımlar beni 50 yıl ağalık yaptırır, eğer yapmamış olsaydım. Burada sadece yüz değişsin istiyorum. Mesela siyasiler gibi oturduk koltuğu hiç kalkmıyoruz. Herkes her sene aynı. Değişsin istiyorum. Biz burada olduğumuz müddetçe bu sene birisi alır yapamaz. Seneye gene alırız. Ama tabii yapacak arkadaşlarımız varsa rakamlar da belli. Çıkacağı fiyat da belli. Yani bu sene geçen sene ağalığı 22 milyon 222 bin TL’ye aldık. Bu sene bu saatten sonra artık onun altına açılmaz yani. Benim Edirne'de bir hayalim var 22, 34, 54, 222 bir de 61 var. Önemli olan bunun devam olabilmesi” ifadelerine yer verdi.

“KIRKPINAR KALDIRILAMAZ HALE GELMİŞTİ”

Kırkpınar’ın kaldırılamaz hale gelmeye başladığını belirten Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, “Biliyorsunuz bu sene 663’üncü Tarihi Kırkpınar Yağı Güreşleri’nde ilk defa farklı bir format üzerine uygulanacak. Çok uzun yıllardır biliyorsunuz bu Kırkpınar'a katılım sayısıyla ilgili çeşitli tartışmalar vardı. Geçen sene biz Kırkpınar'dan önce ligi başlatmıştık. Buraya geldiğimizde ligin bir kısmı tamamlanmıştı. Gelecek sene ligin sonuçlarına göre Kırkpınar'ın dizayn edileceğini açılış konuşmasında ifade etmiştik. Sanıyorum bu söylediklerimiz herkes tarafından çok iyi anlaşılmamış ki dün yaşadığımız bazı şeyleri gördük. Biz 2 yıl önce kararını verdiğimiz, talimatını yayınladığımız hususun hiçbir şekilde değiştirilemeyeceğini söyledik. Bunun Kırkpınar'a zarar vermek değil, Kırkpınar'ı kurtarmak amacıyla yapıldığını ifade ettik. Hatta şunu söyledik; herkesin katılmasının serbest olduğu bir yer aslında değerli bir yer değildir. Elit bir yer değildir. Katılımın belirli şeylere bağlandığı, statükoya bağlandığı çok ciddi birtakım belirlenen objektif kriterlerle korunduğu yerler değerli yerlerdir. Biz burada dedik ki Kırkpınar özel olsun. Buraya belli başarıyı göstermiş olan sporcular gelsin. Çünkü kaldırılamaz hale gelmişti Kırkpınar. Bu sene gerçekten tam anlamıyla elit bir sporcu kitlesinde Kırkpınar’ımız inşallah taçlanacak. Daha güzel olacak ve ben şunu ifade ettim. Son 40 yılın en güzel Kırkpınar’ı olacaktır, bu sene için. Çünkü bu sene bizim tahmini yaptığımız çalışmalara göre eğer bu sınırlandırmayı getirmeseydik bu sene 4 bin 700 civarında sporcu gelecekti. Bu sporcuyu Edirne ağırlayamaz. Çünkü 2 bin sporcuyu ağırlamakta zorlanıyordu. Edirne çok güzel bir şehir ama küçük bir şehir” diye konuştu.

MERT ERİŞKİN

Kaynak: MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.