Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

‘KORNAYA DEĞİL, FRENE BASIN’

Edirne’de son zamanlarda meydana gelen bisikletli ölümlere dikkat çekmek için bisiklet kulüp, dernek ve topluluklarının katılımıyla basın açıklaması gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 30.07.2023 16:03
Haber Güncellenme Tarihi: 30.07.2023 16:03
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
‘KORNAYA DEĞİL, FRENE BASIN’

Edirne’de bisikletli ölümlerin son zamanda artmasından dolayı bisiklet kulüp, dernek ve toplulukları bisiklet sürerek tepki gösterdi. Trafikte bizde varız diyen gurup “Kornaya değil, frene basın” diyerek seslerini yükselttiler.

“SAYGILI OLMAK ZORUNDAYIZ”

Bisikletli ölümlerin son zamanda arttığına değinen Edirne Bisiklet Gençlik Spor Kulübü (EBİS) Başkanı Mustafa Kurt “İlimizde yaşanan ufak çaplı da olsa kazalar söz konusu olabiliyor. İlimizdeki sürücülerimizin gösterdiği hassasiyetler söz konusu. Bizler de kaskımızı takmak suretiyle, mesafemizi korumak suretiyle ve bunlara gereken özeni göstermek suretiyle bisiklet sürüşlerini yapıyoruz. Tüm kulüplerimiz yaptıkları etkinliklerde şerit kapatarak gitmeleri gerektiğini sürücülerimizin de buna hassasiyet göstermesi gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Çünkü ilimizde bisikletlere ayrılmış bisiklet yolları mevcut değil. Çift şeritli olan yollarda da tüm ekiplere şeridi kapatarak gidin ve mesafenizi koruyun sizin aileleriniz varsa karşı tarafın da aileleri var. Herkes sevdiklerine sağlıklı şekilde kavuşması gerekiyor ve ülkemizde son zamanlarda meydana gelmiş bisikletli ölümlerde büyük ölçüde bisikletlilerin hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bisikletlilerin herhangi bir kaportası yok, onları koruyacak bir mekanizması yok. Kendilerine dokunulduğu anda ölme riski yüzde 50’nin üzerine çıkıyor. Lütfen sürücülerimiz gerekli hassasiyete uysunlar. Genellikle ilimiz dışından gelen sürücülerimizin ilimizdeki hız limitlerine uymalarını istiyoruz. Ayrı trafik yolu olmayan yerlerde aynı yolu kullanıyorsak saygılı olmak zorundayız” dedi.

“BİSİKLETİMİZE ÇARPARSAN ÖLÜRÜZ”

Araçların kornaya değil frene basmaları gerektiğine değinen EBİS Üyesi İlhan Balkan “Gün geçmiyor ki ülkemizde bisikletli kazaları, bisikletli ölümleri olmasın. Her gün bir tane bisikletli arkadaşımızı yitiriyoruz. Biz de trafikte varız farkındalığını yaratmak için bugün yollarda ve sokaklardayız. Her yerde sesimizi sonuna kadar haykırarak bağırmak için buraya toplandık. Sürücü arkadaşların bisikletlileri her zaman hor görmemesini istiyoruz. Kornaya değil frenlere basmalarını istiyoruz. Yolun sağ şeridini birlikte kullanmak istiyoruz. Bu nedenle bisikletli ölümlere son diyoruz. Bisikletimize çarparsan ölürüz diyoruz” diye konuştu.

“BİSİKLET YOLLARINA İHTİYAÇ VAR”

Bisiklet yollarına ihtiyaç olduğuna değinen Edirne Doğa Sporları kulübü Derneği Üyesi Cemil Bürcü şöyle konuştu: “Az önce arkadaşımın söylediği gibi, bisiklet kazaları oldukça fazla. Bunun nedenlerinden bir tanesi de şehirlerin planlaması yapılırken bisiklet yollarının yapılmaması. Bisiklet yolları yapıldığı zaman bisiklet sadece bir spor aracı değil bir ulaşım aracıdır. Bu ulaşım aracında işyerlerine ve okullara gitmek için bisiklet yollarına ihtiyacımız var.”

“BİZİM VARLIĞIMIZ KABUL EDİLMELİ”

Bisikletlerin varlığının kabul edilmesi gerektiğine değinen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu üyesi Esranur Demircan “Ben de Edirne’de bisikletli gençler adına konuşmak istiyorum. Ben 12 yaşımda Edirne’de trafiğe çıkmaya başladım. O günden bu zamana kadar hiç bırakmadım. Son günlerde artan trafik kazaları ve bisikletlilerin öldürülmesi (çünkü bazı durumlar kaza değil cinayet oluyor) bizleri çok üzüyor. Bizler bisiklet üzerinde can taşıyoruz. Bizim varlığımızı kabul etmeniz gerekiyor. Bugün de bir kaza oldu haberinden ibaret değiliz. Bizim de sevdiklerimiz var. Tek istediğimiz bisikletimizle güvenli şekilde evimize ve işimize gidebilmek” ifadelerine yer verdi.

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.