Hava Durumu

KYK’YI PROTESTO ETTİLER

Aydın’da KYK Güzel Hisar Kız Öğrenci Yurdu’nda arızalanarak düşen ve asansörde bulunan bir kız öğrencinin hayatını kaybetmesi üzerine Trakya Üniversitesi’nden bir grup öğrenci olayı bir açıklamayla protesto etti, GSB Bakanı Osman Aşkın Bak’a sorular yöneltti.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 19:46
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2023 19:46
Kaynak: Seçiniz
https://batiekspres.com/
KYK’YI PROTESTO ETTİLER

Aydın’da Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait Güzel Hisar Kız Öğrenci Yurdu’nda meydana gelen asansör kazası sonucu hayatını kaybeden bir kız öğrenci için, bir grup Trakya Üniversitesi öğrencisi, üniversitenin Ayşekadın Kampüsü önünde toplanarak KYK’yı protesto etti. Protestoya Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeleri de katıldı. Öğrenciler Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Osman Aşkın Bak’a sorular yöneltti.

“ASANSÖRÜN BAKIMLARI YAPILMADIĞI İDDİALARI DOĞRUMUDUR?”

Trakya Üniversitesi öğrencileri megafon aracılığıyla yaptıkları açıklamada Gençlik ve Spor Bakanı Bak’a şu soruları sordular: “Aydın Işıklı Mahallesi Kültürlü Bulvarı’nda bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu Güzel Hisar Kız Öğrenci Yurdu’nda uzun süredir bozuk olduğu ve tamir edilmediği iddia edilen asansörün çökmesi sonucu bir kız öğrencinin hayatını kaybettiği basına ve kamuoyuna yansımıştır. Bu bağlamda yurda ait olan asansörlerin bakımı hangi şirkete ne kadar ihale bedeli ödenmiş? KYK Yurtları asansörlerinin denetimleri düzenli olarak yapılmakta mıdır? Asansörün son bakımı ne zaman yapılmıştır? Asansörün uzun süredir arıza yaptığı ve öğrencilerin şikayetlerine rağmen tamir edilmediği iddiaları doğru mudur? Benzeri olayların önlenmesi için KYK yurtlarında hangi bakım ve önlemler alınmakta mıdır? KYK yurtlarının güvenliği ve bakımları için yeterli bütçe ve kaynak bağlanmakta mıdır? Türkiye genelinde KYK yurtlarında alınmayan önlemler nedeniyle hayatını kaybeden ve yaralanan öğrenci sayısı kaçtır? yaşanan olayla ilgili görevden alınan ve hakkında soruşturma açılan personel sayısı nedir?”

MERT ERİŞKİN

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.