Hava Durumu

LÜLEBURGAZ ASFALT PLENT TESİSİ İÇİN İMZA

Lüleburgaz’da asfalt plent tesisi yapımına vatandaşlar imza toplayarak tepki gösteriyor. Çeşitli kurum ve kuruluşların da destek verdiği imza standına ilgi son derece yüksek.

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2023 17:58
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2023 17:58
https://batiekspres.com/
LÜLEBURGAZ ASFALT PLENT TESİSİ İÇİN İMZA

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bir süredir faaliyet sürdüren asfalt plent tesisine vatandaşlar tepki gösteriyor. Lüleburgaz’da kurulan asfalt plent tesisi için Lüleburgaz halkı tesisinin kurulmasına karşı çıkarak, kaldırılması için imza topluyor. “Zehirlenmek istemiyoruz” diyen vatandaşlar kurulan standa giderek imza atıyor. 

“LÜLEBURGAZ HALKININ İLGİSİ YÜKSEK”

Lüleburgaz halkının asfalt plent tesisinin kurulmaması için imza standına ilgisinin yüksek olduğunu belirten Çevre Gönüllüsü Hakan Dedeoğlu “Bir aylık yasak uygulanarak çalışmalarımız durdurulmuştu. Şimdi tekrardan standımızı kurduk. Her gün bir kurum veya kuruluş gelerek imza standımızı ziyaret ediyor. İmza standımızda halktan imza toplanıyor. Direkt olarak halkla olumsuzluk ilişkisi ile yaşatıldığı için insanlar da daha da duyarlı bir hal almaya başladı. Tesis kentin kuzeyinde olduğu için burada esen rüzgar sonucunda o günkü işleyiş neyse zift ya da diğer hafriyat bölümleri var. Onların, hangisiyse onu yaşıyor vatandaş” dedi.

“ASKERLER VE FABRİKA RİSK ALTINDA”

Şantiyenin yakınlarında askeri birlik ve gıda üretimi yapan bir fabrikanın olduğuna değinen Dedeoğlu “Şantiyenin hemen yanında tugay komutanlığı var. Burada ki askerlerimiz sürekli bu havayı solumak zorunda kalıyorlar. Zift kokusu sadece bir koku değil. Bu partiküller uçtuğunda ve ciğere yapıştığında ciğerleri sıkıntıya sokuyor. Şantiyenin sağ tarafında gıda üreten bir fabrika var ve bu tesis çocuklara üretim yapan bir tesis orada şantiyenin yakın olmasından kaynaklı riskli bir yerde olduğunu düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“DEPREM TOPLANMA ALANINA ÇOK YAKIN”

Kurulan şantiyenin deprem toplanma alanına yakın olduğunu belirten Dedeoğlu şöyle konuştu: “Şantiyeye yakın bir alan da belediyenin belirlediği deprem toplanma alanı. Deprem konutları çok hızlı şekilde bölgede emniyetli görünen yerlere getiriliyor. Yarın bir şey olduğunda oralara hemen kurulacak. Şimdiden bunların hazırlıkları oluyor.”

“ÇİFTÇİNİN İŞİ BİTTİKTEN SONRA PLENT TESİSİNİ KALDIRSAN NE OLACAK?”

Çiftçi zarar görmeden tesisin kaldırılması gerektiğine değinen Dedeoğlu “Yanından hemen dere geçiyor. Kaynarca ve Balkanlardan gelen pırıl pırıl bir dere var. Lüleburgaz’da sadece Pınarhisar arası 35-36 km’dir. Buraları hep bahçecilik, seracılık ve diğer ürünleri de söylemeye gerek yok aslında. İnsanlarımız bu şekilde çalışıyor. Lüleburgaz’ın Pazartesi ve Perşembe pazarlarının ürünleri hep bu koridorda yetişen ürünlerdir. 2 yıl çalıştırmakla ne olacak diyorlarsa, o sırada o adam öldü zaten, bahçeci gitti. Çiftçinin işini bitirdikten sonra asfalt plent tesisini kaldırsan ne olacak? İnsanların bunu görmesi gerekiyor” diye konuştu.

MERT ERİŞKİN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.