Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

“Madımak Yüreklerde Yanmaya Devam Ediyor”

CHP Kırklareli Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu “Sivas Katliamının Yıl Dönümü” nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 12:17
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 12:19
Kaynak: Haber Merkezi
“Madımak Yüreklerde Yanmaya Devam Ediyor”

Gündoğdu mesajında şunlara yer verdi:

“2 Temmuz 1993 günü düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği, linç kültürü ile yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir.

O gün otel çevresinde olanların içinde bulunduğu üzücü ve düşündürücü linç isteği, vahşet kültürünün psiko-sosyolojik yönü yanında, olayın güvenlik kuvvetlerinin, siyasilerin ve devletin tüm yetkili ve sorumlularının gözü önünde gerçekleşmiş olması, durumu daha önemli hale getirmektedir.

2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle başlayan katliam ateşi, 31 yıldır yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor.

Sivas katliamı aynı zamanda aydınlığa, demokrasiye, kardeşliğe ve bir arada yaşama kültürüne yapılan hain, alçak bir saldırıdır.

31 yıl önce kaybettiğimiz canlar bugün bize, demokrasi ve adalet mücadelesinin vazgeçilmez bir görev olduğunu bir kez daha göstermektedir.

Bizlerin görevi şartlar ne olursa olsun adaleti, demokrasiyi ve özgürlükleri toplumda egemen kılmaktır.

Bir kez daha ifade ediyoruz; insanlığın en büyük düşmanı olan savaşların, çatışmaların, kavgaların, ayrışmaların temel nedeni gericilik, ırkçılık ve laiklikten uzaklaşmaktır.

Bu duygularla;

31 yıl önce Sivas'ta katledilen her canın acısını yürekten hissediyor, alçak saldırıyı bir kez daha nefretle kınıyor, yitirdiğimiz demokrasi ve aydınlık Türkiye sevdalılarını, canlarımızı özlemle, şükranla anıyorum. Saygılarımla.”

HABER MERKEZİ

Kaynak: Haber Merkezi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.